Connect with us

Uudised

Avatud raamatukogus aastaga 1200 külastust

Katrin Kivivuori | Hiiu Leht
Aasta aega on saanud Kärdla raamatukokku tulla just siis kui vaja, ka enne, kui raamatu­kogu töötajad tööle tulla jõudnud või peale seda, kui nad juba lahkunud – võimalust on kasutatud 1196 korda.
Möödunud aasta 21. septembril avas Kärdla raamatukogu uksed avatud raamatukoguna. Nii pääseb oma IDkaardiga uksest sisenedes raamatuid valima juba hommikul kella kuuest kuni õhtul kella kümneni välja, samadel aegadel ka nädalavahetustel.
Raamatukogu direktori Annely Veevo sõnul sobib selline variant neile, kes vajavad raamatukogu külastuseks paindlikku aega või tahavad rahus teha kaugtööd.
Uurisime mõne külastaja käest, miks nad seda võimalust kasutavad.
See on kui õhtune kohvik
Tauno (32) ütles, et talle sobivad need kellaajad rohkem kui päevased. Sageli läheb ta sinna õhtupoole, teeb omale tassi kohvi. Loeb ja uurib, laenutab raamatuid koju. Hea, vaikne ja rahulik. Raamatu­kogus saab kohvitassi sümboolse tasu eest. “See on justkui õhtune vaikne kohvik, kus on mõnus olla. Kui just ei plaani minna õhtuks lokaali.” Sageli käib ta raamatukogus koos sõbraga, kel vahel ka laps kaasas. Siis nad arutlevad kirjanduse ja maailmaasjade üle. Laps saab samal ajal toimetada lastenurgas ning vahel on tema arvates niimoodi mõnus külmagi eest varjus olla.
Enne üritust hea läbi käia
Urve (79) ütles, et tema jaoks on see natuke imelik tunne, et kuidas sa lähed teise inimese tuppa, kui teda ennast kodus pole. Samas möönis, et eks see väike emotsionaalne tõrge vast lapsepõlve­kasvatusest tule, et võõrasse kohta niisama ei minda. “Tean küll, et midagi ei juhtu, aga ikkagi on selline väike seesmine kripeldus,” rääkis ta.
Kuid tegelikult kasutab ta avatud raamatukogu siiski rõõmuga, sest hoolimata sellest, et on pensioni­ealine, on tal tegemisi palju. Raamatu­kogu kasutab ta pigem hommikupoole. Ütles, et enne mõnele üritusele minekut on hea raamatu­kogust läbi käia ja omale raamat võtta. “Sobib kõigile juba selle pärast, et aja suhtes on vabad käed,” on Urve arvamus. Ning kui riiulitest parajasti ikka soovitut kohe ei leiagi, siis alati on raamatukogus omaette riiulil väljas uudiskirjandus. “Saan alati sealt valida uute seast midagi endale meelepärast,” andis ta soovituse teistelegi.
Eelvalik e-raamatukogust
Sirje (54) sõnul on selline avatud variant niivõrd mugav: “No tuleb näiteks laupäeval selline hetk, et üks raamat läbi ja tahaks midagi muud lugeda. Lähen ja käin kohe ära. Ei pea enam passima lahtiolekuaegu.”
Sirje rääkis, et varasemalt sattus ta alailma raamatukogu ukse taha siis, kui see juba kinni oli, eriti neil päevil, kui oli lühendatud tööpäev. Sirje kasutab palju e-raamatukogu. Vaatab arvutist järgi, kas soovitud raamat on kohapeal olemas. Nii teab ta täpselt, et saab selle, mida parajasti soovib. “See on hästi kihvt lahendus. Poleks varasemalt selle peale tulnudki,” on ta tänulik loodud võimaluse üle.
Külastajaid
Küsisin raamatukogust ülevaadet, mis vanuses ja soost inimesed avatud raamatu­kogu teenust kasutavad. Selgus, et käivad nii nooremad kui eakamad, käiakse hommikul ja õhtul ning käivad nii mehed kui naised. Teenuse kasutamiseks peamine tingimus on, et ollakse registreeritud Kärdla raamatukogu lugejaks ning on olemas kehtiv IDkaart, mida siis ukse taga IDkaardi lugejale näidata ning saabki sisse raamatute maagilisse maailma. Just sel ajal, kui lugejale endale sobib.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...