Connect with us

Uudised

Hiiumaal kõlab Vigala meeste laul

media-credit name=”erakogu” align=”alignright” width=”225″][/media-credit]Järgmisel nädalavahetusel annab Hiiumaal kaks kontserti Vigala meeskvintett.
Esimest korda esineti rahva ees neljakesi 1997. aasta detsembris – sündis Vigala meeskvartett. 2001. aastast lauldakse viiekesi – kõik endised koorilauljad. Lauldakse a capella. Kvinteti koosseisu kuuluvad Tõnu Haljas (bass), Meelis Välis (bariton), meelis Pappe (II tenor), Henn Kalda (I tenor), Olavi Meeles (II tenor).
Olavi Meeles on ansambli juhendaja ja õpetab laulud selgeks, teeb seadeid või kohendab neid kvintetile. Ta suhtleb kontserdi ajal publikuga ja pajatab muheda huumoriga reisidel juhtunud värvikaid lugusid.
Kui miski ei kõla nii nagu vaja, küsitakse nõu koostööpartneritest muusikaõpetajatelt. Võetakse ka hääleseade tunde. Neil kellelgi pole muusikalist haridust, küll aga palju musikaalsust.
Sel talvel sai meestel täis 15 kooslauldud aastat. Ansambli juhti Olavi Meelest pärjati sel puhul Raplamaa kultuurkapitali preemiaga, mis on tunnustus kogu kvintetile.
Aastate jooksul on kogunenud nii palju repertuaari, et nad võiksid ühe päeva jooksul anda kolm eri kavaga kontserti. Lauldakse eesti, vene, saksa, gruusia, liivi ja afrikaani keeles. Repertuaaris on nii klassikalist muusikat, kirikulaule, tänapäevaseid popplaulude töötlusi, eri maade rahvalaule kui ka operetiviise. Suur osa on Vigalast pärit helilooja Veljo Tormise loomingul.
Välja on antud CDplaat “Meeste laul” ja DVD “Kord läksid viis sõpra…”. Järgmisel aastal on oodata uut CDplaati.
Esinetud on Soomes, Rootsis, Norras, Slovakkias, Saksamaal ning Lätis. Eestimaaon läbi lauldud Tallinnast Jõgevani ja Ida-Virumaast Muhumaani üsna mitu korda. Sel suvel antakse kontserte veel Leedumaalgi.
2010. aastal esines kvintett kahe kontserdiga Emmaste vallas, mis läksid täissaali­dele.
Meenub, et meeste hääled sulasid ühtseks tervikuks ja tõid saali harda vaikuse – nende laul oli pugenud publiku hinge. Mitmed ei pidanud paljuks kuulata mõlemat kontserti.
Laupäeval, 10. augustil kell 11 saab Vigala mees­kvintetti kuulata Emmaste kirikus. Kavas on vaimulik muusika. Teine kontsert on Kärdlas Pikas majas kell 16.15 – millist repertuaari seal esitatakse, eks minge ja kuulake.

Veel lugemist:

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Reedel anti Käinas toimunud Eesti Vabariigi 106. sünnipäeva pidulikul aktusel üle Hiiumaa valla teenetemärgid ja tänukirjad. Teenetemärgid said Aili Kibuspuu, Tõnu Otsason, Helle Nittim...

Külalugu

Kassarit on Hiiumaast eraldiseisev, mis siis, et suure saare küljes kinni. Veel rootsi ajal, 17. sajandil oli kahe saare ja laidude (Orjaku, Puulaid jt)...

Juhtkiri

Mönikord juhtub sedavisi, et oma laps vöi möni teina kallis inimene aab so närvi na mustaks, et tahaks taale üsna sandisti ütelda. Ütledkid ja...