Connect with us

Uudised

Sel suvel luues kaoses korda

TOOMAS ALTNURME
Anu Pallas
Anu pallas
Kunstnik Toomas Altnurme on praeguseks tagasi Araabia Ühendemiraatides, kus ta Al Ainis asuvas ülikoolis töötab kujutava kunsti õppe­jõuna. Suvel mässas ta mullu sügisel soetatud Emmaste rahvamaja kallal ja selle ümber. Aastaid tühjalt seisma jäänud hoones jätkub koristamist ja kohendamist järgmisekski suveks.
Kohtusime juulikuus rahva­maja juures ja Toomas Altnurme rääkis, kuidas ümber maja olnud teed tuli paksu mullakihi alt taas välja puhastada. Isegi hoone katusel kasvab heina, nagu oleks katus just viimase moe röögatus. Maja uksed-aknad olid pärani ja kõik huvilised said omal vastutusel kiigata iga nurga taha. Tuul tõmbas õhku puhtamaks ja seinu kuivemaks. Altnurme rääkis, et kavatseb seinu puhastada surveveega ning edaspidi jäävad seinad nii sees kui väljas eksponaatide alla. Siin-seal oli katus läbi sadanud, nii et ühel siseseinal on niiskus­kahjustus kunsti­päraselt rohekates toonides.
Omanik rääkis, et kõigepealt tuli puhastada põrandad, et majas üldse liikuda saaks. Saalipõranda kunagine uhke tammeparkett oli üles võetud ja minema viidud, saal ise aga suur ja samas hubane. Altnurme ütles, et tal tekkis soov nii pea kui võimalik seal kontserte korraldama hakata.
Kõndisime läbi suuremate ja vähemate ruumide, jäi silma, et osa neist on paremas seisus, osa nõuab rohkem tööd. Suures hoones on palju põnevaid nurgataguseid, olemas on isegi bassein ja saun. Paraku on raudtorud seintel läbi saetud ja ilmselt metallikokkuostu sokutatud, nii tuleb omanikul kõigega otsast alata.
Elektrit majas praegu ei ole, aga kokkuleppel osa­vallaga sai Altnurme keevitus­töid teha, tuues elektri kinnistule pikendusjuhtmega. Rahvamaja ees seisis hulk kokkuostetud rauakola, millest kunstnik omapäraseid taieseid kokku keevitab. Mõned skulptuurid olid juba valmis ja püsti. Kui need kõik värvikihi alla saavad, on silmailu rohkem, ütles kunstnik. Lisaks rauale loodab ta õueeksponaatide jaoks hankida graniiti ning puitmaterjalist voolitud asju eksponeerida siseruumides.
Altnurme rääkis, et vahe­peal käisid tal ka sõbrad abiks, kuid kõike ikkagi kohe korda ei jõua teha ja maja koristamine nõuab veel aega.
Lõpuks küsisin, kas kunstnik ikka jõuab kahel pool merd toimetada – nimelt ostis ta mõnda aega tagasi Saaremaal Undva lähistel vana sõjaväeosa müürid. Altnurme kinnitas, et nii Emmaste rahvamaja kui Undva hakkavad teenima üht eesmärki. Mõlemas kohas plaanib ta luua kunstikeskuse, kus taieseid saab valmistada ja eksponeerida. Ainult, et Undvas tuleb sobitada eksponaate looduse keskele, Emmaste rahvamaja annab võimaluse ka siseruumid kunsti alla panna.

ANU PALLAS

Veel lugemist:

Uudised

Mitu kuud Kärdla sadamas kirgi kütnud moodulhotellid teisaldati eile. SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Kai Kallas ütles kolmapäeva päeval, et õhtuks on need sadamast...

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...