Jälgi meid

UUDISED

Tunnustati aasta õppijaid ja õpitegusid

Jane Üksik
Kunagi pole hilja õppida ja täiskasvanud õppijate nädala raames tunnustatakse selles vallas parimaid.
Teisipäeval kuulutas vallavanem Reili Rand Hiiumaa muuseumi Pikas majas välja tänavused Hiiumaa aasta õppija ja aasta õpiteod laure­aadid.
Aasta õppija tiitli pälvis Lea Tamjärv. “Noore pensionärina saan koolitustel osaleda niipalju kui soovin ja Hiiumaa ametikooli täiendõpe pakub suurepäraseid võimalusi,” ütles Tamjärv. Eeliseks nimetas ta, et Suuremõisa loss asub tema kodu lähedal.
Aasta õppija kandidaadi esitanud Jane Üksik Hiiumaa ametikoolist ütles, et oma õpihuviga on Tamjärv kogukonnale suureks eeskujuks. Ka on ta tegev mitmetes kogukondlikes ühingutes ning Hiiu maakonna aasta õppijana tunnustatud Tamjärv kandideerib ka Eesti aasta õppija tiitlile.
Aasta õpitegusid kaks
Aasta õpiteo tiitel läks jagamisele kahe koolitusasutuse vahel. Eakate nutikoolitus viidi läbi Hiiumaa ametikooli ja Jane Üksiku eestvedamisel. Koostöös sotsiaaltöötaja Aimi Jaarma ja koolitaja Siret Lahemaaga õpetati Emmaste osavalla eakaid nutiseadmeid oskuslikumalt kasutama ja anti uusi teadmisi nutimaailmast.
Teine aasta õpiteo tiitel omistati Palade loodusharidus­keskusele ja Karin Poolale, kelle eestvedamisel on aastaid täiskasvanutele korraldatud loodusharidusmatku.
“Tänane märkamine on muidugi tore, aga kõige enam rõõmustan siis, kui minu edasi­ antud mõte looduse- ja keskkonnahoiust kannab vilja,” ütles Karin Poola. “Kõik matkad ja loodusõhtud on meil rahvarohked ja see teeb mind õnnelikuks.”
Tunnustamisettepanekus on näidetena ära toodud “Jõulu­matk Paradiisi radadel” ja looduskaitsekuu “Igaühe loodushoiumatk”.
Kandidaate võiks olla rohkem
Hiiumaa täiskasvanuhariduse koordinaatori Pilleriin Altermanni sõnul otsiti just neid, kes pärast pausi otsustanud õpinguid jätkata või teinud ümberõppega elus kannapöörde. Tõsteti esile töö kõrvalt õppijaid ja tunnustati õppijasõbralikke tööandjaid.
Kandidaate tunnustamiseks sai esitada üleriigiliselt läbi maakondlike koordinaatorite. Hiiumaalt esitati kahes kategoorias kokku viis kandidaati.
Jane Üksik, kes kuulub ka TÕNi võrgustikku, kutsus järgmisel aastal julgemalt kandidaate esitama.
Neile, kes otsivad sügis­õhtuteks tegevust, on Palade koolis peagi algamas arvutiõppe kursus ning Tuuru majas tulemusliku mõjutamise ja loova probleemilahenduse kursus.

Aasta õppija Lea Tamjärv

Hiiumaa aasta õppija Lea Tamjärv (68) teab, mida tähendavad raskused, ka majanduslik kitsikus. Kui ta 1988. aastal 37aastasena peale lahutust kahe väikese lapsega Hiiumaale jõudis, olid muutused juba alanud ja nende tuules, 1990ndate algul, jäi töötuks Leagi.
Selleks, et ots-otsaga toime tulla, tuli vaeva näha, kannatada tühja kõhtugi. Lea haaras igast võimalusest, et leib lauale ja arved makstud saada, ka õppimisvõimalustest. Ta õppis inglise ja soome keelt, raamatu­pidamist ja projekti­juhtimist. Kui avanes võimalus giidikoolituseks, haaras sellestki, sest suviti oli võimalik selles vallas töötada.
Lea sai ametisse Hiiumaa turismi­infopunktis, õppis edasi, kirjutas projekte, püüdis turismi­infopunkti tööd arendada ja mitmekülgsemaks muuta. Pojaga juhtunud suur tragöödia muutis kõike. Leale jäid tühjus ja võlad, ohustas FIE pankrott ja korteri kaotus. Iga tööots oli õlekõrs ja üks neist viis laevale. Läbi seilatud sai 24 riiki, kuni Lea pidi taas tööst loobuma, seda keerukatel asjaoludel, tulemuseks raske tervisehäire. Jälle tuli kõike uuesti alustada ja ta suutis. Ka sel korral.
Miks Te õpite?
Kui pärast 15 aastat laevatööd raske depressiooni ja ärevushäirega kodus olin, kartsin tegelikult välja minna. Abi sain metsas hulkumisest ning sundisin end lõpuks kodust välja jahimeeste kursustele minema. Edasi püüdsin juba kõigest Hiiumaa ametikoolis vähegi huvi pakkuvast osa võtta. Kõike õpitut on mul ka vaja läinud. Nüüd, 68aastasena, naudin väga pensionipõlve. Võtsin kassi ja läksin rahvatantsurühma. Naudin aia- ja remonditöid suvekodus. Suvel olen saanud teha giiditööd Suuremõisa lossis.
Milliseid muutusi on õppimine Teie ellu toonud?
Ma pole saanud endale kunagi lubada õpitud abitust, olen eluga kõige kiuste toime tulnud ja õppimine on mind palju aidanud. Tänu viimastele giidikursustele oli mul võimalik jälle liituda Hiiumaa Reisi­juhtide seltsiga. Olen saanud juba pakkumisi kodusaare giidi­tuuridele. Järgmiseks suveks tuli koostööettepanek ühe turismifirmaga, mis toob Hiiumaale eakaid turiste Rootsist. Kuulun matkaklubi MUKU juhatusse, Hiiumaa Muinsus­kaitse Seltsi, MTÜsse Suure­mõisa Loss, osalen külaseltsi töös. Mu lugu tõestab, et igast raskest olukorrast on välja­pääs. Kunagi ei ole hilja õppida.

Küsis Külliki Steinberg

Veel lugemist:

UUDISED

Teist aastat järjest tuli Eesti täiskasvanud õppija tiitel Hiiumaale, tänavu pälvis selle Hiiumaa aasta õppija Tenno Lauri. Nii Eesti kui Hiiumaa aasta õppija 2021...

UUDISED

Palade LHK eestvedaja Karin Poola ja Palade kooli huvijuht Grete Olev on sel kevadel teadusklubi uue hooga käima lükanud ja imestavad ka ise, et...