Connect with us

Uudised

Aasta isa – laste jaoks alati olemas

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa aasta isa tiitliga austati Käina valla talupidajat, nelja lapse isa Tiit Uusoja, kelle kohta abikaasa ütles, et ta on olnud alati laste jaoks olemas ja mitte ainult oma laste jaoks.
Naiskodukaitsja Anne Kaasik ütles aasta isa kandidaate välja kuulutades, et hea isa olemiseks ehk ei peagi nii väga pingutama. “Ole oma lapse jaoks lihtsalt olemas,” oli tema soovitus.
Kui Anne Kaasik tiitlisaaja nime välja hüüdis, väljendas Tiit Uusoja näoilme suurt üllatust, abikaasa Ulvi Uusoja aga pühkis pisaraid.
“Aasta isa on tunnustus, mis võiks olla eeskujuks ja anda eesmärgi, mille poole püüelda – olla hea isa,” ütles Ulvi Uusoja. “Ja kui lapsed on juba suured, siis see on väga meeldiv tagasiside omaenda lastelt, keda sa oled toetanud.”
Lisaks aukirjale ja rohketele lilledele oli aasta isale kingituseks nimelise sildiga varustatud “ürgpink” puutöömeistrilt Kalle Talvilt.
Teiste seas õnnitlesid aasta isa Hiiu maasekretär maavanema ülesannetes Piret Sedrik, Hiiumaa vallavanem Reili Rand, mullune aasta isa Jaan Kallisma ja sündmuse sponsor Mati Nurs.
Kontsert lisas  pidulikkust
Viiest kandidaadist said pidulikul sündmusel kohal olla kaks, lisaks Uusojale ka laevaehitaja Andrus Padu. Kõigi viie, sh ka Aleksander
Pihlo, Tõnis Saarnaki ja Jaan Pomerantsi aasta isana tunnustamiseks esitamise avaldused loeti ette ning kõik said tänumeene, lille ja aukirja.
Naiskodukaitsjate korraldatud aasta isa tunnustamine Kõpu rahvamajas oli ülipidulik: laulis Hiiula koor, vahepaladega esinesid Lauka noorkotkad ja kodutütred ning saal oli kaunistatud rohkete lilledega. Päevakohases videos “Suured tüdrukud räägivad oma isast” said sõna neli naiskodukaitsjat. “Olime õega hästi hoitud ja õpetatud,” ütles Karin Rünkorg oma isast rääkides. “Mina hindan oma isa juures kõige rohkem ausust, otsekohesust, nõudlikkust,” ütles Jana Kase. “Minu isa puhul polnud tunda, et ta meid õega oleks kuidagi kasvatanud – pigem oli see koosolemine, koos tegemine, koos kogemine,” ütles Küllike Tammeveski. “Minu isa, kuigi ma olen pere ainuke laps, ei ole kunagi olnud ainult minu isa – ta on alati tegelenud ja leidnud aega ka teiste laste jaoks,” rääkis Reili Rand.
Laste jaoks alati olemas
“On väga meeldiv, et sellised üritused toimuvad ja olen meeldivalt üllatunud, et just mind välja valiti,” ütles Hiiumaa aasta isa 2017 Tiit Uusoja Hiiu Lehele.
“Meile tuli lihtsalt ümbrik kutsega, et on kontsertaktus ja me ei teadnud midagi muud,” lisas Ulvi Uusoja. “Mõtlesime, et see on väga ilus üritus, aga ka seda, kas leiame aega, et tulla.”
Üllatus oli ka aasta isa kandidaadiks esitamine. Ulvi meenutas, kuidas Tiit, saanud teada, et on Hiiumaa aasta isa kandidaat, ütles – mis nüüd mina, mina ei ole keegi.
Ulvi Uusoja leidis, et Eesti isad ongi saanud liiga vähe tähelepanu ehk ka selle­pärast, et nad on väga tagasi­hoidlikud.
“Eesti mees,” kommenteeris Tiit lühidalt.
Kui naiskodukaitsja Anne Kaasik kuulutas välja, et Hiiumaa aasta isa 2017 on Tiit Uusoja, olid Ulvil pisarad silmis. Miks?
“Mina kaotasin oma isa väga noorelt ja need vähesed hetked, mis ma sain oma isaga olla, need jäävad minuga elu lõpuni ja see meenutas mulle neid hetki,” selgitas Ulvi Uusoja.
Abikaasa ütles, et Tiit on eriline isa selle poolest, et ta on alati oma laste jaoks olemas olnud. Ja mitte ainult oma laste jaoks, ka laste sõprade jaoks: “Koos lastega arutleti igasugustel teemadel tehnikast kuni probleemideni välja – tal oli alati aega nende jaoks.”
“Põhiasi, mis meeldis, kõik tahtsid ja said traktoriga sõita, nii ei olnud neil vaja minna Kärdla vahele prügi­kaste ümber lükkama,” naeris Tiit.
Uusojadel on neli täis­kasvanud last ja üks lapse­laps. “Sellel, et meil on lapsed, on elus suur roll – näiteks talu peame koos vanema pojaga,” ütles Tiit Uusoja.
Laps teeb meheks
Aasta isa arvates ongi mees enne isaks saamist poisike ja alles lapse sünniga saab meheks. “Vastutustundlik suhtumine tekkib, sest laps on ju küllalt suur vastutus, ja sa kasvad koos lapsega,” selgitas Tiit Uusoja.
“Laps surub su ego maha,” lisas Ulvi Uusoja.
Uusojade peres tähistatakse isadepäeva kohvi-tordi ja kallistustega, kui lapsed vähegi saavad, on nad sel päeval kodus.
Ulvi ja Tiit Uusoja on abielus olnud 32 aastat ja koos kasvatanud üles neli last: Kalev (32), Kaili (30), Keili (29) ja Klemet (24). Kalev peab koos isaga talu, Kaili on elukutseline sõjaväelane Scoutspataljonis, Keili elab Rootsis ja tal on viieaastane poeg Kristjan, Klemet töötab Dagöplastis mehhatroonikuna.
“Meil on väga vedanud oma lastega – meile on selline kingitus tehtud,” rõõmustas Ulvi Uusoja.
“Oleme oma laste üle uhked, ainult lapselapsi võiks rohkem olla,” lisas Tiit Uusoja. “Aga eks nad veel jõuavad tulla.”

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...