Connect with us

Uudised

Alustati Võiküla-Virtsu kaabli paigaldamist

Sirli Tooming
Elering alustas neljapäeval Võiküla-Virtsu vahelise kaabli väljavahetamisega uue ja võimsama vastu. Sellega käivitus esimene etapp Saaremaa ja Hiiumaa elektrivarustuskindluse parendamise plaanist.
Lõunaks oli vette lastud ligi poolteist kilomeetrit merekaablit ja lähemate päevade jooksul lastakse merepõhja ülejäänud osa. Kaabli teine ots tõmmatakse maale Virtsus ning ühendatakse lühikese õhuliini kaudu Virtsu alajaamaga.
“Vana kaabel ei vasta tänapäeva nõuetele ning pole enam töökindel. Kaabel on  jätkatud ja muhvidega ühendatud, mistõttu on ühenduskohad rikkealtimad,” kirjeldas aktsiaseltsi Elering liinide käidutalituse juhataja Andrus Veeleid kaablivahetuse vajadust. “Uue kaabli puhul on rikkeoht minimaalne, ligikaudu kaheksakilomeetrine merekaabel jätkamist ei vaja ning paigaldatakse ühes tükis.”
“Paigaldustöid pole võimalik iga ilmaga teha, see teeb tööprotsessi keeruliseks. Kui vana kaabel oli mere põhjas hoovustele valla, siis kestvuse huvides paigaldatakse uus kanali põhja. Selleks süvistatakse paari meetri sügavusel vee all pinnast poolteist-kaks meetrit,“ ütles Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster. “Liin tervikuna peaks valmis saama käesoleva aasta sügise jooksul.”
Tööde maksumuseks kujuneb toimunud riigihanke tulemusel 9,4 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Uus merekaabel on võimsam kui seni kasutatavad 35-kilovoldised kaablid kokku. Kaabel on ka vanadest keskkonnasõbralikum, kuna õlis immutatud paberi asemel on sellel polüeteenisolatsioon.
Elektri varustuskindluse tõstmiseks on aktsiaseltsil Elering kavas täiendavalt paigaldada merekaabel ka Saaremaa ja Muhu vahele, tulevikus on kavandatud laiendada ülekandevõrk ka Hiiumaale ning rekonstrueerida Leisi alajaam.
Elering on Eestis ainus elektri ülekandeteenust osutav ettevõtja ehk põhivõrguettevõtja. Elering vastutab Eesti elektrisüsteemi kui terviku toimimise eest, et igal ajahetkel oleks tagatud tarbijatele nõuetekohase kvaliteediga elektrivarustatus. Selle tagamiseks peab Elering üleval ja arendab siseriiklikku ülekandevõrku ning välisühendusi, et tagada tarbijatele kvaliteetne, tõhus ning säästlik elektrienergia ülekanne. Eesti elektrisüsteemi moodustavad elektri-jaamad, ülekandevõrgud ning elektritarbijad.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...