Connect with us

Uudised

Hiiumaal põllumaa hinnas, kuid rent odav

Statistikaameti teatel kerkis kasutatava põllumajandusmaa hektari keskmine müügihind Eestis 2016. aastal seitse protsenti 2602 euroni, põllumaa rendihinnad jäid ülemöödunud aasta tasemele, 52 eurole hektari kohta.

Kõige kõrgem keskmine põllumajandusmaa hektari müügihind, 3017 eurot, oli möödunud aastal Valga maakonnas, kasvades aastaga 30,2 protsenti. Põllumaa hektari keskmine hind kasvas aastaga 28,6 protsenti 3080 euroni ja püsirohumaa hektar 36 protsenti 2856 euroni, selgub statistikaameti andmetest.

Madalaim põllumajandusmaa hektari hind oli mullu Saare maakonnas, kus pärast 5,3-protsendilist aastast kasvu maksis hektar 1845 eurot. Põllumaa hektari eest maksti Saaremaal keskmiselt 1962 eurot, mida oli eelnenud aastaga võrreldes ligi 10 protsenti enam.

Enim kasvas põllumajandusmaa hektari hind aastaga Hiiumaal, kus 63,4-protsendiline aastane kasv suurendas keskmise hinna 2359 euroni. Põllumaa hektari hind suurenes 84,5 protsenti 2430 euroni ja püsirohumaa hektari hind 40,2 protsenti 2101 euroni.

Samas oli Hiiumaal mullu põllumajandusmaa rendihind madalaim. See langes aastases võrdluses 8 protsenti 23 eurole. Põllumaa rendihind tõusis 11,1 protsenti 20 euroni, kuid püsirohumaa rendihind langes viiendiku võrra 25 eurole.
Pühalepa valla Harju talu peremees Toomas Remmelkoor ütles Statistikaameti uudise kommentaariks, et selles toodud Hiiumaa põllumaa hind on üle turuhunna ja seda võib põhjustada põllumaa ostmine koos hoonete ja tehnikaga, samuti asjaolu, et maad ostavad pensionifondid.

„Põllumaa hind peaks olema vastavuses tootmispotensiaaliga. Paraku on praktika vastupidine, statistikaks küsitakse hinda erinevatelt pakkujatelt ja pensionifondid hoiavad haritava maa hinna 1700 euro peal, olenemata maa seisukorrast,“ rääkis Remmerkoor lisades, et põllumaa rendihind Hiiumaal on tema teadmist mööda 35 ja 80 euro vahel hektari kohta. Rohumaa hinda ei soovinud ta kommenteerida.

„Lõpetasin just kaks tundi tagasi rapsi koristamise. Kõik 300 hektarit said koristatud. Saak hektari kohta oli viie tonni ümber kuivalt. Vaatamata aastatagusega võrreldes väga nihkes suurte koristuskadude ja -kuludega tasub tänulik olla,“ lausus mees lõpetuseks oma talu töödele viidates.

Veel lugemist:

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Reedel anti Käinas toimunud Eesti Vabariigi 106. sünnipäeva pidulikul aktusel üle Hiiumaa valla teenetemärgid ja tänukirjad. Teenetemärgid said Aili Kibuspuu, Tõnu Otsason, Helle Nittim...

Külalugu

Kassarit on Hiiumaast eraldiseisev, mis siis, et suure saare küljes kinni. Veel rootsi ajal, 17. sajandil oli kahe saare ja laidude (Orjaku, Puulaid jt)...

Juhtkiri

Mönikord juhtub sedavisi, et oma laps vöi möni teina kallis inimene aab so närvi na mustaks, et tahaks taale üsna sandisti ütelda. Ütledkid ja...