Connect with us

Uudised

Uskumatu või mitte – pööre parvlaev Estonia huku loos

ERR/ Priit Mürk
26 aastat peale seda, kui Eesti lipu all seilanud parvlaev Estonia öisel Läänemerel hukkus, on selgunud uued asjaolud. Need võimaldavad asjaga kursis olevatel inimestel väita, et laev põrkas kokku allveelaevaga.
“Rootsi valetas meile otse näkku” ütles Estonia uurimiskomisjoni eksjuht Margus Kurm eile Eesti Päevalehele. Kurm on kindel, et Estonia uurimises käis asi üle eestlaste peade.
Eile esilinastunud Rootsi uues dokumentaalfilmis “Estonia – leid, mis muudab kõike” paljastatakse muuhulgas, et hukkunud laeva küljelt on avastatud nelja meetri kõrgune ja 1,2 meetri laiune auk.
Režissöör Henrik Evertsson on filmi tarbeks intervjueerinud mitmeid allikaid, kes ise laevahuku juures olid ning pole seni oma looga ajakirjanduses üles astunud.
Aastatel 2005–2009 valitsuse Estonia huku uurimiskomisjoni juhtinud Margus Kurm ütles intervjuus “Pealtnägijale”, et uued kaadrid Estonia vrakist näitavad, et tõenäoliselt põhjustas Estonia huku kokkupõrge allveelaevaga. “See on minu arvamus, ma pole sada protsenti kindel. Aga kuna see vigastus on allpool veepiiri ja keegi tunnistajatest, pääsenutest pole rääkinud veepealsest laevast, siis see sellele viitab,” tõdes Kurm.
Kurm ütles, et tema esimene reaktsioon oli šokeeriv ja mitte sellepärast, et see auk sealt näha oli, vaid pigem sellepärast, et see asi nii lihtsasti avastati.
Tema järeldus on, et Estoniat ei uputanud mitte purunenud vööri visiir, vaid kokkupõrge millegagi, mis oli piisavalt suur, et tekitada laeva keresse kuni nelja meetri pikkune rebend.
Küsimusele, kas tegemist on täiesti uskumatu uue pöördega Estonia huku loos, vastas Kurm, et mõnes mõttes see ei ole uskumatu. “Sellele, et auk võib laeva põhjas olla, on viidanud nii varasemad tõendid kui ka teaduslikud analüüsid. Pigem on see lihtsalt tõend selle kohta, mille üle on varem spekuleeritud.”
Vabariigi valitsus teatas eilsel pressikonverentsil, et Estonia huku põhjuste kohta algatatakse ilmnenud uute faktide valguses uus uurimine.
Eile möödus 26 aastat traagilisest ööst, mil hukkus parvlaev Estonia, viies endaga kaasa 852 inimelu. Teadaolevalt hukkus Estonia peal neli hiidlast, kes kõik olid laevameeskonna liikmed – kapten Arvo Piht, tüürimees Lembit Leiger, laevapere liikmed Urve Aun ja Marika Pall.
Laevahuku üle elanud Ülo Kikas ütles, et ootab dokumentaali huviga: “Kindlasti tahaksin teada, mis seal päriselt juhtus ning iga uus fakt, mis tõele lähemale aitab, on uurimist väärt.”

Veel lugemist:

Pääste

Esmaspäeval kell 10.34 teavitati häirekeskust, et Kärdlas Põllu tänaval on põlema süttinud katlamaja. Päästjad selgitasid välja, et põleng on korstna ja seina vahel ning...

sport

Laupäeval toimunud Paluküla maastikujooksu põhidistantsil olid parimaad Anni Kingsepp ja Karl Johan Kastein. Osalejaid jagus ka lühematele radadele jooksma ja matkama. Täpsemad tulemused leiab...

Uudised

Turul tegutsevad ettevõtjad imestavad, et kui plaanitud riigimaja kerkib alles kahe aasta pärast, poleks olnud põhjust lammutamisega kiirustada. Turul müüjad peavad aga tegevuse lõpetama...

Arvamus

Mõned aastad tagasi tegin ühe suure Saksa telekanali jaoks filmi Kihnu majakavahist Ellyst, kes pidas lisaks majakavahi ametile veel kodumajutust, tegi seepi ja jäätist,...