Jälgi meid
Stihl akusaag

JUHTKIRI

JUHTKIRI | Hiiumaa vajab rohkemat uurimist

Uus aasta sai kohe käima tõmmatud erakordse uudisega. Arvatavast sadamakohast leitud mündid avasid Hiiumaal ukse uute teadmiste ajastusse.

Viikingiaegsed mündid osutavad asjaolule, et hiljemalt 11. sajandil oli sadam juba olemas. 1254. aastal on Portus Sarwot koguni kirjalikes allikates mainitud. | Raul Vinni

Viikingite ajalugu on viimase 15 aasta jooksul olnud terava tähelepanu all. Eestis, eeskätt Saaremaal põhjalikult ümber kirjutatud. Salme laevmatused on aidanud muuta arusaamu viikingite tegevuse ulatusest ja varasemast perioodist. Avastus tõestab, et viikingite sõjaretked ja meresõidud algasid varem, kui varem arvati.

Arheoloog Marika Mägi ütleb, et Hiiumaa idarannikul asunud Portus Sarwo nimelise sadama lähedusest läks ilmselt läbi Idatee üks harudest, mis suundus lääne või lõuna poolt Loode-Eesti rannikule ja Soome lahte. Nagu teame, on see meretee olnud oluline hiljemgi. Seni on Portus Sarwost teatud vaid kirjalike allikate põhjal. Vast nüüd leitud mündid sillutavad teed suuremale pildile. 

Loodetavasti annab nüüdne leid teadlastele põhjuse tulla seda viga parandama ja Hiiumaale arheoloogilisi kaevamisi läbi viima.

Hiiumaa on arheoloogiliselt suhteliselt uurimata. Seda on kurtnud mitmed kohalikud ajalooga seotud inimesed. Tea, kas pole kuskilt olnud kinni hakata või on jällegi lihtsalt kauge kant. Loodetavasti annab nüüdne leid teadlastele põhjuse tulla seda viga parandama ja Hiiumaale arheoloogilisi kaevamisi läbi viima. Nagu ütleb ka Marika Mägi, et kui oli piisavalt suur sadam, pidi läheduses olema ka inimasustust, kes sadama toimimiseks vajalikke teenuseid, toitu ja jooki pakkusid. 

Kindlasti peaks teemat üleval hoidma, sest Hiiumaa ajalugu vajaks kindlasti rohkem uurimist ja lahtikirjutamist ning iial ei või teada, kas ühe väikese mündikillu taga võib olla midagi suurt. Meenutagem, et kasvõi seesama kuulus Salme laevmatus sai alguse ju nii, et leitud kolbad ja täringud arvati olema teises ilmasõjas hukkunute omad ning pandi lihtsalt kadaka alla hoiule. Oli õnn, et kaablikraavi kaevanud töömees jätkas ning sattus mõõga peale. Edasine on juba ajalugu. 

Igatahes on juba ainuüksi selle pisikese mündileiuga tehtud Hiiumaale suur teene ja arheoloogiliste uurimiste vajalikkus taas pildile toodud. 

Nüüd on vaja härjal sarist haarata.

sari<sarve ~ sari, `sarve> ▪ looma sari läks pääst ää Emm; virudas ühe saride vahele Käi;

Allikas: Hiiu Sõnaraamat / Eesti Keele Instituut

Veel lugemist:

POLITSEI

Nädala jooksul tegeles Hiiumaa politsei 20 erineva korrarikkumise teatega.

UUDISED

Vello Jürjo on lahkunud sinna, kus on alati sile jää ja paras purjetamistuul.

SISUTURUNDUS

Porgand tundub lihtne köögivili – viskad seemned mulda ja ootad. Tegelikkus on aga teine. Just külviaeg on see koht, kus enamik aednikke eksib. Ja...

KIRI SAARELT

Mõni paik tuleb mõtteisse enne, kui sinna jõuad. Nii juhtus minul Hobulaiuga.

Installi Hiiu Leht enda seadmes, et mugavalt olla kursis kõige uuemate uudistega ja saada teavitusi olulistest sündmustest.

Installi
×