Connect with us

Varese lood

Haridusselts plaanib suuri tegusid

Harda Roosna | Hiiu Leht
Haridusselts Edu juhatuse liige Agu Kohari ütles seltsi korraldatud Puski päeval, et selts ootab endise Luidja seltsimaja müügitehingut, et teha Puski kiriku päästmisel suuri tegusid.
Kohari sõnul tehakse müügi­tehingut ja sellest laekuvat rahasummat oodates Puski kiriku heaks väiksemaid tegusid ja appi on tulnud ka Hiiumaa vald. Nii niitis sel aastal kirikuümbruse siledaks Kõrgessaare osavalla heakorratöötaja, kolm aastat tegi seda Kohari ise. Selts tegi toetustega kirikule aia ümber ja paigaldas infotahvli, kust saab lugeda, mis hoonega tegu ning tee äärde paigaldati viit. Ka on kiriku ümber metsa maha võetud, et hoone teele paistaks ja möödaminejate huvi ärataks.
Algatus tõmbab kaasa
Kohari meenutas, et selts lootis kirikuhoone keskmise osa katuse ehitusega pihta hakata juba kolm aastat tagasi. “Loodame, et see raha ikkagi tuleb,” oli ta optimistlik. On ju volikogu otsus tehtud ja haridusseltsile kuulunud maja müügist 80 protsenti ehk 40 000 eurot kiriku katuse jaoks broneeritud. Ta kinnitas, et kiriku keskmisele osale selle summaga katuse kindlasti peale saab.
“Olen elus näinud, et kui asjad hakkavad liikuma, siis see tõmbab kaasa,” ütles Kohari ja ütles, et küllap siis ka raha kusagilt juurde tuleb.
Preester Aabraham Tölpt oli lootusrikas, et kiriku jätku­töid saaks ehk teha riikliku Pühakodade programmi toel. “Pühakodade programmis muutub kõik, seal on mingid uued tuuled, nii et praegu ei tea, mis sellest saab, aga ma loodan, et see programm uuel moel on võib-olla sõbralikumgi meile,” ütles Tölpt.
Mida kirikuga peale hakata
Kohari sõnul on kõige tähtsam kohaliku rahva toetus ja ta tänas Puski kogukonna­päevale kohaletulnuid, keda koos 14 Kärdla kiriku kammerkoori lauljaga oli 74.
Ühtlasi tõstatas ta küsimuse, et kui kirikusse juba sisse minna saab, mida sellega siis peale hakata. “Mõelge kõik kaasa, mida rohkem mõtteid, seda parem,” ütles Kohari ja juhtis tähelepanu, et kirik on ikkagi koguduse oma.
Preester ütles, et kirik on eelkõige pühakoda ehk koht, kus jumalateenistusi pidada ja kiriklikke talitusi läbi viia, aga ka varjupaik, omaette olemise ja mõtiskluse koht, samuti koht, kus muusikat teha või laulda. “Usun, et korras pühakoda on kogukonnale kasulik,” ütles preester.
Kohari lisas, et haridusseltsi üldkoosolek on otsustanud aidata kirikut hävingust päästa, kuid leidub ka neid, kes mõtlevad teistmoodi. Enda kohta ütles ta, et ei ole ühegi koguduse liige, kuid veab kiriku päästmist missioonitundest.
Kolm aastat kulunud
Seltsi algatusel korda tehtud, kuid vallale kuuluva Luidja Haavalauka maja on vald püüdnud müüa 2015. aastast, tehingut on venitanud ühegi pakkujata enampakkumised ja kohtuvaidlused.
Maikuus tegi halduskohus otsuse, et õigus maja osta on endiste omanike järeltulijal Signe Voolainel. Juunis kinnitas otsuse vallavolikogu.
Eelmisel nädalal tegi vallavalitsus otsuse ja tühistas teise ostasoovija, Martin Keskküla vaide, et maja Voolainele ei müüdaks. Nüüd on Keskkülal 30 päeva aega vallavalitsuse otsus vaidlustada. Kui uut vaiet ei tule, saab vald ostu-müügitehingu notariaalselt kinnitada.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...