Connect with us

Uudised

Surnuks peetud kalad püüti sadamabasseinist välja ja lasti merre

Keskkonnaamet
Remondis olevas Sõru sadama basseinis laupäeval vee­pinnal ulpinud kaladele anti vett ja hapnikku juurde, seejärel püüti nad noota ja aidati vabasse vette – tööks kulus kaks päeva.
Keskkonnaameti veeelustiku vanemspetsialist Märt Kesküla ütles esmaspäeval, et Sõru sadama rekonstrueerimise ja laiendamistööde käigus jäi suur hulk kalu vähese veega kanalisse lõksu. “Uurisime asja lähemalt ja õnneks selgus, et olukord pole nii halb, kui esmapilgul paistis,” ütles Kesküla. “Tööde tegija reageeris probleemile kiiresti ning pumpas vett tagasi. See tõi hapnikuvaeguse tõttu uimaseks jäänud kaladele eluvaimu uuesti sisse ning surnuna paistnud kalad ujusid sügavamasse vette.”
Kesküla ütles esmaspäeval, et koos otsitakse võimalusi, kuidas oleks mõistlik töödega jätkata nii, et sama olukord ei korduks. Ühe võimalusena tõi ta sadama akvatooriumisse jäänud kalade ümberpaigutamise. Selleks, et kalade pääste­operatsiooni alustada, pidi ehitaja küsima eriloa kalade teisaldamiseks.
Teisipäeval teatas keskkonnaameti avalike suhete peaspetsialist Liivi Reinhold, et ehitaja sai eriloa kalade kinni püüdmiseks ja ümber asustamiseks ja sellega on juba alustatud. “Tõenäoliselt kulub selleks paar päeva,” märkis Reinhold.
Protsess käis nii, et kalad püüti noota ja kühveldati sealt ekskavaatorikopa sisse, millega ekskavaator kalad üle rajatud tammi vabasse vette ehk merega ühendatud sadama­ossa tõstis.
Keskkonnaameti järelevalve
käis päästetöid kohapeal jälgimas. Nende tehtud pildil on näha sadamakanali kinnises pooles noota püütud kalad, keda noodast ekskavaatorikopa sisse kühveldatakse, et nad sellega üle tammi vabasse vette tõsta. Sotsiaalmeedias jagatud videos on näha, kuidas kopast välja pääsenud kalad veepinnal siplevad ja siis sügavusse kaovad. Video sotsiaalmeedias: https://fb.watch/bbrSekkQnf/
Härm: Kalu oli arvatust rohkem
SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Liina Härm selgitas, et Sõru jahisadama laiendus­tööde käigus ehitati ajutine tamm ja sadamabassein pumbatakse veest tühjaks. See on tema sõnul sadamaehituses tavapärane meetod ja annab ehitajale võimaluse kvaliteetsemaks tööks nii süvendusel kui ka uue kaiseina ehitamisel.
Eelmise nädala keskel arutasid ehitaja ja keskkonnaamet vajadust tammist sissepoole jäänud kalade merre viimiseks ning sellega ka alustati enne basseini tühjendamist. Laupäeva hommikul ilmnes, et öösel tekkinud uus jääkirme on jätnud basseinis senisest madalamas vees olevad kalad hapnikupuudusesse ja nad on kogunenud vähestesse vaba veega kohtadesse. Samas selgus, et basseini jäänud kala kogus on suurem kui eelnevalt hinnatud.
“Olukorra lahendamiseks alustas ehitaja kohe vee tagasi­pumpamist basseini,” vahendas Härm. “Veetaseme tõusu ja hapnikurikka vee lisandumisega leevenes olukord sedavõrd, et sai hakata planeerima järgmisi samme, eesmärgiks aidata kalad vabasse vette, et ehitus saaks jätkuda.”
Esmaspäeva hommikul kogunenud nõupidamisel leppisid ehitaja ja keskkonnaamet kokku sobiva viisi kalade teisaldamiseks üle tammi, mis neid vabast merest eraldab.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...