Connect with us

Uudised

“Tere tulemast” Tõrvajõe joale!

Fotosid vaadates tundub üks Virumaa ilusamatest jugadest Tõrvajõel asuv. Ta ei ole küll kõrge, peaastangu vee­kardin ligi kaks meetrit, ent joa ülemise osa pae­astmestik annab sellele lisavõlu. Vesi vahutab sealt kosena, et langeda kohe alla enda süvendatud hiiukirnu.
Tõrvajõe joa puhul on kahjuks paar “aga”. Esiteks on jõekese valgla väike, mistap korralikku veemöllu jagub vaid suurvete aegu või kõvade sadude järel. Teiseks on ta n-ö ärastatud.
Tulles Narva poolt läände, ongi järgnevatest jugadeketist esimene Tõrvajõel. Ühtegi viita sinna ei suuna. Igatahes Tõrvajõe bussipeatuse naabrusest keerab pisike tee põhjasuunas, kõrval lopsakpuistust palistatud säng. Ning, mida karta oligi sel augusti algupoole päeval peale põuast juulikuud – jõeke üsna veetu.
Hea oli küll astuda mööda kuiva paest põhja, ent… siis tulid koerad. Mitu tigedat peni, kargasid vaat et vägisi säärde. Lõugasid kui vaimust vaevatud sinna otsa. Nojah, samas ju maja. Kuigi seadusega on ette nähtud kõigile vaba kallasraja läbimine, teevad mitmedki maaomanikud selle sama hästi kui võimatuks, lastes tigedatel penidel vabalt ringi joosta. Ründasin otsustavalt vastaskaldalt kaarega, ronisin järsakust alla. Siiski kohal!
Kahjuks oli juga kuiv. Need nirekesed ei suutnud midagi päästa. Tilkusid jalami tiigikesse kuidagi nukralt.
Karjuvad penid jäid veidikeseks kaugemale ja nii sai siin ringi vaadata. Paelusid mustjakstõmbunud kivid sängis, kaljuseinte püst­lõheline plokilisus. Allavoolu kogus org sügavust kuni kümne meetrini, vasemal paljastumas paekaljuseinu. Kuigi räägitakse Tõrvajõe kanjonist, on aluspõhja­paljandit näha siin vaid vasemal veerul.
Jõekaldail valitseb saarepuude galeriimetsariba, seas ka vahtrat ja sarapuud, põõsaist magesõstar. Siinseal turnis humalavääte. Jõe­sängis lõhnas vesimünt.
Seisatasin seal joa aluses orus veel viivu ja pidin kahetsusega nentima, et jääbki vetelanguse ilu mul sellel kaunil joal nägemata. Vaevalt ma siia enam kunagi tulen. Tõrvajõe joa külastamine on tehtud äärmiselt eba­mugavaks.
Lahkudes tuli mul jälle läbida ligitikkuvate närvi­haigete penide kadalipp. Päris ohtlik oli see. Ja vastik. Ja vihastama ajav takkaotsa.
Niisiis soovitus järgmistele Tõrvajõe joa külastajatele: riietuge paksudesse vattvammustesse, veel parem raudrüüsse…

Veel lugemist:

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...