Connect with us

Uudised

Uus vastsündinute elustamislaud abiks igal sünnitusel

Hiiumaa sünnitus­osakonda jõudnud vastsündinute elustamis­laud on juba rakendust leidnud.
Elustamislaud on Hiiumaa haigla ämmaemanda Ruth Esta sõnul pisut eksitav nimetus, sest see pole mõeldud ainult imiku elustamiseks, vaid leiab rakendust igal sünnitusel. Näiteks on laual soojendus­lamp, mille all imikul on peale sündi hea olla. Samas oli sel nädalal juba laual vaja ühte vastsündinut ka elustada.
Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm ütles eile, et sünnitusosakonnal on olnud tõeliselt hea aasta – tänavu on sündinud 49 last ja lisaks on sünnitusosakonna varustus täienenud kaasaegse KTG aparaadi ja vastsündinute elustamislaua võrra. Lisaks saadi Eesti sünnitusmajade fondi toel kokku raha kahe tugiraami soetamiseks sünnitajatele.
Idee haiglasse vastsündinute elustamislaud hankida tekkis, kui meditsiini­seadmete müüja Roman Gorunjov tuli haiglale KTG aparaati tooma. “Meil läks Romaniga kohe hästi jutuks ja ta tegi meile kohe ka elustamislaua hinna­pakkumise,” rääkis Tamm.
Mõni aeg hiljem pöördus Tamme poole Estraveli turundus­direktor Airi Ilisson ideega, et ettevõte sooviks väga toetada haigla sünnitus­osakonda. Ilisson on ka ise oma teise lapse Hiiumaa haiglas sünnitanud ja tal jagus kogemuse kohta vaid kiidusõnu. “Airi ütles, et teeks õige sünnitusosakonnas remonti, mina aga, et ei-ei, kui, siis tahaks elustamislauda,” rääkis Tamm.
Haigla sünnitusosakond on juba kaks aastat teinud koostööd Pelgulinna sünnitusmaja simulatsioonikeskusega ja nende innustusel liituti oktoobris Eesti sünnitusmajade toetusfondiga. “Raili Friedemann toetusfondist võttis kohe härjal sarvist ja elustamis­laua pall läks eriliselt käima,” oli juhatuse liige rõõmus.
Tamme sõnul teevad kõik soetatud aparaadid elu Hiiumaal turvalisemaks nii haigla meeskonna, sünnitajate kui ka beebide jaoks. “See on signaal kogukonnale, et tegelikult on Hiiumaa haiglas kõik hästi,” leidis Tamm.
“Juba kakskümmend aastat on räägitud sünnitusosakonna sulgemisest, aga praegu on selge, et Hiiumaale see jääb,” ütles Tamm. “Need lapsed, kes meil sünnivad, on väga olulised ja seepärast tuleb nende heaks ka panustada.”
Hiiumaa haigla naistearst Ena Volmer, kes juba 31 aastat töötanud ka sünnitusabis, ütles, et 30 aasta tagust ja praegust aega ei saa oma­vahel võrrelda. “Tänapäeval ei tohiks olla sünnitusosakonda, kus ei ole KTG aparaati ja elustamislauda, sest tänu neile saavad naised turvaliselt sünnitada,” tõdes Volmer.
Riina Tamme sõnul tuleb suurelt unistada, siis soovid ka täituvad. Kui algselt oli plaanis riigikogu EKRE fraktsiooni katuserahade eest soetada günekoloogiline tool, siis selle nädala sündmuste valguses, kui vastsündinute elustamislaud oli tõeline elupäästja, otsustati soetada hoopis kaasaegne kuvöös, sest praegune on juba väga vana.

Veel lugemist:

Uudised

Täna külastas Hiiumaad NASA astronaut Nicole Aunapu Mann, kelle esivanemad pärit Käina lähedalt Villemi külast. Reis kosmosesse pani teda end koduplaneedil veelgi kodusemalt tundma....

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...