Connect with us

Uudised

“Tere tulemast” Tõrvajõe joale!

Tapio Vares | Hiiu Leht
Fotosid vaadates tundub üks Virumaa ilusamatest jugadest Tõrvajõel asuv. Ta ei ole küll kõrge, peaastangu vee­kardin ligi kaks meetrit, ent joa ülemise osa pae­astmestik annab sellele lisavõlu. Vesi vahutab sealt kosena, et langeda kohe alla enda süvendatud hiiukirnu.
Tõrvajõe joa puhul on kahjuks paar “aga”. Esiteks on jõekese valgla väike, mistap korralikku veemöllu jagub vaid suurvete aegu või kõvade sadude järel. Teiseks on ta n-ö ärastatud.
Tulles Narva poolt läände, ongi järgnevatest jugadeketist esimene Tõrvajõel. Ühtegi viita sinna ei suuna. Igatahes Tõrvajõe bussipeatuse naabrusest keerab pisike tee põhjasuunas, kõrval lopsakpuistust palistatud säng. Ning, mida karta oligi sel augusti algupoole päeval peale põuast juulikuud – jõeke üsna veetu.
Hea oli küll astuda mööda kuiva paest põhja, ent… siis tulid koerad. Mitu tigedat peni, kargasid vaat et vägisi säärde. Lõugasid kui vaimust vaevatud sinna otsa. Nojah, samas ju maja. Kuigi seadusega on ette nähtud kõigile vaba kallasraja läbimine, teevad mitmedki maaomanikud selle sama hästi kui võimatuks, lastes tigedatel penidel vabalt ringi joosta. Ründasin otsustavalt vastaskaldalt kaarega, ronisin järsakust alla. Siiski kohal!
Kahjuks oli juga kuiv. Need nirekesed ei suutnud midagi päästa. Tilkusid jalami tiigikesse kuidagi nukralt.
Karjuvad penid jäid veidikeseks kaugemale ja nii sai siin ringi vaadata. Paelusid mustjakstõmbunud kivid sängis, kaljuseinte püst­lõheline plokilisus. Allavoolu kogus org sügavust kuni kümne meetrini, vasemal paljastumas paekaljuseinu. Kuigi räägitakse Tõrvajõe kanjonist, on aluspõhja­paljandit näha siin vaid vasemal veerul.
Jõekaldail valitseb saarepuude galeriimetsariba, seas ka vahtrat ja sarapuud, põõsaist magesõstar. Siinseal turnis humalavääte. Jõe­sängis lõhnas vesimünt.
Seisatasin seal joa aluses orus veel viivu ja pidin kahetsusega nentima, et jääbki vetelanguse ilu mul sellel kaunil joal nägemata. Vaevalt ma siia enam kunagi tulen. Tõrvajõe joa külastamine on tehtud äärmiselt eba­mugavaks.
Lahkudes tuli mul jälle läbida ligitikkuvate närvi­haigete penide kadalipp. Päris ohtlik oli see. Ja vastik. Ja vihastama ajav takkaotsa.
Niisiis soovitus järgmistele Tõrvajõe joa külastajatele: riietuge paksudesse vattvammustesse, veel parem raudrüüsse…

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...