Connect with us

Uudised

[Eel]arvamusfestivalist Kolumise kogusaamiseks

Ivo Panasyu
Erinevalt Paide Arvamusfestivalist on Hiiumaa [eel]arvamusfestivali teema­valik väga kohalik nagu uus nimigi – Kolumise kogusaamine.
Kolmas [eel]arvamusfestival, mis välja kasvanud Paides toimuvast Arvamusfestivalist, algab homme keskpäeval Orjaku sadamas.
Päevajuhi Märt Treieri suunata on arutelu “Kellele kuulub Hiiumaa?”. Juttu tuleb ka Hiiumaa majanduse ja koroona seostest – vestlust juhib Mart Repnau ja keskne küsimus on: Mis meist saab? Arut­elu teemal “Hiiumaa – leitud või kaotatud loomeparadiis?” juhib Peep Lillemägi ja Jaano Martin Ots küsib “Milleks hiidlastele sadamad?”.
Korraldaja Katrin Sarapuu Hiiumaa arenduskeskusest ütles, et tänavused teemad tekkisid juba mullu ette­valmistatavate ühisarutelude
käigus. Hiiumaa [eel]arvamus­festival jäi eelmisel aastal küll toimumata, “kuid korraldajad vaatasid püstitatud teemadele sel aastal uuesti otsa ning nägime, et mitmed neist on jätkuvalt aktuaalsed.”
Esialgsest Arvamusfestivali tütarsündmusest sai Kolumise kogusaamine, kuna korraldajad soovisid suuremat paindlikkust ning vabadust asju vajadusel omamoodi teha, rääkis Sarapuu. Hiiu­pärase nime aitas leida Hiiumaa muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo ning see on hiiukeelne väljend kokkusaamise ja koos mõtlemise kohta.
Kogusaamisel saavad sõna sekka öelda ka lapsed. Laste arvamusala juhib Pipi Pikksukk ning koos arutletakse kahel väga olulisel teemal – millised on maailma parimad pannkoogid ning kes on maailma parim sõber. Koos võetakse ette ka pannkookide küpsetamine ja maitsmine.
Kogu sündmus toimub õues, aga kui ilm peaks vingerpussi mängima, saavad korraldajad arutelud üle viia siseruumidesse.
Põhiõigustest, kliima ja palgalõheni
Täna ja homme toimub Paide Vallimäel kaheksas Arvamus­festival, mille kümne arutelu­ala teemade ring on väga avar.
Eesti Vabariigi esimese põhi­seaduse vastuvõtmise 100. aastapäeva puhul on peateemaks inimeste põhi­õigused ja vabadused. Näiteks räägitakse sellest, kuidas kohtunike otsused sünnivad ja milliste dilemmadega nad oma töös kokku puutuvad.
Juttu tuleb sellest, milline on tööandja roll välistöötaja kohanemisprotsessis ja kliima säästmisest seoses tekstiili­jäätmetega. Toimub Reet Ausi töötuba rõivaste ümberdisainimisest ja kasutatud tekstiilitoodetest. Muide, Ausi disainitud on ka Hiiumaa saadikute särgid!
Laupäeval arutletakse festivalil usu- ja veendumus­vabaduse teemadel. Käsitletakse ka soolise võrdõiguslikkuse teemasid. Näiteks arutatakse ettevõtete rolli üle soolise palgalõhe tekkes ja nuputatakse, kuidas seda vähendada. Samuti tuleb jutuks, milline on isade roll töö- ja pereelus ning kuidas nende kahe vahel tasakaalu saavutada. Teadusalal aga uuritakse, millal saame õpetajad robotitega asendada.
Lisaks aruteludele on avatud ka kunstinäitused, toimuvad kontserdid ning saab külastada avatud teatriproovi Paide Teatris.

Veel lugemist:

Pääste

Esmaspäeval kell 10.34 teavitati häirekeskust, et Kärdlas Põllu tänaval on põlema süttinud katlamaja. Päästjad selgitasid välja, et põleng on korstna ja seina vahel ning...

sport

Laupäeval toimunud Paluküla maastikujooksu põhidistantsil olid parimaad Anni Kingsepp ja Karl Johan Kastein. Osalejaid jagus ka lühematele radadele jooksma ja matkama. Täpsemad tulemused leiab...

Uudised

Turul tegutsevad ettevõtjad imestavad, et kui plaanitud riigimaja kerkib alles kahe aasta pärast, poleks olnud põhjust lammutamisega kiirustada. Turul müüjad peavad aga tegevuse lõpetama...

Arvamus

Mõned aastad tagasi tegin ühe suure Saksa telekanali jaoks filmi Kihnu majakavahist Ellyst, kes pidas lisaks majakavahi ametile veel kodumajutust, tegi seepi ja jäätist,...