Connect with us

Tervis

COVID-19 Hiiumaal, 16.11.2020 seisuga

Hiiumaal on Tervise­ameti jälgimisel 16.11.2020 hommikuse seisuga 40 koroonapositiivset, neist kolmandik on lisandunud möödunud nädala jooksul.
Koos lähikontaktsetega on Terviseameti jälgimisel üle saja isiku.
Täna positiivseid testitulemusi Terviseameti andmestikku juurde ei tulnud. Peaaegu kõik viimase nädala COVID-19 haigestumised on Lõuna-Hiiumaalt. Esimesed haigestunud, kes said oktoobri lõpus positiivse testitulemuse, on paranenud ja isolatsioonist väljunud.
Nakatumised on valdavalt toimunud töökohal. Lisaks ise­loomustab meie nakatumisi viiruse kiire levik ja sümptomite vähesus. Järjest enam on haigestunuid, kelle konkreetset nakkuskontakti ei ole võimalik tuvastada.
Drive-in teste võetakse Hiiumaal kõigil tööpäevadel, testile suunab perearst. COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa Haigla registratuuris, tel 462 2795. Testivastused saabuvad 24–48 tunni jooksul.
Möödunud töönädalal (9–13.11) võeti Hiiumaal 291 COVID-19 analüüsi.
ÜMBERKORRALDUSED MEDITSIINIS
Kärdla Perearstikeskus on alates 16.11 taas avatud, tehes viiruse leviku piiramiseks mõningaid ümberkorraldusi. Mandrilt toeks tulnud asendusarst on siin oma töö lõpetanud. Täpsem info pere­arstikeskuse registratuurist (tel 462 270) või lähiajal kodulehelt https://www.kardlapa.ee/
Hiiumaa Haigla töö on alates 16.11 Terviseameti peadirektori otsuse alusel ümber korraldatud, et suurendada valmisolekut pandeemilise nakkuse raviks:
• Jätkuvalt kehtib patsientide külastuskeeld;
• Plaanilist statsionaarset ravi (sh päevaravi, päevakirurgia jm) ei toimu;
• Kõik ambulatoorsetele visiitidele, uuringutele ja analüüsidele tulevad patsiendid on kohustatud haiglas kandma maski ning desin­fitseerima käsi;
• Labor ja röntgen on avatud tavapärastel aegadel, Covid­positiivsetele on uuringuteks kindlad kellaajad;
• Polikliiniku vastuvõttude ümber­korraldatusest täpsem info registratuurist (tel 462 2795);
• Unimed Kliinikud OÜ Hiiumaa hambaravi töötab plaani­päraselt.
Ümberkorraldustest täpsemalt: https://hiiumaahaigla.ee/
ÜMBERKORRALDUSED HARIDUSES
• Hiiumaa koolide direktorid leppisid 13.11 kokku, et viiruse leviku tõkestamiseks ei korraldata ja osaleta vähemalt novembri lõpuni koolide vahelistel kohtumistel-võistlustel ning ei saadeta ka oma koolide delegatsioone välja. Tegevused toimuvad oma kooli piires või lükatakse need edasi.
• Kärdla Põhikool jätkab osalise – 8.-9. klassid – distantsõppega.
• Emmaste Põhikool taastab alates 16.11 kontaktõppe.
• Käina Lasteaias on kaks rühma (Mukud ja Naksakad) suletud.
• Teistes haridusasutustes on tavapärane töökorraldus, arvestades viiruse leviku tõkestamise meetmeid.
SOTSIAALVALDKOND
Hiiumaa hooldekodudes – Tohvri, Samaaria ja Pargi kodu Kärdlas – on olukord stabiilne:
• kliendid on valdavalt eakohase tervise juures, ka töötajate tervislik seisund on hea;
• jätkuvalt on külastuskeeld, pakkide saatmise soovi korral palutakse ette helistada.
KUI VAJATE ABI isolatsiooni tõttu, nt toidu ja ravimite toomine, palume märku anda valla sotsiaaltöötajatele:
• Emmaste osavald: Lia Rull, tel 462 2441 või 5300 0835 ja Aimi Jaarma, tel 462 2444 või 514 4327;
• Kõrgessaare osavald: Pille Näksi, tel 5855 3736;
• Käina osavald: Heli Tuisk, tel 462 2883 või 5349 0389;
• Kärdla osavald: Pille Alevi, tel 463 6094 või 505 5746;
• Pühalepa osavald: Urme Soonvald, tel 463 6844 või 521 0997.
Selgitus statistika kohta
Terviseameti kodulehel ilmuvas ametlikus statistikas kajastuvad möödunud ööpäeva testi­tulemused kella 7 seisuga. Hiljem Terviseameti andmebaasi saabuvad vastused liiguvad järgmise päeva statistikasse. Maakonniti jagunemine tuleneb testitud isiku rahvastikuregistri järgsest elukohast.
Maakonna vaates õige numbri saamiseks tuleb maha arvestada need isikud, kes tegelikult siin ei ela, ja lisada need, kes tegelikult siin on, aga registrikanne on väljas­pool Hiiumaad.
Terviseameti Lääne regiooni jälgimisel on kõik Hiiumaal asuvad positiivsed, sõltumata registrikandest.
TASUB MEELES HOIDA:
• Haigustunnused on valdavalt asümptomaatilised või puuduvad üldse, seega tasub jälgida mistahes muutusi tervises ja esimesel võimalusel nõu pidada perearstiga.
• Testimisele suunamisel hinnatakse iga konkreetset juhtumit eraldi –  liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.
• Testile suunamiseks annab reeglina saatekirja perearst, analüüsi rahastab Haigekassa.
• Kontaktide vähendamine ja maski kandmine kaupluses, ühistranspordis jm kontaktivõimaluse kohtades vähendab nakkuse levikut oluliselt.
• Hiiumaal on mitmeid võimalusi kontaktivabaks ostlemiseks: täpsemalt https://hiiumaa.ecoop.ee/
ja www.selver.ee. Selveri poebussi
külastades on mõistlik koostada ostunimekiri, siseneda ükshaaval ja vaid ostude eest tasumiseks, tasuda saab kontaktivabalt kaar­diga.
NB! Valitsus avalikustas uued koroonavastased meetmed: https://www.valitsus.ee/et/uudised/valitsus-avalikustas-uued-koroona­viiruse-vastased-meetmed
Hiiumaa COVID-teemaline operatiiv­info on Hiiumaa valla kodulehel https://vald.hiiumaa.ee/koroonakriisi-uudised  ja valla Facebooki lehel. Samuti on hea koostöö Hiiu Lehe ja Kadi Raadioga.
Hooligem endist ja kaaskondsetest!

Hiiumaa valla kriisikomisjon

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...