Connect with us

Uudised

Teadus ja sädelev meel üheskoos

Valter Voole
On suvelõpu aeg. Pärast augusti­kuu sadusid kingib ilmataat Kärdlas elavatele sugulastele Torontost külla tulnud perele mõned päikeselised päevad. Päikeseline ja rõõmus on ka oma esivanemate maale saabunud perekond Gonneau.
Nagu perekonnanimi viitab, on pereisa Eric prantsuse juurtega kanadalane. Elu­kutselt insener ja arhitekt. Keeleküsimustega pereliikmetel raskusi pole ja lastel on eesti keel maast-madalast suus.
Olid ajad…
Sõjapõgenikud, Hiiumaa Tahkuna otsa mees Edgar Lees ja mandrieestlane Maie rajasid Kanadas pere ja osalesid aktiivselt kõigis sealsete sadade eestlaste ettevõtmistes. Perre sündisid poeg Kenneth ja tütar Rita.
Sünnimaad külastati esimest korda aastal 1990 ja sestpeale on suhted püsinud. Küll külaskäikude ja telefonikõnede, küll tähtpäevade meeles­pidamise kaudu. Nüüdseks pole Edgarist enam tulijat – aastaid juba üheksakümne ligi. Aeg aga läheb omasoodu ja n-ö tegijateks on juba järgmine põlvkond, antud juhul Rita pere.
Olen varemgi oma kirja­töödes maininud, et Rita Gonneau-Lees õppis nagu hull ja kaitses edukalt doktori­kraadi farmakoloogia alal Toronto ülikoolis. Doktoritöö põhiteemaks oli inimese kondi­kava uurimine ja uute ravivõimaluste otsimine. Rita kui teadlase tegevus sai laialdaselt tuntuks. Doktori­kraadist professorini jäi astuda veel üks samm, kuid Rita soovis jätkata käsilolevaid uuringuid ja aeg oli mõelda ka oma perekonna loomisele. Selle soovi kordaminekut võisimegi nüüd näha.
Imetore pere
“Oi, kui paks raamat! Kas siin sees ongi minu vanaisa maa?” pärib Hiiumaa koguteost süles hoides perekonna pesamuna, seitsmene Sara-Lisette. Ta on valmis vudima kasvõi Sääre­tirbi tippu. Veidi vanemad vennakesed Oliver-Mihkel ja Alexander-Johannes, aga peavad tingimata käima Tahkuna militaarmuuseumis. Kärdlas sugulaste juures käies jooksevad lapsed kohe õuedesse ringi lippama ja rohkeid aiasaadusi proovima.
“Need imeilusad õued ja aiad võtaksin ma endaga kaasa,” lausub teadlasest pereema ja põhjamaiselt heleda­päine Rita. Nii sädelevalt rõõmsameelset ja naerusuist teadlast, arvan ma, on harva leida! Poleks ime, kui tema uuritavatel ravimitel oleks eriline mõju. On ju nendesse sisendatud piisavalt optimismi ja elurõõmu.
Juttu jätkus kauemaks…
Juba hulk aastaid tagasi kolis Rita vend Kenneth ehk lihtsalt Kenn elama oma vanemate sünnimaale, Tallinna.
Parvlaeval sõites ootab hiidlane tihtipeale kärsitult sadamasse jõudmist. Kenn aga saanud laeval tuttavaks samuti oma Hiiumaa sugulastele külla sõitva daamiga ja juttu jätkunud neil kauemaks… Ehk terendas neil sadamasse jõudes silme ees juba abielusadam. Ei või iial teada, kus ja kuidas miskit saatuslikuks saab ning nüüdseks on nende peres juba mitmeaastane poeg kasvamas.
Soovime Ritale tõhusat teadus­töö jätkumist ning päikeselisi päevi kogu perele. Aitäh kõigile meid rõõmustanutele!
Sugulaste-sõprade nimel

VALTER VOOLE

Veel lugemist:

Juhtkiri

Miskipärast on eestlase kuvand selline, et tahab ikka ise hakkama saada. Ei lähe abi küsima enne, kui ikka juba viimane häda käes on. „Ah,...

Arvamus

Aja, võimaluste, raha, inimeste, usalduse, talendi ja loodusressursside raiskamisest. Meeleolud Euroopas on ärevad. Sõda Ukrainas on viinud rahu-illusiooni. Lisaks pole me täielikult ületanud koroona...

Muku

Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi (HMS) äsja ilmunud Toimetised V on justkui seiklusraamat, mis viib aastatetaguse maailma sündmuste keskele ja mida kätte võttes tahaks kõik korraga...

Ahto ilmajutud

Eeloleva nädala ilm tuleb selge ja kõrgrõhkkonna servas üha soojeneva loomuga. Põud näib jätkuvat. Nädalavahetusel on küll vihmahood võimalikud, kuid need on pigem kohatised....