Connect with us

Tervis

Vilma Tikerpuu: Muret teevad puugid

Hiljuti valminud “Maakonna tervise ja heaolu näitajate ülevaate” tulemused nõuavad pikemat ja põhjalikumat analüüsi, aga üldiselt on Hiiumaa tulemused Eesti keskmised.
Muret tekitavad meil puugid ehk puugihammustused. Probleem on nii tõsine, et vaja oleks teha ennetusetööd elanikkonnale. Mõnes mõttes seda ka tehakse – perearstikeskustes soovitatakse teha puugivastast vaktsineerimist, aga kahjuks aitab see ainult puukentsefaliidi haigestumise ärahoidmisel. Hirmu all hoiab hiidlasi aga puukborrelioos ehk Lyme tõbi, selle vastu kahjuks vaktsiini ei ole.
Mida siiski tehtud ja annab veel teha? Esmalt tuleb koolitada abiandjaid ehk tervishoiutöötajaid. Seda on tehtud järjest mitmel aastal ja selleks oleme maakonda tellinud head spetsialistid, kes meie tervishoiutöötajaid koolitavad.
Käesoleval aastal on meie meedikuid koolitanud Tartu ülikooli arstiteaduskonna dotsent Marje Oona. 7. veebruaril olid meedikud pärast tööpäeva temaatilisel koolitusel puukborrelioosist ja selle ravist, lektoriks rahvusvaheliselt tuntud neuroloog dr Toomas Toomsoo.
Kindlasti jagavad oma teadmisi patsientidele perearst ja pereõde. Igal aastal on ka meie omas ajakirjanduses olnud juttu puukide ohust, selgitatud, kuidas vältida puugihammustust ning jagada Hiiumaad väga tüütutute ja ohtlike putukatega.
Omalt poolt soovitan vaktsineerida end nende haiguste vastu, mille ennetuseks on olemas vaktsiinid.
Rõõmustab, et paar aastat on HUPS-is Amori keskuse näol võimalik noortele anda teadmisi suhete, pereplaneerimise, jms alal. Spetsialistid käivad koolides loengutel, on võimalik tulla ka arsti ja spetsialisti vastuvõtule, ühtlasi anda analüüse.
Rõõmustab, et suitsetajate osakaal on saarel langenud.
VILMA TIKERPUU
Hiiu maakonna terviseedenduse spetsialist

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...