Jälgi meid

Juhtkiri

Seadus aitab

Riigikogu liige Tõnis Palts on algatanud looduskaitseseaduse muudatuse eelnõu, et keelata suurte tuuleparkide rajamine eesti suurematele saartele.
Kalev Kotkas küsis retooriliselt, miks kehtestataks keeld ainult suurtele saartele.
Palts väitis vastu, et väikestele saartele pole suurt raha jahtivatel tuuleparkide arendajatel suuri tuuleparke mõtet rajama minna – ühenduste rajamine läheb liialt kulukaks.
Sama loodavad vaikselt ka hiidlased – kui me hiigelsuuri tuugeneid ja hiigelsuuri tuuleparke saarele ei luba, ehk siis neid ei tulegi. Ja kui tuleb, siis väiksemat sorti ja meie endi tarbeks.
Paltsuga eri meelt on Hiiu Leht selles osas, mis puudutab kohalike omavalitsuste juhte. Paltsi arvates on just nemad kõige nõrgem lüli. “Kui nad oleksid selgelt vastu, siis probleemi ei oleks,” leiab Palts.
Hiiumaal on täpselt risti vastupidi. Meie omavalitsused on kindlat liiga suurte tuule­parkide vastu. Seda anti selgelt teada ka nelja maakonna tuuleenergeetika teemaplaneeringu protsessis. Emmaste ja Pühalepa vald keelasid üldse suured tuule­pargid oma maadel, Kõrgessaare vald oli sunnitud tegema seda ulatuslike looduskaitsealade pärast. Ainsana otsustas tuule­pargi oma maadele Hiiumaa vajadustele mõeldes lubada Käina vald.
Nüüd üritab tuuleenergeetika assotsiatsioon meie volikogude otsuseid vaidlustada ja otsustamisjärg on läinud Hiiu maavanema kätte.
Käina vallavolikogu liige Rein Urman on veendunud, et volikogu õigus oma maade üle otsustada on püha ja põhiseaduses kirjas ja kui seda ei aktsepteerita, tulistavad vaidlustajad ise endale jalga.
Selles mõttes tuleb jälle Tõnis Paltsuga nõus olla, et “teemaplaneering on vaid soovitus ja tuulesortsid teevad rahaga ära, seadus aga aitab.”

Veel lugemist:

Juhtkiri

Tänavuse Muhu väina regatil võõrustas Kärdla sadam ligi 120 jahti ja 700 purjetajat lausa kolmel päeval. Tore oli vaadata kuidas Kärdla oli täis keskkonnasõbralikel...

Juhtkiri

Uudis PM majandus24.ee, et ka Türgis valmivad parvlaevad ei valmi tähtajaks mõjus klikimagnetina. Nüüdseks on uudist täiendatud ja parandatud. Peaaegu samal ajal postitas praamid.ee...