Connect with us

Uudised

Enne jõule lisandub lund veelgi

KAIVO LÕPPE
Sel aastal on kõigi rõõmuks tulemas tõeliselt talvised jõulud, isegi saartel.

Täna, homme ja pühapäeval on tulemas mitmel pool üle Eesti veelgi lumelisa, mis loob idüllilise jõulumeeleolu kõikjal, nii sisemaal, kui saartel. Temperatuur püsib kõikidel päevadel kindlalt miinuspoolel, langedes öösel kuni 15 külmakraadini (tõsi, seda eelkõige rannikust eemal).

Jää areng lahtedes ja rannikul on alles algstaadiumis, kuid algus on tehtud ja lähemate päevadega peaks jääkaane peale saama kogu Eesti rannik. See hoiab pisut sooja eemal, kuid suhteliselt vähe, kuna mere mõju kadumiseks ranniku temperatuurile on vajalik oluliselt laiem jääkilp, kui see on praegu.

Talvine ja valge jõululaupäev

Jõululaupäeval, 24.detsembril, on erinevalt eelnevatest aastatest oodata suhteliselt nõrga tuulega ja talvist ilma. Tuul puhub läänekaarest ja tugevuseks vaid kuni 8 meetrit sekundis, mis veidigi rannikust eemal tähendab sisuliselt tuulevaikust.

Tulemas on ka kohatisi lumesajuhoogusid, kuid nende täpsemat asukohta on keeruline hinnata. Oleme siis mitme rõhuala piiri peal ja sajuhooge saab lumena päeva jooksul tõenäoliselt suurem osa Eestist. Seega ideaalne jõuluilm!

Esimene jõulupüha toob saartele sula

25. detsembril rikub osaliselt selle täiusliku jõuluilma ookeanilt saabuv aktiivne keeris, mis pöörab tuule edelasse, tõstab selle veidi tugevamaks ning toob saartele ja mandri lääneserva lörtsi- ja vihmasaju ning sulailma. Öösel sügavas miinuses pesitsev temperatuur(–10 ja enam) tõuseb õhtuks saartel kuni kolme soojakraadini ja päeval loodest algav lumesadu läheb õhtuks saartel ja mandri lääneosas üle lörtsiks ja võimalik, et isegi vihmaks. Koos soojema õhu saabumisega pöörab tuul saartel õhtul läände ja loodesse.

Sellega seoses muutuvad ka teeolud raskemaks ja libedamaks, nii et jõulusõitudel sugulaste juurde tuleks varuda ettevaatust, aega ja kannatust tavapärasest pisut rohkem.

Heitlik teine jõulupüha

26. detsembril jätkub sarnane ilm eelmise päeva omaga. Keeris eemaldub Karjala kohale. Sajuhooge on küll rohkem öösel, tulevad need nii lumena, saartel ja läänerannikul ka lörtsi, pole välistatud et isegi vihmaga, kuid ka päeval esineb sajuhooge saartel igas olekus, ida pool lumena.

Tuul on jätkuvalt tugev, puhudes ikka läänest ja loodest. Soojakraade on ööpäevaringselt kuni 2, miinust ida pool kuni 4.

Miinuskraadid ja sajufaas lumena säilib kindlasti Ida-Eestis, võimalik, et ka mandri keskosas. Igal juhul tuleb Lääne-Eestis arvestada veidi vesisemate ilmaoludega alates esimese jõulupüha õhtust.

Edasi taas talvine

Peale jõulupühi ehk alates 27. detsembrist pöördub õhuvool loodesse ning algab taas külmema õhu juurdevool ning talveilm naaseb ka saartele. Siis tuleb olla liigeldes esialgu väga ettevaatlik, sulast ning lörtsi- ja vihmasajust tekkinud vesi jäätub!

Tormi sel aastal enam oodata tõenäoliselt ei ole ning hetkel tundub, et aastavahetus tuleb kõikjal talvine ja talv jätkub.

Mis aga kõige tähtsam, jõululaupäev tuleb siiski valge ja lumine veel kõikjal!

Jäätants seebimullidel

Muide, praeguste külmakraadidega tasub oma silmailuks proovida seebimullitajaga õue minna, otsida tuulevaikne koht, sest mullid on kerged lendama ka pisema tuulehoo käes. NB! Ei tohi olla puukuur või muu kinnine koht õues, peab olema kiirema efekti tekkimiseks vähemalt meeter eemal mistahes objektist.

Puhuge mullid välja, püüdke üks neist “käpale”, millega mulle puhute ja jälgige paari minuti möödudes, kuidas mulli peal hakkab arenema väga kena jääkristallide võrgustik, mis levib üle mulli. Kui mull on täielikult jääs, siis saab kindaga jäämulli tükkhaaval ära lõhkuda ja tükke lähemalt uurida või palja käega tükkhaaval sulatada.

Rahulikke jõulupühi ja kordaminekuid uuel aastal!

 

KAIVO LÕPPE

Allikad: Prognoos on koostatud yr.no, Ilmateenistuse HIRLAM mudelid, Windy app, gismeteo portaali ja windguru omavahel kombineerides ja analüüsides.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...