Connect with us

Uudised

Hiiumaa rattanädalavahetus üllatab

Harda Roosna
Kolmas Hiiumaa rattanädalavahetus on taaskord formaati uuendanud, seekord võetakse mõõtu kiiruskatsetega rattasõidul ja teatesõidus.
Hiiumaa rattanädala­vahetus ehk Kõpu ja Emmaste rattaralli on sel aastal osa Event­Rent elamussõitude sarjast, mis koosneb kaheksast etapist. Sarja finaaletapp viiakse läbi 16. oktoobril Emmastes, päev varem ehk 15. oktoobril sõidetakse Kõpu poolsaarel.
Mereranna sõit kujutab endast ühte suurt, pea 50 kilo­meetri pikkust ringi ümber Kõpu poolsaare. Sealjuures ei ole rada terves ulatuses tähistatud, sest suurema osa ajast liigutakse grupijuhtide abil ettemääratud marsruuti pidi rahulikus tempos. Sel ajal võidu ei sõideta ja aega ei võeta.
Soovijatel ongi võimalik terve ring tervisesõiduna läbida. Samas on rajal kolm tähistatud kiiruskatse lõiku, kus võetakse aega. Lõikude läbimiseks kulunud aegade liitmise teel selgitatakse välja paremusjärjestus. Eraldi arvestus on maastiku- ja fatbike ratastele.
Autoralli süsteem
Kiiruskatsetest üks on lühike ehk pea kilomeetri pikkune sprindikatse, teine ligi viie­kilomeetrine metsateid mööda kulgev kihutamiskatse ja kolmas on umbes kolmekilomeetrine tehnilisi singleid sisaldav katse.
Ehk tegemist on justkui autoralliga, kus kiirus­katsetel sõidetakse aja peale, katselt katsele kulgetakse aga liiklusreeglite järgi sõites. Ajavõtt algab, kui rattur ületab endale meelepärasel ajal kiiruskatse algusjoone ja lõppeb, kui rattur ületab kiiruskatse lõpujoone.
Kui mullu võisteldi Kõpu poolsaare tipus öösõidul, siis see võistlusformaat on nüüd üle viidud Männikule. Nimelt sõidetakse elamussõitude sarja kuues etapp 1. oktoobril Männiku sõjaväelinnakus ja kavas on öine mägirattakross küünlavalguses.
Tore tähtpäev
Emmaste rattasõidul on seekord ka tähtpäev, nimelt on tegemist juba 15. Emmaste rattamaratoniga. “Aastad on möödunud kiiresti ja ise ei usugi, et juba on viieteistkümnes kord,” ütles Tõnis Saarnak, võistluse üks korraldajatest.
“Mäletan täpselt, kuidas idee sündis ja kus – valla spordimetoodik Anne Golub oli mõttega nõus ja hakkas seda vedama,” selgitas
Saarnak, kelle sõnul oli mõte tegelikult juba enne seda idanema pandud. Toimus ju väiksemas formaadis rattasõit juba ka 1990ndatel.
Kuna ühtegi protokolli ei olnud säilinud, alustati uue arvepidamisega nullist. “Nende aastate jooksul oleme proovinud anda endast parima ja ausalt öeldes ei ole siiamaani ikka veel rahul, aga ega see vist saagi ideaalselt õnnestuda,” nentis Saarnak, kes on rajameister koos Jaan Kallismaga.
Koostöös Aerobike ja Mihkel­ Reilega toimub maraton kolmandat korda ja tänu sellele on korralduslik pool tuntavalt paranenud. “Eks osavamatelt õpitaksegi,” ütles Saarnak.
Läbi raja valimise on ta aastate jooksul püüdnud sõitjateni tuua ka Emmaste ilu, juhtides trassi kord läbi Tilga männiku, kord Emmaste mõisasüdamest või Tärkma ohvritammest mööda.
Teatesõit tagasi
Nüüdseks on tagasi kavas Emmaste rattaralli kunagine lahutamatu osa, teate­sõit, mis just koostöö alguses Aerobikega ja fookuse muutumisega programmist välja jäi. Sel aastal näeb formaat ette, et rada läbitakse kolmeliikmeliste võist­kondadena, kus igaüks sõidab ühe 15kilomeetrise ringi, andes see­järel teate üle tiimikaaslasele. Samas jääb võimalus kogu distants ka individuaalsõiduna läbida või sõita vaid üks ring tervise­sõiduna. Programmis on ka lastesõidud.
Elamussõitude sari on Hiiumaa juurtega Mihkel Reile ja MTÜ Aerobike Cycling Agency poolt sel aastal ellu kutsutud uudne rattaspordivõistlus. Eesmärk on pakkuda igal etapil midagi uut ja omapärast, tuues seeläbi rohkem inimesi rattaspordi juurde. Rattaradadele püütakse tagasi tuua ka need ratturid, kes on tüdinenud klassikalistest maratonidest. Samuti soovitakse viia inimesi põnevatesse kohtadesse, kuhu nad muidu igapäevaselt ei satu.

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Reedel alanud Garmin Purjetamise Eesti karikasarja esimesel etapil olid võistlemas Optimist, Zoom8 ja ILCA4 klassid. Erinevalt eelmisest aastast osalesid sel aastal võistlusel ka olümpiaklassi...