Connect with us

Uudised

Helikopteri maandumisplatsi peab saama kasutada

Harda Roosna | Hiiu Leht
Võib juhtuda, et Hiiumaa spordihoone hakkab tulevikus takistama pääste­kopteri maandumist haigla kopteriplatsil – vallavalitsus otsib olukorrale lahendust.
Hiiumaa vallavolikogu liige Inge Talts, kes töötab Hiiumaa haiglas kirurgina, juhtis volikogu istungil tähele­panu asjaolule, et kui uus spordihoone kerkib Põllu tänava äärde, välistab 16 meetri kõrgune hoone oma planeeritavas asukohas haigla kopteriväljakule planeeritavad ohutud stardi- ja maandumisprotseduurid lõunasuunalt.
Möödunud nädalal kohtusid valla esinadajad nõupidamisel Hiiumaa haigla, lennuameti ja lennusalga esindajatega. Kohtumisel arutati erinevaid variante, kuidas haigla kopteriväljak ja planeeritav spordikompleks teineteise suhtes paikneda võiksid.
Lennuameti poolt osales kohtumisel lennuliikluse ja lennuväljade osakonna vanem­inspektor Andres
Lainoja. Politsei- ja piirivalve­ameti lennusalga ja lennuameti esindajad selgitasid omalt poolt lennuohutusest ja -protseduuridest tulenevaid nõudeid. Lennuameti kommunikatsioonijuhi
Marelle Pihlaku sõnul kohtumise lõpuks ühtegi konkreetset planeeringuvarianti lukku ei pandud, vaid lepiti kokku, et kohalik omavalitsus kaalub põhjalikult erinevaid võimalusi ja konsulteerib lennuohutuse teemadel lennusalga ja lennuameti spetsialistidega.
Vallavanem Reili Ranna sõnul on lennusalk tõepoolest spordikeskuse rajamise detailplaneeringu koostamise protsessis esitanud uusi täiendavaid tingimusi, millele varasemalt tähelepanu pole juhitud.
“Valla selge seisukoht on, et haigla kopteriplats peab olema jätkuvalt kasutatav,” ütles Rand. Tema sõnul peab vald praegu läbirääkimisi lahenduse leidmiseks, et enam kui kaks aastat kestnud protsess uue spordikeskuse rajamiseks saaks samuti plaanipäraselt jätkuda.
Spordihoone või kiire arstiabi?
Lennuameti seisukoht 2017. aasta detsembris oli, et peale spordikeskuse rajamist jääb takistustevaba sektor ainult kopteriväljakust põhja suunas, mis ei taga lennuprotseduuride piisavat ohutust. Otsuse maandumise ja startimise ohutuse kohta langetab piloot sõltuvalt asukoha tingimustest, mis tähendab, et ebasoodsate olude korral keeldub ta platsile maandumast.
Seega võib eeldada, et haigla meditsiinilendude teenindamine pärast spordi­hoone ehituse alustamist toimub lennuohutuslikel kaalutlustel suure tõenäosusega hoopis Kärdla lennu­väljalt. See jällegi oleks justkui ajas tagasiminek ning ligi kümne­minutine teekond haiglast lennuväljale rööviks kriitilises olukorras palju väärtuslikku aega.
Lisaks märkis lennuamet toona, et kopteriplatsi serti­fitseerimiseks vajalikud tingimused on sel juhul samuti puudulikud ja platsi edaspidi sertifitseerida pole võimalik.
Seega tuleb Hiiumaa valla­juhtidel langetada lähiajal väga olulisi otsuseid ja teha valik, kas seada esiplaanile arstiabi kiire kättesaadavus või viia kaks aastat tagasi alustatud spordihoone projekt iga hinna eest lõpuni.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...