Jälgi meid

UUDISED

Ave Alavainu pidu ei jää viimaseks

“Nii seisan lävel, peos on veidi tuhka
ja sellegi viib kaasa mööduv iil.
Kuid tuba põlemise soojust uhkab,
ma sellest tean, et olid tõesti siin…”

Nii luges Ave Alavainu sel 18. juuni vihmasevõitu päeval Ave Vita! aias kõigile kohale­tulnuile. Kuid see oli vaid tema hääl, noor ja puhas, aastast 1979. Kehaliselt teda siin enam polnud. Vaid üks avelik sinikirju kleit rippus laval, mille tagaseina loosung teatas: Siit saab VETT ja VILET!
Pigem sai siiski ohtralt muusikat ja sekka isiklikke mälestusi Avest. Tal oli sõpru loendamatu hulk ning paljud tulid nüüd kohale, Ave ärasaatmise peole. Just nimelt peole. Nutmine oli keelatud. Või noh, kes kohe muidu ei saa, see läheb seina äärde – kordas ema soovi üle Kata-Riina Luide, Ave Vita! uus perenaine.
Kuid jah, eks kurb hakkas ikka. Ent juba lõi Jaan Pehk laulu lahti: “Tule meile, teeme peo.” Ja pidu sai igavesti tore, hoolimata vihmast, mis ei teadnud isegi, kas sadada või mitte. Helin-Mari Arder ütles selle peale: “Sügise moodi ilm. Ju see ilm teeb tasa oma pisaratega, mida meie ei tohi nutta.”
Kata-Riina meenutas, et tema mälu järgi ei sadanud ema sündmustel kunagi, ta oli ju ikkagi väikestviisi nõid. Poeg Peeter Nieler lisas, et mis väikestviisi, tal olid lausa nõia paberid! Kuid nüüd vihmutas sekka siiski.
Sekka tasub anda sõna ka Avele endale, kelle “tütre käsul tehtud mõningaid korraldusi” sai lugeda eeskoja laual lebavatelt, kaasavõtmiseks välja pandud lehtedelt. Niisiis Ave juulis 2020:
“Mälestuste-meenutuste ja luulelugemise pidu võiks toimuda suures suves ja aia­peoga vana kohtumaja aiakeses. Kohv, kringel, valged linad, varesed – nagu Ave Vita! aegadel. Esimest korda aiapidude ajaloos võib juua (kadunukese lemmikmargid olid valge viin ja õlu) ja suitsetada. Seda pidu võiks üsna laialt ja varakult kuulutada, kuigi jääb ikka neid, kes ütlevad, et küll oleks tulnud, kui oleks teadnud. See aiapidu võiks olla üsna ametlik. Ma mõtlen, et esindatud võiks olla ka kirjanikkond ja muidugi Hiiumaa vallavalitsus ja volikogu. Kutsuma peaks kõiki, kes on mu mobiilis ja FB’s.”
Paraku valla poolt jäi sõnavõtt ära, sest ei leitud aega aiapeole tulla. Mispeale Lauri Saatpalu märkis, et küll Hiiumaal on kiire elu. Tema ise võttis selle aja. Teel Tallinnast õhtusele Karksi-Nuia esinemisele, vahepeatusega Kärdlas Ave Vita! aias.
Siiski ei saa valla kohta midagi halba öelda. Kata-Riina tänas valda suure abi eest. Kasvõi kõik vihma eest kaitset pakkuvad telk-varjualused. Lausa imekspandav, kuis need väiksesse metsikuvõitu aeda nii hästi ära mahtusid. Hea, et sai siin kevadel natuke ruumi tegemas käidud – mõtlesin endamisi rahulolevalt. Muuseas ka lumepallipõõsast sai veidi korrale kutsutud. See hiiglaslik lodjapuu on aia uhkus ja oli Ave lemmik. Nüüd, uue suve hakul, on  hiidpõõsas taas kubinal kaetud valgete õisikupallidega.
Pidu läks edasi. Muusika, sõnavõttude ja mälestustega. Tõnis Mägi, Anne Adams, Riho Sibul ja Kärt Johanson
ja… Ave polnud paika pannud, kes täpselt peaks kohale tulema. Ainus erand Juku-Kalle Raid, tema niiöelda sohipoeg. Ja Juku oligi kohal. Rääkis ja luges paar luuletust ning andis Avele napsu. Terve pudeli Gruusiast toodud virsikute peal seisnud viinamarja­puskarit, valades selle lavalt alla maamulda. Õnneks jäi teistele, varem kõrvale pandut, mekkimiseks ka. Seal köögiakna all, kus pakuti läätserokka ja kringlit ning ühtteist muudki. Rokka võis helpima minna näiteks puukuuri, millest oli saanud olemise tuba, vihmasel päeval iseäranis hubasena tunduv.
Kuuri välisseinal rippusid pesupulkadega nööridel fotod Avest. Noorusest vanaduseni. Ning toas, endises kohtu­saalis, jooksis Ave eluloofilm, ta laste poolt kümne aasta jooksul tehtud, tema 75. sünni­päevaks.
Muuseas oli sel päeval ka tähtis avamine. Nimelt uus välikäimla. 90ndail aastail sai Ave eestvedamisel Kärdla oma esimese avaliku käimla. Nüüdseks oli see väga väsinud. Kuid kaheksa Tormipoega võttis kätte ja ehitas uue, pannes nimeks PPP ehk Pahade Poiste Peldik. Kas nad nii väga pahad toonastel Ave Vita! noortekeskuse aegadel olidki, aga see selleks.
Ja olekski nagu kogu lugu. Siia otsa sobivad Ave lõpu­sõnad juulist 2020, tema korraldusest:
“Ongi hetkel kõik.
Olge rõõmsad!
Ärge saage vanaks!”
Kuid ikkagi mitte päris kõik. Peo lõpul hõikas Kata-Riina lavalt maha järgmise kutse:
“Kohtumiseni 4. oktoobril kell 6 Kärdla kultuurimajas, kus me peame Ave 80. juubelit.”
Ning juba teisipäeval võetakse Tiigi tänava vana kohtu­maja aias vastu suvi ning avatakse postkaardinäitus. Ave Vita! tegutseb edasi!

TAPIO VARES

Täpsustus

Ave Alavainu ärasaatmise peol oli vallavanem Hergo Tasuja tegelikult sündmusel täitsa kohal, paraku pidi ta muude kohustuste tõttu varem ära minema, mistap sõnavõtuni ei jõudnud.

TAPIO VARES

Veel lugemist:

UUDISED

Pealkiri on jutu­märkides selle pärast, et see on Õhtu­lehest laenatud. Ja natukene ka selle pärast, et Reigo Tamm on alles oma kuulsuse-tee alguses. Kuulus...

UUDISED

Neljapäeval oli keskus Ave Vita! puupüsti rahvast täis – tuntud kirjanik Elin Toona ja kirjandusteadlane Sirje Kiin olid kohale meelitanud suure hulga eri eas...