Connect with us

Uudised

Ühinejad loodavad parandada finantsolukorda

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kärdla linna ja Kõrgessaare valla ühinemise rahvahääletuse eel korraldatud koosolekutel on vallajuhid tunnistanud rahalisi raskusi ja avaldanud lootust, et loodaval Hiiu vallal on laenukoormusega lihtsam toime tulla.
Kõpus peetud arutelul ütles Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk, et kahe omavalitsuse eelarved ei võimalda piisavalt investeeringuid arendusteks ega suuremate projektide omafinantseeringu katmist. “Seda kahel põhjusel, kas hakkab laenukoormus lubatust suuremaks minema või on juba praktiliselt minetatud laenu haldamise võime, see tähendab, et lihtsalt ei ole raha, et laenu tagasi maksta,” selgitas Jaanus Valk.
Kõrgessaare valla mure­kohaks on Lauka põhikooli kolmas aste, st 7.–9. klass, kus täismahus pearaha saamiseks peaks olema vähemalt 30 õpilast. Kuna Laukal on kolmandas kooliastmes õpilasi vähem, peab vald aastas kümneid tuhandeid eurosid juurde maksma.
Laenuvõimekus ammendumas
Kärdla linnapea Georg Linkov rääkis Kärdlas toimunud ühinemiskoosolekul, et linna omavahenditest pole arendustööd võimalik teha, laenukoormus aga jõuab lubatud 60 protsendini aasta lõpuks. Kuna see jääb samale tasemele veel kaheks aastaks, poleks linnal kaks aastat suutlikkust investeerida või suuremaid projekte ette võtta.
Uue Hiiu ühisvalla loomine viiks, siis juba ühise võlakoormuse alla, järgmiseks aastaks 45 protsendile, 2015. aastaks langeks see 33 ja 2016. aastaks 26 protsendini. “Ehk siis meie laenuvõimekus taastuks hästi kiiresti täpselt selleks perioodiks, kus aastast 2015 on uuesti võimalik hakata rahastust taotlema Euroopa Liidult,” selgitas Linkov.
Linna laenukoorma suhtes oli murelik ka linnavolikogu opositsiooni liige, keskerakondlane Ants Vahtras, kes rääkis, et linn ajatas mullu 93 000 eurose laenu tagasimakse – see tõi linnale kaasa 4000eurose lisakulu. “Ühe aasta makse lükkasime edasi, järgmise aasta makse on 200 000 eurot, s-o 3,5 miljonit krooni,” selgitas Vahtras ja kahtles, kas linnal on suutlikkust sedagi maksta.
Artur Valk: Meie maksame ka
Kõrgessaare vallavolikogu ja Reformierakonna liige Artur Valk ütles Kärdla koosolekul, et teda häirib, kui toonitatakse, et ühisvald peab Lauka põhikooli kolmandale astmele juurde maksma, kuna seal on õpilasi riigitoetuse saamiseks nõutust vähem. “Mina ütlen, et need, kes hääletavad ühinemise poolt, võtavad solidaarselt osa ka Kärdla väga suure võla maksmisest,” ütles Valk. Ta tõi näiteks, et kui Kõrgessaare vald oleks 2015. aastal eraldi, oleks valla laenu­koormus vaid 43 000 eurot ja Kärdlal üle 200 000.
“Kui me oleme ühiselt koos, siis me maksame Kärdla võlga täpselt samuti, järe­likult ei tasu sellest üldse rääkidagi, et Lauka kooli kolmas aste ära kaob!” rõhutas Artur Valk.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...