Connect with us

Uudised

Vald katsetab kolmepoolset koostööd

Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Hiiumaa vald tegi maanteeametile ettepaneku pinnata ameti, valla ja omaniku koostöös Männamaal asuva mahelüpsilauda esine kruusateelõik.
Hiiumaa vallavanem Reili Rand saatis 18. aprillil maanteeametile kirja, kus seisab, et vald ja ettevõte OÜ Männaka on valmis ise katma osa riigimaantee pindamise jätkamise kuludest ning kutsub maanteeametit samuti panustama.
Kirjas on toodud ka summad: vald on valmis 570 meetrise teelõigu topelt­pindamiseks panustama poole tööde eeldatavast
maksumusest ehk ligikaudu 9000 eurot, OÜ Männaka panustaks 3000 eurot ja maanteeametilt oodatakse ligi 6000 euro suurust osalust.
Lääne regiooni hooldevaldkonna juht Hannes Vaidla ütles, et maanteeamet on varemgi kohalike omavalitsuste ja ka kolmandate osapooltega koostööd teinud, et ühiselt riigimaanteid arendada.  “Selle taotluse võtsime loomulikult vastu, aga kuna tegemist on eelarveprotsessi keskel oleva asjaga, siis nii kiiret otsustuslahendust ei saa tulla,” rääkis Vaidla.
Ta lubas, et Lääne regioon läheb valla poolt saadetud kirjaga maanteeameti investeeringute komiteesse. Nüüd, kus teised osapooled tulevad erandkorras investeeringutega kaasa, tähendab see tema sõnul täiendavat arutelu. “See eeldab ju seda, et meie peame leidma selle omaosaluse millegi arvelt, tähendab, et kellegi teise objekti arvelt,” selgitas Vaidla. “Ma loodan samamoodi, nagu kõik hiidlased, et see investeering tuleb, kas see jõuab sellel aastal või järgmisel aastal, pole praegu veel kindel.”
Vaidla lisas, et sel aastal läheb tõenäoliselt kiireks ja valla kiri oleks pidanud tulema veidi varem, aga kinnitas, et igal juhul tuuakse selle teelõigu pindamine kavades ettepoole ja leitakse lahendus.
Tolm tapab lüpsiroboteid
Valgu-Lelu-Leemeti maantee sai osaliselt kõvakatte alla mõned aastad tagasi, kuid ligi 600 meetrit enne OÜ Männaka lauta algab taas kruusatee.
Kuiva ilmaga tolmav kruusa­tee valmistab lauda omanikele, perekond Vallikividele suurt peavalu. Mati Vallikivi rääkis, et ettevõte
peab seetõttu nägema rohkem vaeva, et kõrgeid hügieeni­nõudeid täita, lisaks kahjustab tolm ka masinaid. “Need tolmuosakesed on nii peened, et tulevad igalt poolt sisse ja lüpsirobotite klapid saavad kahjustada,” selgitas ta.
Seda, et ettepanekus maan­teeametile on toodud 3000 euro suurune ettevõtte poolne osalus, sai Vallikivi teada ajakirjaniku käest. Ta kinnitas, et ettevõte on valmis selle summa pindamis­töödesse panustama küll. “Meil oli sellest juttu, siis kui valla esindajad siin käisid, et kas me oleks valmis panustama, summadest siis küll juttu polnud, aga jah, oleme küll valmis,” sõnas Vallikivi.
Tema sõnul teelõiku küll soolatakse, et see vähem tolmaks, kuid pindamine ei ole maanteeametil lähiajal plaanis. “Me oleme ammu juba maanteeametile rääkinud, et oleks vaja kõvakattega teed, aga maanteeamet on iga kord öelnud, et neil pole raha ja pindamine käib läbisõidu järgi,” rääkis Vallikivi.
Mõte sündis ettevõtet külastades
Hiiumaa vallavalitsus alustas regulaarseid tutvumiskäike saare ettevõtetesse jaanuaris ja mõte koostööks tekkiski ühe sellise külastuse käigus Käina osavallas. “Olime OÜ Männaka uue moodsa laudaga tutvumas ja arutledes ootuste üle, kuidas vald saaks ettevõtja käekäigule kaasa aidata, tõid ettevõtte esindajad välja mure, et laudaesine tee suviti tolmab,” rääkis vallavanem.
Vallapoolne rahastus oleks kohe välja panna; see tuleks teetööde eelarvesse planeeritud rahast. Vallavanem selgitas, et kuna esimest korda korraldati riigihange kohalike teede parendamiseks ülehiiumaaliselt, oli tulemus nii soodne, et selle aasta teetööde hulka saab lisada 40 000 euro väärtuses parendamist vajavaid teelõike.
Käina osavallakogu otsusega lisatigi kaks lõiku tänavu parendamisele kuuluvate teede nimistusse: OÜ Hiiu Vill esine Villaveski tee, millest ligi 400 meetrine lõik kaetakse asfaltbetooniga, ja seesama Männaka lüpsi­lauda lähistel olev kruusatee, mis pinnatakse.
Hiiumaa valla tänavate ja teede ehitus- ja remonttööde riigihanke tunnistas vallavalitsus edukaks kuu algul. Esimese osa ehk asfalt­betoonkatte paigaldamise võitis OÜ Viamer Grupp esitatud pakkumus maksumusega u 118 000 eurot ilma käibemaksuta. Teise osa ehk pindamistööde eduka pakkumuse tegi AS Tariston maksumusega ligi 219 000 eurot ilma käibemaksuta.
Hiiumaa vallavalitsus alustas ettevõtete tutvumisringi ettevõtjate endi soovitusel. Jaanuarist alates on valla­valitsus eesotsas valla­vanemaga käinud 18 saarel tegutsevas ettevõttes.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...