Connect with us

Uudised

Haagis peetakse kohut Monsanto üle

Ülemaailmne mahepõllu­majandusorganisatsioon IFOAM kutsub osa saama kohtuprotsessist, mis peetakse 14.–16. oktoobrini Hollandis Haagis põllumajandus­keemia tootja Monsanto üle. Süüpingis istub Monsanto oma kõige mürgisemate toodetega, sh herbitsiidiga Roundup.
Ehkki septembris teatati kahe keemiahiiu – rahvus­vahelise börsiettevõtte Monsanto ja Saksa farmaatsiakontserni Bayer – ühinemislepingu allakirjutamisest, on ühinemisprotsess alles ees ning Monsanto tooted endiselt kasutusel. Üks ühinemise põhjusi oli kindlasti ka Monsanto kurikuulsa nime väljavahetamise võimalus Bayeri või mõne muu paremakõlalise nime vastu, sest Monsantot läbi aegade tabanud süüdistuste nimekiri on pikk.
Kohtuprotsessil Monsanto üle esitatakse tõendeid keemiahiiu inimkonna vastu sooritatud kuritegude ning ökotsiidi käivitamise kohta ning erilist tähelepanu saavad tooted 2,4,5 T, Lasso, Roundup ja PSC (vt ka: www.monsanto-tribunal.org)
Tribunali ülekuulamised toimuvad 15.–16. oktoobril Hollandis, Haagi kohtu­saalis, kuhu võib igaüks end kuulajaks registreerida, kuni kohti jätkub. Kohtuprotsessi juhivad viis rahvusvaheliselt tunnustatud kohtunikku, kes kuulavad viielt mandrilt pärit 30 tunnistaja ja eksperdi tõendeid.
Kohtuistungite eesmärk on anda juriidiline hinnang keskkonnale ja tervisele tekitatud kahju kohta ning ühtlasi peaks protsess edasi viima praegu käimasolevat rahvusvahelist debatti ökotsiidi teemal. Ökotsiidi soovitakse lisada rahvusvaheliste kuritegude loetellu.
“Selge on see, et me peame leidma ka Eestis lahenduse, kuidas mürkkemikaalidest lasteväljakutel, parkides ja koduaedades loobuda ning kuidas võtta kiiremas korras kasutusele looduslikud taimekaitsevahendid ja väetised, mis hoiavad nii meie kõikide tervist kui keskkonda jätkusuutlikumana,” kommenteeris Mahe-Eesti eestvedaja Krista Kulderknup.
Protsessi päevakava on üleval tribunali kodulehel.
Registreerimine kohtu­protsessi jälgimiseks on kõigile avatud aadressil http://en.monsantotribunal.org

Helen Arusoo
loodusajakirjanik
Avaldatud lühendatult.

Veel lugemist:

Uudised

Märtsist alustab sihtasutuse Hiiumaa sadamad juhatuse liikmena tööd merendustaustaga Romet Keskla, kelle nõukogu kutsus kandideerima peale 15 kandidaadiga konkursi lõppu. SA Hiiumaa Sadamad nõukogu...

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Digileht

Hiiu Leht 20.veebruaril Sadamaid juhib Romet Keskla Kas radar oleks sõjas sihtmärk? Vajatakse löökaukude hingeelu eksperti Kaitseliitlased avaldasid muljet Digilehe saab tellida siit

sport

50. korda sõidetud Tartu maratonil osalenud 5200 suusataja seas oli 29 neid, kes stardiprotokolli märkisid, et esindavad Hiiu maakonda. Neist 20, kõik mehed, läksid...