Connect with us

Uudised

Haagis peetakse kohut Monsanto üle

Ülemaailmne mahepõllu­majandusorganisatsioon IFOAM kutsub osa saama kohtuprotsessist, mis peetakse 14.–16. oktoobrini Hollandis Haagis põllumajandus­keemia tootja Monsanto üle. Süüpingis istub Monsanto oma kõige mürgisemate toodetega, sh herbitsiidiga Roundup.
Ehkki septembris teatati kahe keemiahiiu – rahvus­vahelise börsiettevõtte Monsanto ja Saksa farmaatsiakontserni Bayer – ühinemislepingu allakirjutamisest, on ühinemisprotsess alles ees ning Monsanto tooted endiselt kasutusel. Üks ühinemise põhjusi oli kindlasti ka Monsanto kurikuulsa nime väljavahetamise võimalus Bayeri või mõne muu paremakõlalise nime vastu, sest Monsantot läbi aegade tabanud süüdistuste nimekiri on pikk.
Kohtuprotsessil Monsanto üle esitatakse tõendeid keemiahiiu inimkonna vastu sooritatud kuritegude ning ökotsiidi käivitamise kohta ning erilist tähelepanu saavad tooted 2,4,5 T, Lasso, Roundup ja PSC (vt ka: www.monsanto-tribunal.org)
Tribunali ülekuulamised toimuvad 15.–16. oktoobril Hollandis, Haagi kohtu­saalis, kuhu võib igaüks end kuulajaks registreerida, kuni kohti jätkub. Kohtuprotsessi juhivad viis rahvusvaheliselt tunnustatud kohtunikku, kes kuulavad viielt mandrilt pärit 30 tunnistaja ja eksperdi tõendeid.
Kohtuistungite eesmärk on anda juriidiline hinnang keskkonnale ja tervisele tekitatud kahju kohta ning ühtlasi peaks protsess edasi viima praegu käimasolevat rahvusvahelist debatti ökotsiidi teemal. Ökotsiidi soovitakse lisada rahvusvaheliste kuritegude loetellu.
“Selge on see, et me peame leidma ka Eestis lahenduse, kuidas mürkkemikaalidest lasteväljakutel, parkides ja koduaedades loobuda ning kuidas võtta kiiremas korras kasutusele looduslikud taimekaitsevahendid ja väetised, mis hoiavad nii meie kõikide tervist kui keskkonda jätkusuutlikumana,” kommenteeris Mahe-Eesti eestvedaja Krista Kulderknup.
Protsessi päevakava on üleval tribunali kodulehel.
Registreerimine kohtu­protsessi jälgimiseks on kõigile avatud aadressil http://en.monsantotribunal.org

Helen Arusoo
loodusajakirjanik
Avaldatud lühendatult.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...