Connect with us

Uudised

Tohvri tagasimakse tuli kardetust väiksem

Helja Kaptein
Emmaste vald peab ettevõtluse arendamise sihtasutusele tagastama üle 37 000 euro Hiiu maakonna hooldekeskuse Tohvri ehitusrahast. Mullu oli õhus 200 000 eurone nõue.
EAS tuvastas Emmaste vallavalitsuse poolt Tohvri hooldekeskuse rekonstrueerimise riigihankemenetluses rikkumisi ja seadusest tulenevalt oli kohustatud esitama vallale tagasinõude.
“EAS kaalus rikkumise raskust ja selle tulemusena küsiti tagasi viis protsenti hankelepingu mahust, mis oli minimaalne võimalik summa selle rikkumise korral,” selgitas EASi kommunikatsioonijuht Karina Loi.
EASil oli pretensioone hanke läbiviimise protsessi kohta: vaidlustati materjalide valik, tähtajad ja kahtluse alla seati ehitaja pädevus. Ka ei olnud ehitajal hanke avamise ajaks kõiki nõutud dokumente esitatud.
EAS leidis kolm rikkumist
Loi ütles, et kokku leidis EAS hanke “Tohvri hooldekodu rekonstrueerimine Hiiu maakonna hooldekeskuses” menetluses kolm rikkumist.
Esiteks rikkus toetuse saaja hanke tehnilise kirjelduse koostamisel põhimõtet, mille kohaselt ei nimetata kindlat ostuallikat, protsessi, kaubamärki, patenti, tüüpi, päritolu ega tootmisviisi.
Teiseks ei järginud toetuse saaja pakkumuste esitamise tähtaegadele sätestatud nõudeid.
Kolmandaks tunnistati edukaks pakkuja, kes ei vastanud kvalifitseerimistingimustele, kuna tal puudus hanketeates sätestatud ehitiste kontrollimis- ja juhtimissüsteemide automatiseerimise projekteerimise registreering.
EAS alustas mittevastavusmenetlust eelmise aasta algul, eelotsuseni jõuti nüüd, enam kui aasta hiljem.
Tagasimakse katteallikad
Raha tagasimakseks saab vald tulumaksulaekumise kasvuprognoosi suurendamisest 4,6 protsendi võrra.
Esimese kolme kuuga on valla tulumaksulaekumise kasv olnud silmapaistvalt hea, keskmiselt 14,5 protsenti. “Reaalne katteallikas on olemas,” kinnitas Paulus.
Paulus, kes hanke väljakuulutamise ajal veel ametis polnud, rääkis, et eelmine vallavalitsus eesotsas vallavanem Tiit Peeduga palkas riigihanke läbiviijaks ettevõtte, mille otseseks ülesandeks oli tagada, et kogu hanke läbiviimine sh hankedokumentide koostamine, koosolekute juhtimine, protokollimine jms, oleks vastavuses riigihangete seadusega.
“Kahjuks on EAS järelevalvemenetluse käigus avastanud hanke korralduses riigihangete seaduse rikkumisi ning oleme esitanud ettevõtjale omapoolse kahju­nõude,” ütles Paulus.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...