Connect with us

Uudised

Tohvri tagasimakse tuli kardetust väiksem

Helja Kaptein
Emmaste vald peab ettevõtluse arendamise sihtasutusele tagastama üle 37 000 euro Hiiu maakonna hooldekeskuse Tohvri ehitusrahast. Mullu oli õhus 200 000 eurone nõue.
EAS tuvastas Emmaste vallavalitsuse poolt Tohvri hooldekeskuse rekonstrueerimise riigihankemenetluses rikkumisi ja seadusest tulenevalt oli kohustatud esitama vallale tagasinõude.
“EAS kaalus rikkumise raskust ja selle tulemusena küsiti tagasi viis protsenti hankelepingu mahust, mis oli minimaalne võimalik summa selle rikkumise korral,” selgitas EASi kommunikatsioonijuht Karina Loi.
EASil oli pretensioone hanke läbiviimise protsessi kohta: vaidlustati materjalide valik, tähtajad ja kahtluse alla seati ehitaja pädevus. Ka ei olnud ehitajal hanke avamise ajaks kõiki nõutud dokumente esitatud.
EAS leidis kolm rikkumist
Loi ütles, et kokku leidis EAS hanke “Tohvri hooldekodu rekonstrueerimine Hiiu maakonna hooldekeskuses” menetluses kolm rikkumist.
Esiteks rikkus toetuse saaja hanke tehnilise kirjelduse koostamisel põhimõtet, mille kohaselt ei nimetata kindlat ostuallikat, protsessi, kaubamärki, patenti, tüüpi, päritolu ega tootmisviisi.
Teiseks ei järginud toetuse saaja pakkumuste esitamise tähtaegadele sätestatud nõudeid.
Kolmandaks tunnistati edukaks pakkuja, kes ei vastanud kvalifitseerimistingimustele, kuna tal puudus hanketeates sätestatud ehitiste kontrollimis- ja juhtimissüsteemide automatiseerimise projekteerimise registreering.
EAS alustas mittevastavusmenetlust eelmise aasta algul, eelotsuseni jõuti nüüd, enam kui aasta hiljem.
Tagasimakse katteallikad
Raha tagasimakseks saab vald tulumaksulaekumise kasvuprognoosi suurendamisest 4,6 protsendi võrra.
Esimese kolme kuuga on valla tulumaksulaekumise kasv olnud silmapaistvalt hea, keskmiselt 14,5 protsenti. “Reaalne katteallikas on olemas,” kinnitas Paulus.
Paulus, kes hanke väljakuulutamise ajal veel ametis polnud, rääkis, et eelmine vallavalitsus eesotsas vallavanem Tiit Peeduga palkas riigihanke läbiviijaks ettevõtte, mille otseseks ülesandeks oli tagada, et kogu hanke läbiviimine sh hankedokumentide koostamine, koosolekute juhtimine, protokollimine jms, oleks vastavuses riigihangete seadusega.
“Kahjuks on EAS järelevalvemenetluse käigus avastanud hanke korralduses riigihangete seaduse rikkumisi ning oleme esitanud ettevõtjale omapoolse kahju­nõude,” ütles Paulus.

Veel lugemist:

Digileht

Hiiu Leht 5. märtsil Uus riigimaja tuleb rahva keskele Vaidlus Saarnaki üle: süüdistused ja vastulaused Noored rändasid 48 tunniga 90 kilomeetrit Piret Kalda mitte...

Politsei

Politsei alustas eelmisel nädalal kriminaalmenetlust, sõiduki omavolilise kasutamise osas, kui neljapäeval võttis 35-aastane naine ilma omaniku loata enda kasutusse sõiduauto BMW.  Paar tundi hiljem...

Uudised

Hiiumaa esindaja Eesti Saarte Kogus Riho Rahuoja tegi vallavolikogu eestseisusele ettepaneku organisatsioonist välja astuda, kuna selle tegevus keskendub pigem väikesaartele.  Saarte Kogu fookuses on...

Uudised

TS Laevade reisiparvlaevad tegid möödunud aastal mandri ja suursaarte vahel ligi 23 000 reisi ehk 0,6 protsenti rohkem kui aasta varem. Piletimüügitulu ulatus 14,7...