Jälgi meid

SUVI

Tulge kohvikutesse!

Kristel Üksvärav

Illustratsioon Tea Martin.
Hiidlased avavad 4.–6. augustini taas oma aiaväravad ja südamed, et toita ära terve saar ja mandrimaagi. Kolme päeva jooksul avatakse üle Hiiumaa 34 eriilmelist kodukohvikut, kus pakutakse suurepäraseid maitseid, kultuuri, kirjandust, tegevusi tervele perele ja aegumatuid mälestusi.

2022. aasta on Hiiumaa kirjanduse aasta. Lisaks söögile ja joogile pakutakse sel korral ka kamaluga vaimutoitu ja mekitakse kirjandusvürtsi. Kohvikutest võib leida nimekaid kirjanikke, kirjastajaid, luuletajaid ja lisaks kõigile teistele ka kurikuulsaid raamatutegelasi. Nii näiteks loevad Suuresadama “Traalikohvikus” parimate kalasöökide kõrvale ja meeli paitava merekohina taustal oma aegumatut luulet Paul-Eerik Rummo ja Viiu Härm. Laukal avab oma laekad kuri­kuulus “Randröövel”, kes on lugejaile tuttav Herman Sergo sulest. Selles kohvikus keeratakse aeg tagasi krahvi­ajastusse ja räägitakse kunagise Hiiumaa valitseja krahv Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternberg’i uskumatutest tegemistest siin- ja sealpool merelaineid.
Kõplased aga on koguni otsustanud üheks õhtuks külavahele tuttuue raamatu­kogu kokku klopsida. “Küla keskele loodavasse raamatukokku tuuakse oma koduriiulitest head ja huvitavat, mida saab kohvikutesse kaasa võtta, no et mingil juhul igav ei hakkaks,” muigab Kõpus asuva kodukohviku “Sepa Sumin” korraldaja Svetlana Reinmets. “Kõplased otsustasid kohvikutepäeva abil laiskust ravida. Kuna üksinda ei viitsinud kohvikut teha, pandi pead kokku ja utsitati üksteist tagant. Nii sai kokku kolm kohvikut, mida külavahele uudistama minna. Koos sai loodud ka selline menüü, et kordusi ei oleks – nii saab ühe kohviku letist vokki, teises liha, kolmandast snäkki ja kokteili. Saab ka torte, mis puusale liigselt kilosid ei lisa,” kirjeldab Svetlana nende ühist ettevõtmist.
34 kodukohviku seas on tuntud tegijaid oma headuses kui ka neid hiidlasi, kes on just sel aastal härjal sarvist haaranud ja avavad kohviku esimest korda. Nii näiteks teeb esimest korda kodukohviku pidamises käe valgeks tubli nelja lapse ema Reeni Metsküla, kelle “Pannkoogi­kohvik Krõll” ootab väikseid ja suuri külalisi Käinas. “Olen kodukohviku pidamise mõtet keerutanud aastast aastasse lausega, et küll järgmisel aastal teeme. Nii juba mitu aastat. Kuna nüüd sain enda kõrvale tugeva, heasüdamliku ja ülimalt positiivse ellusuhtumisega naabrinaise, andis tema viimase tõuke. Otsustasime, et teeme koos ära! Meid on õnneks õnnistatud ka suure hulga ülilahedate sõpradega, kes selle parimas mõttes hullusega kaasa on tulemas.”
“Tule tee ots tömbiks!” nagu ütlevad hiidlased. Üle-eestiline kodukohvikutepäevade traditsioon on alguse saanud just Hiiumaalt Kärdlast, kohvilähkrite sünnikohast. Tore on seejuures tõdeda, et kodukohvikute korraldamine seob omavahel kogukondasid üle Eesti.

Veel lugemist: