Connect with us

Uudised

Film Soosterist tooks ta meile lähemale

Harda Roosna | Hiiu Leht
Keskkonnas Hoo­andja kogutakse raha dokumentaalfilmi tegemiseks kunstnik Ülo Soosterist, võtteid on kavas teha ka Soosteri sünnisaarel Hiiumaal.
Reval Film Studios on töös kunstniku elu ja loomingut käsitlev dokumentaalfilm, mida vändatakse neljas riigis: Venemaal, kus kunstnik töötas, Eestis, kus ta sündis ja kuhu on maetud tema põrm, Kasahstanis, kus ta oli vangilaagris, ja Iisraelis, kus elab praegu tema pere. Film on omamoodi rännak ajas ja ruumis, mille teeb läbi kunstniku poeg Tenno: Eesti-Kasahstan-Moskva-Iisrael…
Hiiumaal Ühtri külas filmitakse kunstniku sünnitalu, mille õueasemele paigaldati kunstniku 70. sünniaasta­päevaks mälestusmärk. Võtted toimuvad ka Emmastes, kus elas Ülo Soosteri isa Johannes ja mida kunstnik sageli külastas.
Eestis on kavas filmi võtetele kaasata kunstniku kursusekaaslane ja 1960. aasta “nõukogudevastase” kunstirühmituse liige, 90aastane Heldur Viires, Soosteri onutütar Liis Aaloe ja kasuõde Eha Vahtras, Tartu kunstimuuseumi kunstiteadlased Eha Komissarov ja Tiiu Talvistu. Plaanis on salvestada intervjuu Ülo Soosteriga kokku puutunud kunstnikega – Leonhard Lapini, Mare Vindi ja Heinz Valguga.
Moskvas on kavas filmida intervjuusid kunstnike Boriss Žutovski ja Anatoli Brusilovs­kiga, filoloogi Viktoria Motšalovaga ning režissöör Andrei Hržanovskiga. FSB arhiivi tehakse päring Soosteri isikliku toimiku saamiseks. Filmitakse kunstniku endist ateljeed, tema korterit ja muid paiku Moskvas, millega kunstnik oli seotud.
Kasahstanis püütakse leida vangilaagri asukohta.
Iisraelis on kavas intervjuu kunstniku Mihhail Grobmani ja tema abikaasa, kirjastaja Irina Grobmaniga ning võtted Soosteri lähimate sugulaste osalusel.
Filmis kasutatakse kunstnik Jevgeni Batšuriniga tehtud intervjuu arhiivisalvestist ning salvestisi Lidia Soosterist, samuti fotosid erakogust.
Eilseks oli projekti toetanud üheksa hooandjat ja koos ligi 1000 eurot. Tähtajaks, 3. juuniks on vaja kokku saada 15 000 eurot. Ka Soosteri venna­tütar Liina Vahtras ütleb, et kunstnik on võõrsil kuulsam kui kodus ning kutsub seda muutma ja filmile hoogu andma.
Filmi stsenarist ja režissöör on Lilia Vjugina, kes on Soosterit käsitlenud mitmes varasemas filmis. Tenno-Pent Sooster tõdeb Hooandjas, et käes on aeg luua sellest hämmastavast kunstnikust täispikk teos.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...