Jälgi meid

UUDISED

Tallinna hiidlased tervitasid uut aastat

FOTO RAIVO TEEMETSA KOGUST
Tallinna hiidlaste seltsi (THS) selle aasta esimene kokku­saamine oli laupäeval, 18. jaanuaril ja nagu ikka huvialaklubis Raavis.
Seltsi president Advig Kiris tervitas kõiki kohale­tulnuid uue aasta puhul ja peale seltsi hümni laulmist asuti päevakorra juurde. Kõige­pealt andis president edasi tervitused Vaino Väljaselt, kes vabandas, et ei saanud kahjuks kohale tulla. Väljas palus rõhutada, et selts on hiidlastele omane koos­tegevus, mis hoiab elus Hiiumaaga koosolemise vaimu ning ülemaailmne nähtus on ka eestlaste kokkuhoidmine.
Järgnes juubilaride austamine ning Advig Kiris andis seejärel lühiülevaate seltsi eelmise aasta tegevusest. Koos käidi kolm korda: jaanuaris, kui kohtuti peaminister Jüri Ratasega, aprillis kohtuti COOP Hiiumaa juhataja Kaja Antonsi, klubiga Pühalepa Vanamehed ja Tallinna saar­laste seltsi esindajaga ning oktoobris oli külas Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet. Kõik need kokkusaamised on olnud huvitavad ja meeldejäävad.
“Jäänud on kutsuda veel ainult vabariigi president,” naljatas Advig Kiris. Otsustati teda siiski esialgu kutsega mitte tülitada. Probleemiks pidas ettekandja aga tõsiseid raskusi esinejate kohale­saamisega. Mõned ei saa tulla tiheda ajakava tõttu, mõni isegi ei helista tagasi. Piiranguid seavad ka seltsi tagasihoidlikud rahalised võimalused, mis piirduvad seltsi liikmete liikme­maksudega. Tulemusi pole andnud sponsorite otsimine. Omaette probleem on liikmete teavitamine nii kokku­saamise ajast kui ka muust olulisest infost. Varem sai seda teha Vikerraadio kaudu, kuid nüüd see võimalus puudub. Kuna tegu on vanemaealistega, siis pole paljudel e-posti aadressi. Tänu Hiiu Lehele on teavitamine siiski võimalik, kuid kahjuks ei telli paljud endale meie kodusaare lehte. Sellest on väga kahju. Seda suhtumist peaks muutma. Enamik seltsi liikmetest on naised. Mehed millegipärast ei osale eriti meie seltsi töös. Tõsiselt peab mõtlema sellele, mida muuta, et seltsi tuleks juurde noori. Muidu varem või hiljem THS sureb välja. Praegu on seltsi nimekirjas üle saja liikme, kellest natuke vähem kui pooled osalevad meie ettevõtmistes. Lähiajal tuleb teha nn liikmete inventuur, et arvata välja need, kes pole kaua kohal käinud ega seltsi töö vastu muul viisil huvi tundnud ja sellele kaasa aidanud.
Järgnes revisjonikomisjoni aruanne eelmise aasta finantstegevusest, millest selgus, et rahaasjad on korras. Sellega oli kokkusaamise ametlik osa läbi. Kuna selleks korraks välisesinejat ei õnnestunudki leida, järgnes alla­kirjutanu ehk Raivo Teemetsa
pikk ettekanne koos slaidide näitamisega reisist Gruusiasse. Lühike kokkuvõte ka sellest.
Miks peaks talvel sõitma Gruusiasse? Selleks on mitu head põhjust. Esiteks on praegu lennupiletite hinnad uskumatult odavad: nt Tallinn-Khuthaisi paarkümmend eurot. Teiseks on talvel ka majutusasutuste hinnad madalad: u 15 eurot öö. Kolmandaks ei ole liikumas massiliselt turiste ja igale poole pääseb vabalt. Ja loomulikult Gruusia ise oma imelise külalis­lahkuse, kauni looduse ja vaatamisväärsuste ning väga maitsvate söökidega. Ka on söök-jook seal odavam kui Eestis. Näiteks lõuna- või õhtusöök restoranis kahele koos õlle või veiniga ei maksa üle 10 euro. Selles kõiges sai ise veendutud.
Mõistlik on lennata Tallinnast lennukiga Khuthaisi, kuna see linn asub suhteliselt riigi keskel. Sealt on mugav teha väljasõite teistesse linnadesse, nt Bathumi ja Thbilisisse, nagu meie tegime. Pilet “maršrutkas” maksab u 4 eurot. Meeles peab pidama, et riiki sisenemiseks on vaja passi. IDkaardist ei piisa! Nii lennupiletid kui ka majutuse saab lihtsalt ja kiiresti tellida interneti kaudu. Kindlasti on soovitav eelnevalt uurida külastajate arvamusi hotelli kohta. Aeg möödub kiiresti, seepärast võib vabalt minna kaheks nädalaks. Siis jõuab palju käia ja näha.  Aga näha on seal tõesti palju. Näitasin rohkesti slaide ja jutustasin juurde kõike huvitavat, mida nägime Khutaisis ja selle ümbruses, Bathumis ja Thbilisis. Kahjuks ei mahu kõik need muljed selle kirja­tüki sisse. Ehk õnnestub sellest reisist edaspidi kokku panna pikem kirjatükk, mida oleks kõigil lehetellijatel huvitav lugeda. Igal juhul on Gruusia tore maa oma külalis­lahkete inimeste, kauni looduse ja rohkete vaatamisväärsustega, millega tasub tutvuda  sõltumata aastaajast.
Kokkusaamise lõpetamisel soovis seltsi president Advig Kiris kõigile head peatselt algavat Roti aastat ning teatas, et Tallinna hiidlaste seltsi kevadkokkusaamine otsustati läbi viia 4. aprillil 2020.
Kohtumiseni!

Raivo Teemets
THS juhatuse liige

Veel lugemist:

UUDISED

Tallinna hiidlaste selts annab teada, et selle kevade kokku­saamine toimub laupäeval, 14. aprillil algusega kell 12 aadressil Raua 1 huvialaklubis Raavis. Antakse ülevaade seltsi...

UUDISED

Tallinna hiidlaste seltsi uue aasta esimene kokkusaamine huvialaklubis Raavis oli rahvarohke. Seltsi president Advig Kiris tervitas avakõnes saabunuid, nagu ikka kingiti seltsi hümni ühislaulmise...

UUDISED

Täna tähistab 80. sünnipäeva Advig Kiris, kes kuulub nende eestlaste hulka, kel juba oma sünnikoha pärast huvi maailma asjade vastu. Saatuse vemp oli seegi,...