Jälgi meid

PERSOON

Abipolitseinik – võimalus teha politseitööd muu töö kõrvalt

erakogu
Hiiumaal gümnaasiumi lõpetanud Anet Post (23) mõtles minna sisekaitse­akadeemiasse politseitööd õppima, kuid nii ei läinud.
Praegu omandab ta magistrantuuris toidutehnoloogi eriala ja töötab õpingute kõrvalt kruiisilaeval. Kõigele sellele lisaks leiab ta aega ka südamelähedaseks tööks abipolitseinikuna Hiiumaal.
Kui kaua oled abipolitseinik olnud ja miks seda tööd teed?
Anet Post: Olen abipolitseinik juba 2018. aastast. See oli minu jaoks asjade loogiline käik, sest sobis minu vaadetega. Kui gümnaasiumi lõpetasin, siis tahtsin sisekaitseakadeemiasse õppima minna. Elu mängis aga asjad hoopis teistmoodi kätte ja valisin ikkagi teise eriala. Väike kahetsustunne jäi hinge ja nii otsustasingi hakata abipolitseinikuks.
Kui palju aega selleks kulub?
Abipolitseinikuna töötamisel pole mingeid ajalisi kriteeriume, kui palju panustama pead. Käin abipolitseinikuna valves vastavalt sellele, kuidas ma ise jõuan. Mulle pakutakse vahetusi, aga alati ei pea just patrullis käima. Võin ka reididel osaleda või ennetusüritustel tööd teha. Mina käin pigem patrullis – mulle meeldib politseiniku­töö see pool.
Kui keeruline on leida selleks aega õpingute ja töö kõrvalt?
Vahepeal tundsin, et olen palju Hiiumaalt ära ja mul pole võimalust abipolitseinikuna väljas käia. Siis olengi võtnud öiseid vahetusi, et saaksin võimalikult palju patrullis käia ning oskused-teadmised nii-öelda rooste ei läheks.
Kuidas oled panustanud praeguses eriolukorras?
Olen nii palju kui võimalik patrullidega väljas käinud, sest eriolukorras on abi­politseinike abi veelgi rohkem vaja.
Mis on selle töö juures kõige huvitavam?
Abipolitseiniku töö on vaheldus­­rikas ja selle teeb huvitavaks, et lisaks määratud ülesannetele on võimalik koos paarilisega ise oma päeva­plaani planeerida –
millal mõõdame kiirust ja millal teeme liiklusjärelevalvet.
Räägi mõnest meeldejäävamast juhtumist, mis abipolitseinikuna ette tulnud?
Meeldejäävamad on paratamatult kõige ebameeldivamad olukorrad, aga minul on hea meel näiteks selle üle, et Hiiumaa inimesed mõistavad eriolukorda. Näiteks kui tänaval jalutab üks leibkond ja me neid kontrollime, siis inimesed ei pahanda, vaid mõistavad, et teeme oma tööd ja soovivad ilusat päeva. Niisugune asi teeb südame soojaks. Samas, kui näen inimesi, kes rikuvad seadust, aga hakkavad ikka oma õigust taga ajama, siis see teeb meele kurvaks küll.
Kas on olnud ohtlikke olukordi, kus politseinik palub sul tagaplaanile hoida?
Koos paarilisega paneme paika, mida ja kus mingil ajahetkel teeme. Olukorra lahendamist juhib ikkagi alati politseinik ja minul tuleb vastavalt olukorrale täita tema korraldusi või lähtuda tema soovitustest.

Veel lugemist:

PERSOON

Abipolitseinike nädalal kohtusime Anne ja Aadi Kaasikuga – nad on üks väheseid, kui mitte ainus  abielupaar, kus mõlemad kaasad on abipolitseinikud. Oma igapäevatööd teeb...