Connect with us

Uudised

Vald kaalub Saarnaki kinnistute ülevõtmist

Kuna riigimetsa majandamise keskus ei ole Saarnaki kinnistute haldamisest huvitatud, kaalub Hiiumaa vald nende ülevõtmist.
Hiiumaa vallavanem Reili Rand kohtus 21. märtsil RMK peadirektori Aigar Kallasega ja kinnisvaraosakonna juhataja Andrus Laureniga. Hiiu Lehele ütles vallavanem, et kohtumise eesmärk oli vahetada infot ning kuulda, millised on RMK plaanid riigile kuuluvate Saarnaki kinnistutega.
“Kohtumisel rõhutasin valla peamist ootust: et Saar­naki hoonete olukord ei halveneks ja säiliks avalik kasutus,” ütles vallavanem.
Samas lepiti kokku, et Hiiumaa vald selgitab välja, milline on valla tahe ja kas vald soovib Saarnakil majandada.
Eile ütles vallavanem, et vald on pärast kohtumist olnud RMKga suhtluses, et täpsustada Saarnaki investeeringuvajadusi. “Koondame kokku kõik asjassepuutuva info ja saadame volikogu komisjonide liikmetele nädala lõpus koos teiste volikogu materjalidega,” ütles Rand.
Asjaajamine enne volitusi?
Mullu novembris andis Hiiumaa vallavolikogu valla­valitsusele volitused uurida, millised plaanid on RMK valduses olevate Rehe ja Saarnaki välibaasi kinnis­asjadega.
Osakonnajuhataja Monika Pihlaku saadetud kirjale vastati, et kinnisasjade rendi­lepingu sõlmimiseks peeti läbirääkimisi kõrvalkinnis­asjade omaniku Monika Mustimetsaga, kuid need katkestati vahetult enne lepingu allkirjastamist. Põhjusena toodi, et vallavolikogu esimees Aivar Viidik taotles seda 27. augustil saadetud e-kirjas. Eelnimetatud kirjas teatas volikogu esimees ka seda, et Hiiumaa vald on RMK valduses olevatest kinnistutest huvitatud ja valmis neid arendama Hiiumaa ja Saarnaki hüvanguks.
Mullu augustis kohtus Viidik ka RMK nõukogu esimehe Andres Talijärve ja tegevjuhi Aigar Kallasega. “Lühidalt ja konkreetselt oli nende sõnum ühene – RMK ei ole Saarnaki kinnistute edasisest haldamisest huvitatud ja juhul, kui Hiiumaa vald soovib ja teeb vastava ettepaneku, on nad valmis alustama läbirääkimisi vara võõrandamiseks omavalitsusele,” selgitas Viidik.
Hiiu Lehele ütles Viidik, et sai juba eelmise aasta kevadsuvel keskkonnaministrilt info, et riik näeb ühe võimalusena Saarnaki talukompleksi edasist haldamist nõnda, et selle omanik oleks Hiiumaa vald. “Sellest teabest ajendatuna pöördusin RMK juhtide poole info kontrollimiseks,” põhjendas Viidik. “Mind isiklikult on ajendanud Saarnaki teemaga tegelema ainult mure selle unikaalse ja väga väärtusliku kompleksi säilimise ja arengu nimel,” lisas ta.
Enda tegevuse õigusliku alusena tõi ta Hiiumaa valla põhimääruse §10 punkt 2, mis annab volikogu esimehele õiguse “tegutseda eelläbirääkimiste piires küsimuste kooskõlastamisel ja otsustamisel, kus volikogu seisukoht puudub”.
Omandiõigus enne rendilepingut
Hiiumaa laidude kaitsealal asuvatel Saarnaki ja Hanikatsi laiul asuvate riigile kuuluvate hoonete haldamine on riigimetsa majandamise keskuse (RMK) jaoks olnud pigem tülinaks. Ka suhted laiul olid keerulised, sest Saarnaki eluhoone oli keskkonnaameti ja eraomaniku kaasomandis. Vaieldi nii selle üle, kes millal laiul viibida tohib kui ka selle üle, kes ikkagi kaasomandis elumaja katust parandama peab. Mullu juulis vahetasid riigimetsa majandamise keskus (RMK) ja Saarnaki laiul asuva elamu kaasomanik Monika Mustimets vaidlusaluseid kinnistuid ja oli suur lootus, et sellega probleemid lõppevad.
Pärast kaasomandi lõpetamist eraisikuga on Saarnaki laiul kaks täielikult RMK valduses olevat kinnistut – Rehe kinnistu ja Saarnaki väli­baasi kinnistu. Kuna RMK-l oli huvi nii Hanikaitsi kui Saarnaki kinnistud rendile anda, kuulutati välja hange. Hanikatsile leiti rentnik ja Mustimetsaga jõuti rendi­lepingu allkirjastamiseni.
Peale seda, kui RMK rendilepingu sõlmimise katkestas, hakkas Mustimets saatma süüdistusi, solvanguid ja ähvardusi sisaldavaid kirju kümnekonnale aadressile, kelle seas ka volikogu esimehe, vallavanema ja mitme suhteliselt suvaliselt valitud isiku aadressid.
Viidik juhtis tähelepanu, et tegemist on kahe erineva asjaga – omandiõiguse ja rendilepinguga. “Pean igati loogiliseks, ja sama meelt olid ka RMK juhid, et kõige­pealt on vaja lahendada [kinnistute – toim] omandi­küsimus ning alles see­järel saab asuda võimalike haldusteemade, sealhulgas rendilepingute juurde,” ütles volikogu esimees.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...