Jälgi meid

Varese lood

Eesti eakaim ja uhkeim kalifornia ebaküpress

Sel sügisel jõudsid minuni kuuldused ühest tähelepanuväärsest võõrokaspuust Muhumaal. Novembri lõpul Muhu saarel käies viidi mind muuseas ka seda vaatama.
Külasema küla näeb välja tüüpiliselt muhulik. Milline kiviaedade rägastik! Kuigi mõne teise külaga võrreldes olla see veel köömes. Tee kulges mööda tiivad kaotanud pukktuulikust, nõlvast alla, vanade lehtpuude seas pesitseva põlise moega taluhoovi. Juba talu ise oma kõrvalhoonetega oli vaatamist väärt. Kõige krooniks aga elumaja kõrval see puu: kalifornia ebaküpress (Chamaecyparis lawsoniana). Alt tüüakas ehk koonusjas tüvi jalamil uskumatu kolm jalga läbimõõdus. Sihvakas puu  on naaberküla mehe Urmas Hoppi andmel 17,5 meetrit kõrge. Tõsi, Saaremaal Audakul 1960ndate algul istutatud sama liigi esindajad tikuvad juba sama kõrgeks. Ent seal on kaitstud kasvukoht, viljakas niiske pinnas. Siinne paik küll kah nõlva all, ent (põhja)-ida-kagukaares üsna lage, karmidele tuultele avatud. Hämmastavaim on, et see kalifornia ebaküpress istutati juba Pätsu ajal, enne sõda. Ja mäherdused karmid talved tulid 1940ndail ning hiljemgi! Ometi on puu julgelt ühetüveline, ei mingit märki tagasikülmunud kännust võsumisest.
Muide, olen ka imestanud Hiiumaa Lõpe dendroparki täiesti lagepõllule 1970dail istutatud kalifornia ebaküpresside üle – suutsid hästi taluda krõbedaid 1980ndate talvi. Samas minu sajandi algul kodu­aeda heinamaale istutatud puukesed aina kuivasid tagasi (varakevadise päiksepõletuse tõttu küllap). Alles metsa kolimise järel on üks soostunud puuks hakkama.
Tõesti, see Külasema kalifornia ebaküpress on paras imelugu. Kõige paremini tuleb ta suurus esile eemalt aia tagant vaadates. No ikka kõrgub üle maja, et vähe pole! Kusjuures kõrval meie kodused harilikud kuused on temaga võrreldes õige nirud hõredad kräss-rootsikud. Tase!
Taluomanikud on nüüdseks oma kodu “valeelupuu” väärtusest teadlikud. Õnneks ei kasva see puu ka liiga maja külje all. Nõnda siis pikka iga talle!
Muide, see puu on varemalt räästa alla ka isekülvitaimi teinud. Neist paar kasvab nüüd Hoppide Arusaadu dendroaias.

Veel lugemist:

Varese lood

Audakul kasvavad ühed Eesti suuremad Kalifornia ebaküpressid. Ligi kuuekümne aasta eest istutatud puud on sihvakad ja kõrged. No 15 meetrit vähemalt. Nende tüved meenutavad...