Connect with us

Uudised

Hiiu Tuul kogub jõudu

Liiga suurte tuuleparkide vastased asutasid mittetulundusühingu Hiiu Tuul ja kutsuvad ühinguga liituma.
MTÜ-vorm on kahtlemata konkreetsem ja võimalusterohkem tegevusplatvorm kui juriidiliselt määratlemata liikumine nagu seda on “Võitlus tuuleveskitega”, mis 2009. aastal kogus 8000 allkirja liiga suurte tuuleparkide vastu Hiiumaal ja selle rannikumeres.
MTÜ asutajad on deklareerinud, et asutasid MTÜ Hiiumaa keskkonna kaitseks ning seadnud põhikirjaliseks eesmärgiks Hiiumaa ja sellega piirneva mereala looduse ning keskkonna kaitsmise, hoidmise ja taastamise.
Rühm inimesi, kes ei ole rahul Hiiumaaga piirnevate merealade planeeringuga ning Hiiu valla ja meretuulepargi arendaja ühiste kavatsuste protokolliga (ÜKP), käisid eelmisel nädalal kohtumas Hiiu maavanema Riho Rahuojaga.
Üks neist, Inge Talts ütles, et kogukond tunnetab, et nende arvamusega pole merealade planeeringus arvestatud ja tuletas meelde kogutud allkirju.
Talts andis ühtlasi maavanemale üle ÜKP tühistamise eelnõu, mis Hiiu vallavolikogus ei saanud toetust, ja selle seletuskirja. Lisaks eelnõu algatamiseks kogutud 358 Hiiu valla elaniku ja 380 saare teiste omavalitsuste elanike toetusallkirjad.
Maavanem tutvustas planeeringu koostamisprotsessi ja ütles välja üllatava fakti, et tuugenitele jäetud mereala PT7 Mardihansu lahes lisati planeeringusse mereinstituudi tungival nõudmisel.
Maavanema väitel otsiti argumente, millega PT7 tuugenivabaks jätta, väga tõsiselt: “Panime ajud kokku ja isegi Tuulenergeetika assotsiatsioon tuli meile appi, et neid põhjendusi leida, ja me ei suutnud juhtrühmale ja teadlaste grupile piisavalt põhjendada, miks see ala, kui see on sobilik tuuleenergia tootmiseks ja kui sinna ühtki teist tegevust pakkuda pole, peaks planeeringust sellisel kujul välja jääma.”
Nimetatud ala tuuleparkidega katmise vastu on kõvasti sõna võtnud Emmaste vald, mille volikogu on keeldunud planeeringut kooskõlastamast.
Praegu on planeering järelevalves, aga ükskord tuleb aeg kui maavanem peab otsustama, kas see kehtestada või mitte.
Jutuks võeti võimalik kohtusseminek, kui maavanem planeeringu kehtestab. Rahuoja vastas, et kui ta planeeringu kehtestamata jätab, võivad otsuse kohtusse kaevata 16 asutust-organisatsiooni, mis selle kooskõlastasid.
Lõplik kaalutlusotsus kumb on kogukonnale parem, kas meretäis elektrit tootvaid tuugeneid või tuugenivaba meri,  tuleb maavanemal siiski teha.

11. september 2015

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...