Connect with us

Uudised

Alustati Võiküla-Virtsu kaabli paigaldamist

Sirli Tooming
Elering alustas neljapäeval Võiküla-Virtsu vahelise kaabli väljavahetamisega uue ja võimsama vastu. Sellega käivitus esimene etapp Saaremaa ja Hiiumaa elektrivarustuskindluse parendamise plaanist.
Lõunaks oli vette lastud ligi poolteist kilomeetrit merekaablit ja lähemate päevade jooksul lastakse merepõhja ülejäänud osa. Kaabli teine ots tõmmatakse maale Virtsus ning ühendatakse lühikese õhuliini kaudu Virtsu alajaamaga.
“Vana kaabel ei vasta tänapäeva nõuetele ning pole enam töökindel. Kaabel on  jätkatud ja muhvidega ühendatud, mistõttu on ühenduskohad rikkealtimad,” kirjeldas aktsiaseltsi Elering liinide käidutalituse juhataja Andrus Veeleid kaablivahetuse vajadust. “Uue kaabli puhul on rikkeoht minimaalne, ligikaudu kaheksakilomeetrine merekaabel jätkamist ei vaja ning paigaldatakse ühes tükis.”
“Paigaldustöid pole võimalik iga ilmaga teha, see teeb tööprotsessi keeruliseks. Kui vana kaabel oli mere põhjas hoovustele valla, siis kestvuse huvides paigaldatakse uus kanali põhja. Selleks süvistatakse paari meetri sügavusel vee all pinnast poolteist-kaks meetrit,“ ütles Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster. “Liin tervikuna peaks valmis saama käesoleva aasta sügise jooksul.”
Tööde maksumuseks kujuneb toimunud riigihanke tulemusel 9,4 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Uus merekaabel on võimsam kui seni kasutatavad 35-kilovoldised kaablid kokku. Kaabel on ka vanadest keskkonnasõbralikum, kuna õlis immutatud paberi asemel on sellel polüeteenisolatsioon.
Elektri varustuskindluse tõstmiseks on aktsiaseltsil Elering kavas täiendavalt paigaldada merekaabel ka Saaremaa ja Muhu vahele, tulevikus on kavandatud laiendada ülekandevõrk ka Hiiumaale ning rekonstrueerida Leisi alajaam.
Elering on Eestis ainus elektri ülekandeteenust osutav ettevõtja ehk põhivõrguettevõtja. Elering vastutab Eesti elektrisüsteemi kui terviku toimimise eest, et igal ajahetkel oleks tagatud tarbijatele nõuetekohase kvaliteediga elektrivarustatus. Selle tagamiseks peab Elering üleval ja arendab siseriiklikku ülekandevõrku ning välisühendusi, et tagada tarbijatele kvaliteetne, tõhus ning säästlik elektrienergia ülekanne. Eesti elektrisüsteemi moodustavad elektri-jaamad, ülekandevõrgud ning elektritarbijad.

Veel lugemist:

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...

Uudised

Neljapäeval lõpetati pidulikult Hiiumaa haigla uuendamine, mis läks kokku maksma 13 miljonit eurot, millest kaksteist tuli Euroopa Liidu toetustest. Haigla juhatuse liikme Riina Tamme...

Teema

Hiiumaa mees Sander Voitka saab tänavu pidada oma üheksandat sünnipäeva, sest sünnikuupäevaks on tal 29. veebruar. Ema Ene Reidma meenutas, et esimese lapse sündimise...

Uudised

Vallavalitsus määras sel nädalal ametist lahkuva Kõrgessaare osavallavanema Niels-Peter Rattiste kohusetäitjaks Pühalepa vallavanema Lilli Elleri, kes varemgi töötanud neil kahel ametikohal korraga. Kolmapäeval kogunesid...