Connect with us

Uudised

Aeg spordikeskuse sisuliseks aruteluks

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Nädal tagasi leidis vallamaja saalis aset spordikeskuse planeeringu avalik rahva­koosolek, kus tõdeti, et seniste vaidluste asemel tuleks keskenduda tulevase spordi­keskuse sisule.
Paar kuud on vallavalitsus ja volikogu opositsioon vaielnud selle üle, millal vallajuhid said teada, et spordikeskus hakkab planeeritavas asu­kohas takistama päästekopteri maandumist ja õhkutõusmist Hiiumaa haigla juures.
Nagu oli oodata, sai ka avalikul koosolekul enim tähelepanu haigla kopteriplatsi teema. Konstruktiivse uue spordikeskuse arutelu asemel kippus vaidlus rahva­koosolekul esmalt süüdistamiseks ja osapoolte vastandamiseks.
Hiiumaa vallavolikogu opositsiooni liikme, haiglas kirurgina töötava Inge Taltsi sõnul ei saa spordikeskuse ehitusega alustada mõeldes, et küll me saame hakkama. Tema leidis, et detailplaneeringusse tuleks märkida, et enne ehituseks luba pole, kui on lahenduse saanud kopteriplatsi probleem. “Me ei oleks täna sellises halvas vastuseisus, kui oleks kohe tehtud asju korrektselt,” märkis Talts.
Vallavanem: Opositsioon töötab vastu
Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles, et koosoleku kokkukutsumise eesmärgiks ongi leida lahendus. “Oleks-poleks on hästi ilus jutt, me kõik oleme homme targemad kui täna, aga keskendume ükskord kõik koos lahendustele,” kutsus vallavanem kriitika asemel lahendusi otsima.
Rand tõdes, et vallavalitsus võib teha, mida iganes, aga spordihoone vastu töötava opositsiooni arvamust nad muuta ei suuda. “Meie jääme selle juurde, et meil oli tollal teadmine, millest lähtusime ja tahtsime parimat. Tänaseks oleme saanud palju detailsemalt infot ja teada saanud tõrgetest, millele lahendusi leida soovime,” ütles vallavanem.
Ta kinnitas, et spordi­keskuse rajamise protsessis pole eksitud ja Hiiumaal pole ühtki inimest, kelle huvides oleks, et kopter enam ei lendaks. “Me oleme lubaduse välja andnud ja tegeleme sellega, et kuu aja jooksul saaksime kokkulepped uue kopteriplatsi asukoha kohta,” lubas Rand.
Haigla valis ühe asukoha kolmest
Hiiumaa spordikeskuse detailplaneeringu avalikul arutelul tutvustasid valla arhitekt Kaire Nõmm, arengu­osakonna juhataja Monika Pihlak ja spordikeskuse planeerija Teet Elstein veerandsajale osalejale planeeringut ning sellele laekunud arvamusi ja ettepanekuid. Kirjalikult olid oma küsimused saatnud Tiit Harjak, Toivo Saue ja Inge Talts.
Monika Pihlak kinnitas, et spordikeskuse detail­planeeringut ei tooda enne volikogusse arutamisele, kui kopteriplatsi probleem pole saanud lahendust. Ühtlasi tutvustas ta helikopteri uue maandumisplatsi kolme võimalikku asukohta, mille üle jätkuvad läbirääkimised haigla, lennuameti ja lennusalgaga.
Hiiumaa haigla esindajad Riina Tamm, Tõnis Siir ja Tõnis Laanemäe väljendasid poolehoidu ühele, haigla kinnistul asuvale asukohale, mis praegusest maandumis­platsist u 100 meetri kaugusel. Samas tõid haigla esindajad välja ka vastu­argumendid teistele välja­pakutud asukohtadele.
Spordikeskusest võidaks ka haigla
Praegu köetakse Hiiumaa haiglat maaküttega, kuna sellest aga ei piisa, siis lisaks õlikütte katlamajaga.
Taltsi sõnul vähendaks osaliselt haigla maakütte­torustiku peale rajatav kopteri­plats maakütte tõhusust veelgi.
Haigla juhatuse liikmete Riina Tamme ja Tõnis Siiri sõnul aga on haigla tegelikult ammu soovinud liituda Kärdla kaugküttega, see on senini olnud aga liiga kulukas. Kui haigla lähistele rajatakse spordikeskus, mis kaug­küttega liidetakse, saaks selle ka haigla ega peaks enam kasutama kulukat õlikütet.
“Me ei taha spordikeskuse rajamise protsessi takistada,” kinnitas Riina Tamm.
Rahvakoosolekul viibinud Hiiumaa vallavolikogu opositsiooni liikme Artur Valgu sõnul oleks pidanud praegu ümber kopteriplatsi käiv vaidlus peetud olema juba aasta tagasi.
“Oluline on, et spordihoone oleks hea funktsionaalsusega, halb variant oleks, kui saame hoone valmis ja keegi pole rahul,” kutsus Valk asjaosalisi spordikeskuse sisulisele arutelule.
Monika Pihlak lisas, et sel teemal on toimunud piisavalt avalikke arutelusid.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...