Connect with us

Uudised

Vald soovib Saarnaki talukompleksi

Harda Roosna | Hiiu Leht
repro
Vald soovib ajaloolist Saarnaki talukompleksi valla omandisse, et seda vaatamisväärsust saaks jätkuvalt külastada.
Eelmisel nädalal otsustas Hiiumaa vallavolikogu volitada vallavalitsust taotlema valla omandisse praegu riigile kuuluvaid Saarnaki laiu kinnistuid ja hooneid, et need jääks ka tulevikus avalikku kasutusse.
Volikogu esimees Aivar Viidik selgitas istungil, et riigivararegistri järgi on riigi kinnistute võõrandamisel kohalikul omavalitsusel ees­õigus kinnistute omandamiseks. “RMK küsis, kas me soovime seda,” ütles ta.
Volikogu esimehe allkirjaga eelnõus märgitakse, et tegemist on unikaalse Saarnaki laiul asuva talu hoonetekompleksiga ja maastikuga, mille säilitamine on oluline Hiiumaa kogukonnale ning mille säilimise, hooldamise ja avaliku kasutamise saab vald omanikuna tagada.
Vald soovib tasuta võõrandada kolm kinnisasja(lisatud kaart): Salinõmme külas Saarnaki laiul asuva välibaasi kinnistu, Rehe kinnistu ja Hiiumaa laidude maastikukaitseala kinnistu number 6. Saarnaki välibaasi kinnistul asuvad saun, külaliste­maja ja pukktuulik. Saunale ja külalistemajale on senine haldaja RMK teinud uued katused ja pukktuulik on läbinud uuenduskuuri. Rehe kinnistul paiknevad laut ja rehe­maja, mille katused vajavad parandamist.
Vallavanem Reili Rand ütles eelnõud esitledes, et vallavalitsusele on saanud teatavaks, et RMK soovib kinnistud müüa ning on oht, et need võidakse müüa enampakkumisel eraomanikele. “Selle vältimiseks ja edaspidise avaliku kasutuse säilitamiseks oleks mõistlik saada kinnistud valla omandisse,” selgitas vallavanem.
Kaks häält vastu
Opositsiooni liige Artur Valk küsis, miks vallavalitsus peab seda ohuks, kui kinnistu läheb eraomandisse.
Põhjenduseks, mille tõi valla­vanem, oli valla huvi, et ka edaspidi saaksid soovijad käia unikaalse talukompleksiga tutvumas, eraomandisse mineku puhul seda garanteerida ei saa.
Juba istungi algul tegi opositsiooni liige Inge Talts ettepaneku Saarnaki kinnistuid puudutav päevakorrapunkt välja jätta. Istungil küsis ta, milliste vallale seadusega pandud ülesannete täitmiseks on need kinnistud vallale vajalikud.
Vallavanem jäi vastuse võlgu, aga lubas, et kui valitsus saab volituse asjaga edasi minna, siis eelnõu täieneb. Täpsemaid plaane pole veel tehtud, sest vallavalitsus alles küsis volikogult volitusi asjaga tegeleda, kuid vallavanem ei välistanud, et kompleksi võiks peale munitsipaliseerimist anda SA Hiiumaa Muuseumid hallata.
Häältega 14 poolt ja 2 vastu tegi volikogu protokollilise otsuse ja andis vallavalitsusele volitused alustada läbirääkimisi Saarnaki kinnistute tasuta üleandmiseks Hiiumaa vallale.
Hiiu Lehele ütles valla­vanem, et info RMK ja keskkonnaministeeriumi plaanide kohta tuli volikogu esimehelt. “Saadud volituste alusel on valitsuse poolt RMK-le minemas kirjalik päring nende plaanide ja nägemuse väljaselgitamiseks,” lisas vallavanem.
Hiiu Leht saatis teabesoovi keskkonnaministeeriumile, keskkonnaametile ja RMKle.
Ministeeriumist vastust ei tulnud, kuid keskkonnaameti peadirektor Andres Onemar ütles, et teda ei ole sellisest plaanist teavitanud ei vald ega RMK.
RMK juhatuse esimees
Aigar Kallas seevastu kinnitas, et nad on tõesti peale omandisuhete selgemaks muutumist püüdnud kompleksile edasist parimat kasutust leida.
Kallas ütles, et suvel arutasid tema ise, RMK tollane nõukogu esimees ja varasem keskkonnaministeeriumi kantsler Andres Talijärv ning Hiiumaa valla volikogu esimees Aivar Viidik Saarnaki tulevikku. “Leidsime, et nii Saarnaki looduskaitse- kui kultuuri- ja ajalooliste väärtuste ühiseks hoidmiseks võiks Hiiu vallal kõige paremad võimalused olla,” ütles Kallas.
Kallas ütles, et teda volikogu otsus, millega vallavalitsust RMKga läbirääkimisi pidama volitati, rõõmustas. “Kuidas läbirääkimised kulgevad ning millises graafikus ja millise lõpliku lahenduseni viivad, on praegu muidugi vara öelda,” tõdes ta. “Aga kui tahe on olemas, küll siis ka leitakse viis selle realiseerimiseks.”

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...