Connect with us

Uudised

Ametikooli õpilased restaureerivad Inglismaal 15. sajandi kiriku ust

erakogu
Hiiumaa ametikooli puit- ja kiviehitiste restaureerimise õpilased ja vilistlased aitavad restaureerida Inglismaal Great Yarmouthis St Nicholas’ kiriku tahutud paekivist hävimisohus võlvust.
Viis ametikooli puit- ja kiviehitiste eriala õpilast ja vilistlast: Annika Liivo, Kristiina Kesküla, Katre Nõmmerga, Tanel Lips ja Sander Vassiljev osalevad restaureerimistöödel Great Yarmouth Preservation Trusti (GYPT) kutsel. Restaureerimistööd kestavad 1.–9. aprillini ja õpilasi juhendavad GYPTi konservaatorid William Wallace ja Kathy Mijatovic.
St Nicholas kirik on volitanud GYPTi puhastama ja restaureerima 15. sajandist pärineva kiriku lõunapoolse sissepääsu teravkaare-kujulist ust, mis on pärast II maailmasõda pea täielikult taastatud kiriku üks vähestest säilinud originaaldetailidest.
Ukse kivist ornamendi ühel poolel on kujutatud kuningat, teisel kuningannat. Sajandite jooksul on paekivi ilmamõjudest tõsiselt kahjustada saanud.
Hiiumaa ametikooli koostöö Ida-Inglismaa restaureerimise ettevõttega algas 2012. aastal tänu Euroopa Liidu Elukestva õppe Leonardo da Vinci allprogrammile, mille raames ametikooli õpilased olid eelmisel aastal praktikal sealsamas Great Yarmouthis, kus nad samuti osalesid ajaloolise kultuuriväärtusega objektide restaureerimisel ning taastasid täielikult kaks kaitse all olevat kivist hauakambrit.
Ühingu töötajad jäid toona meie õpilaste erialaste oskustega väga rahule, see aitas kaasa koostöö jätkamisele. Ametikooli õpilaste osalemine kiriku restaureerimistöödel ongi osa jätkuvast koostööst, mille eesmärk jagada traditsioonilisi ehituse ning restaureerimise alaseid teadmisi ja oskusi Euroopa tasandil.
Darren Barker, ühingu esindaja ja projektijuht, kes on ka kohaliku omavalitsuse muinsuskaitseinspektor, ütles: “Meie ühing teeb koostööd mitmete Euroopa riikidega ja meil on väga hea meel seekord töötada koos Eestist pärit õpilastega, kes aitavad järeltulevatele põlvedele säilitada ühe Great Yarmouthi jaoks olulise kultuuriväärtuse.”
Barker rääkis, et koostöö eesmärk on välja töötada traditsiooniliste ehitus- ja restaureerimisalaste oskuste ning nende õpetamise parimad praktikad. Lisaks Hiiumaa ametikoolile tehakse koostööd ka Eesti kunstiakadeemia restaureerimise ja muinsuskaitse osakonnaga.
Great Yarmouth Preservation Trust on 1979. aastast tegutsev avalik-õiguslik mittetulundusühing, mis säilitab, restaureerib ja renoveerib ajaloolisi kultuuriväärtusega paiku ning puit- ja kiviehitisi ning seisab hea nende toimimise eest. Tegutsemise algusest peale on ühing töötanud tihedas koostöös kohaliku omavalitsusega, aidanud uuele elule ja andnud kohaliku kogukonna kasutusse mitmeid ajaloomälestisi, nagu näiteks Time and Tide Museum, Bretts Warehouse jpt.

Signe Začek
Hiiumaa ametikooli
arendus- ja koolitusjuht

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...