Connect with us

Varese lood

Audaku botaanikaaias 3.

Audakul kasvavad ühed Eesti suuremad Kalifornia ebaküpressid. Ligi kuuekümne aasta eest istutatud puud on sihvakad ja kõrged. No 15 meetrit vähemalt.
Nende tüved meenutavad veidi mammutipuud. Jämedaima, alt koonusja tüve läbimõõt küünib jalamil kahe jala ehk 60 sentimeetrini. Tegelikult kasvab Eesti vast vanim ja jämedaim kalifornia ebaküpress Muhumaal, ent tolle avastusretk jäi järg­miseks korraks.
Ülespürgivalt puukujulisena kasvab rühm hiibapuid. Eestis kipuvad nad enamasti laiaks põõsaks kujunema, siin aga viiemeetrised palju­lubavad puud. Nende ette on istutatud jaapani krüpto­meeria. Viskab teine väga hästi, juba kolmemeetrine. Pehmemad talved on sellele, meil varem lootusetuks peetud Jaapani templiaedade pühale sugi-puule silm­nähtavalt kasuks tulnud.
Ka metasekvoiad on päris toredasti edenenud. Hetkel uhkeldasid nad võrsete langetamise eelses punases värvis.
Edasi lummasid üha mitme­sugused lehtpuud ja põõsad. Igihaljas Juliana kukerpuu, talihaljas tuliastel ning harjumuspäratu heit­lehine männasiileks (Ilex verticillata). Polegi nagu miski õige iileks. Ülepea ulatuv põõsas oli täis punaseid vilju. Korjaks mõne? Kuid iileksi seemnete idanemine võtab vahel lausa hulk aastaid, nii et parem vist mitte jändama hakata…
Küll noppisin mõne euroopa humalpöögi (Ostrya carpinifolia) rippuva humalaliku vilikonna. Imekspandav, et see veerandsajandi eest istutatud liik end Audakul nii hästi tunneb, aina üles visanud, kolmeharuline puu juba oma kaheksameetrine. Päritolult tegelikult lähis­vahemereliste metsade asukas. Nõnda nagu ka õissaared, kes Audakul samuti suurepäraselt hakkama saavad ja siin sageli õitsevad.
Huvitavad on kastanipuud. Ameerikast pärit Castanea dentata on viiemeetrine, Castanea sativa omapärane kitsaslehine sort ‘Aspleniifolia’ suisa seitse meetrit kõrge.
Pöökidest ei maksa muidugi rääkidagi, korralikud puud teised. Neist üks juba raagus, teine ilutses veel langemiseelses kollases lehestikus.
Ikka ei väsi mind üllatamast siinsed himaalaja hortensiad (Hydrangea hete­romalla). Hortensiad seostuvad mulle ikka põõsastega, need siin aga on viiemeetrised puukesed.
Esindatud on reliktne, jääaja vaid Albaania ja Kosovo aladel üle elanud euroopa forsüütia. Meie mõistes dendroloogiline haruldus on nüüd kanepi ja humalaga ühte sugukonda tõstetud kaukaasia tseltis, esialgu siin 2 meetrit kõrge puukesena.
Botaanikaaia tagumine ots jäi sedakorda sootuks käimata, sest lühike sügispäev surus takka – plaanis oli veel põigata Saaremaa lääne- ja loodeserva.
Audaku lõpumaiuspalaks said kaks Aasia päritolu põõsaspuud. Pagunipuu (Pterostyrax hispida) oli nii tore lopsakroheline ülepea kõrguv põõsas, okstel viljad rippu. Selline eksoot viljub siinsamas Saaremaal!
Veelgi ägedam on Styrax obassia. Väga hoogsalt kõrgust viskav on ta siin. Suured ümarad lehed parajasti kaunilt sügiskuldsed. See on võrdlemisi nõudlik liik. Mul koduaias andis kunagi Poolast toodud ümaralehisne stüüraks tänavu vist otsad. Siin Audakul pakatab aga kasvulustist, et kohe päris kadedaks teeb…

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Taskuhääling

Hiiumaal toimub neil päevil 16 riigi osalusel miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2024. Miinijahtimisest ja mereväest rääkis köik jütud ära Eesti Mereväe miinisõja divisjoni ülem Ott...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...