Connect with us

Uudised

Vald müüb mereäärseid krunte

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa vald müüb Kärdlas praegu vaid võpsikuga kaetud mere­äärset elamumaad, et tuua linna uusi peresid.
Hausma piirkonna detail­planeering algatati 2014 oktoobris, kehtestati 2016 oktoobris ja nüüd on seitse kinnistut müügis.
“See on Kärdlasse elu juurde­toomise projekt ehk esmajärjekorras elukeskkonna loomise, mitte valla eelarve täitmise projekt,” selgitas osavallavanem Lauri Preimann. Põhjenduseks tõi ta, et müügist saadud raha kasutatakse suures osas kinnistutele kommunikatsioonide rajamiseks.
“Meie lootus on, et ehk tuleb siia noori peresid, kes ühtlasi tooksid endaga kaasa värsket vaadet ja ka see mereäärne piirkond saaks korrastatud,” lisas ta. Praegu kasvab maaalal vaid võsa ja on vaid üks, Ranna tänav 1 kinnistu, millel elumaja ja elanikud sees.
Väärtuslikud kinnistud
Kinnistud teeb ühelt poolt väärtuslikuks mere, teisalt teenuste lähedus. Esimesest krundist on meri üle tee vaid 30–40 meetri kaugusel. Päris lähedal on ka Kärdla kesklinn, kool ja lasteaed, poed ja pank, kaugel pole ka lennuväli ja Palu­küla terviserajad. Kohe kõrval on Hausma ujumiskoht, Kärdla sadam ja välijõusaal, aga ka politseijaoskond.
“Vabu maid, kuhu uusi arendusi saab teha ja edaspidi aknast merd vaadata, mujal linnas ei ole,” kinnitab osavallavanem.
Kolm kinnistut asuvad Hausma tee ääres, üks Rehemäe tee ääres ja kolm Ranna tänava kinnistut jäävad Hausma teed ja Rehemäe teed ühendava tee äärde. Praegu on selles paigas vaid porisevõitu pinnasetee, kui arendus algab, ehitatakse tänav valmis.
Kinnistud on linna kohta päris suured, 1700–3400 ruutmeetrit. “Kui võtta selle järgi, et nõuka ajal anti linnas ainult kuussada ruutu, siis pigem on need suuremapoolsed,” ütles Preimann. “Sellisel kinnistul annab juba haljastustki teha nii, nagu soovi on.”
Hind koos kommunikatsioonidega
Kinnistu ruutmeetri alghinnad on vahemikus 10–13 eurot. “Vaatasime Hiiumaa kinnisvaraturul tehtud tehinguid ja müügis olevaid kinnistuid ning saime indikatsiooni, kui palju võiks sellised kinnistud maksta, selle põhjal tegime ettepaneku, mille volikogu kinnitas,” rääkis Preimann.
Näiteks on mereäärse 1700ruutmeetrise kinnistu alghind 22 100 eurot ja 3400ruutmeetrise, pisut kaugemal asuva kinnistu alghind 34 000 eurot.
Augusti lõpust 1. oktoobrini saab osta.ee keskkonnas teha ostupakkumisi. Teisipäeva hommikuks polnud veel küll ühtki pakkumist, kuid müügis­olevaid kinnistuid oli vaadatud sadu kordi. “See annab aimu, et huvi on,” nentis Preimann, et enampakkumiste puhul tulevadki pakkumised n-ö viimasel minutil.
Ka on käidud osavalla­vanema jutul müügitingimusi uurimas. Peamine, mida küsitakse, miks müüb vald ilma kommunikatsioonideta kinnistuid sellise hinnaga nagu oleks kinnistutel veevärk-kanalisatsioon, elekter ja sissepääsuteed olemas. “Müüme kallima hinnaga, et saada müügist vahendeid kommunikatsioonide rajamiseks,” selgitas Preimann.
Osavallavanem kinnitas, et koos krundi müügiga võtab vald endale kohustuse aasta jooksul peale ostu-müügi tehingut valla poolt need kolm kommunikatsiooni rajada ja võrkudega ühendada. See kohustus pannakse kirja ka lepingusse.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...