Connect with us

Uudised

Hiidlased edukad nutispordis

Riste Sofie Käär
Kolmapäeval viidi Käina koolis läbi Nuti-Mati matemaatika edela piirkonna meistrivõistlused. Hiidlased esinesid edukalt ja kolm kooli – Emmaste, Käina ja Kärdla – mängivad tuleval nädalal riiklikul finaalvõistlusel.
Koolides toimunud nelja eelvooru põhjal pääsesid paremad mõõtu võtma nelja piirkondlikku finaali, lisaks edela eelvoorule toimus see veel kagu ja põhja piirkonnas ning Tallinnas. Lõplik paremusjärjestus selgub 28. aprillil Viljandi kutseõppekeskuses.
Kõige nooremate ehk kuni 1. klassi õpilaste arvestuses võitis edela piirkonnas Toomas Sõmer Kärdlast. Teine oli Veronica Ellermäe Emmastest. Sõmer oli parim ka riiklikus edetabelis ehk kõigi nelja piirkondliku vooru tulemusi kõrvutades, Ellermäe
oli selles reas kolmas.
2.–3. klasside õpilastest võitis Toomase vend Meelis Sõmer, edestades Mihkel Toomsood Emmastest. Üle riigi hoitakse seitsmendat-kaheksandat kohta. Kui vennad Sõmerid teenisid võidu, siis Veronica vend Verner oli 2.–3. klassi konkurentsis viies, vabariigis 15.
4.–5. klasside arvestuses paistis silma Emmaste põhikool, mille õpilastest Kertu Liisa Põtter võitis, Helena Pruul oli kolmas ja Tobias Remmelg neljas. Täpselt samas real asuvad nad ka kogu Eesti tulemusi vaadates.
Aste vanemate ehk 6.–7. klassi õpilaste arvestuses teenis Andres Sõmer teise koha, vabariigis on ta neljas.
Põhikooli vanematest õpilastest võitis Regita Luukas Käina koolist, Jaan-Martin Ugam Emmastest oli kolmas. Ka üleeestilises paremusarvestuses hoitakse samu positsioone.
Täiskasvanutest ei saanud Margus Sõmer poegadele alla jääda ning teenis teise koha, olles samal positsioonil ka riiklikus tabelis. Finaali jõudis ka Maret Sõmer, kes õpib Hugo Treffneri gümnaasiumi 10. klassis ja võistles seega hoopis kagupiirkonnas.
Tähelepanelik lehelugeja sai ilmselt juba aru, et Hiiumaa ja edelapiirkond laiemalt torkavad kogu Eestis silma kõrge tasemega nutispordis. Emmaste põhikooli matemaatikaõpetaja Margus Sõmer selgitas, et kõik nutispordiharjutused vastavad suuremal või vähemal määral õppekavale. Seetõttu on vastavaid teemasid õppides olnud õpilastel kohustus ka Nuti-Mati harjutusi teha.
“Võistlusel oli harjutuste raskusaste kõrgem ja seal on edukus tingitud sihipärasest harjutamisest,” ütles Sõmer. “Kindlasti on õpilasi, kelle tulemusele avaldab mõju võistlusmoment,” lisas ta.
Sõmer tõi välja ka põhjuse, miks tasuks nutisporti matemaatika õppimisel rakendada: “Julgeks arvata, et õpilastele on ülesannete sellisel kujul lahendamine huvitav või vähemalt vaheldustpakkuv.”
Ees ootab finaalvõistlus
Finaalvõistlusele lunastasid pääsme piirkondliku etapi võitjad ning vähemalt kaheksa individuaalset paremat üleriigilises edetabelis.
Lisaks toimub võistkondlik arvestus, kus loevad nii kahe parema eelvooru tulemused kui finaalvõistluse punktisumma. On neli kategooriat: erikarikas täiskasvanutele, kõrgkoolidele jt., maksikarikas suurtele ehk üle 400 õpilasega koolidele, midikarikas 81–400 õpilasega koolidele ning minikarikas väikekoolidele.
Vastavalt eelvoorude tulemustele pääseb finaali kuni kuus võistkonda igast grupist. Hiiumaalt on edasipääsu taganud nii Emmaste põhikool, Käina kool kui Kärdla ühisgümnaasium, mis on oma võistlusklassides vastavalt esimesel, kolmandal ja kuuendal kohal.
“Eelvõistluste põhjal on Emmastel väike edu Paistu kooli ees, ent konkurentidel on n-ö koduseinte toetus, sest meil eelneb võistlusele pikk sõit,” hindas õpetaja Sõmer karikavõidu võimalusi kahe kooli vahel võrdseks.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...