Connect with us

Transport

Saarte lennuühenduste dotatsioon uuel aastal kahekordistub

Harda Roosna | Hiiu Leht
Lennuühenduste dotatsioon järgmisel aastal enam kui kahe­kordistub, siseriiklikel laevaühendustel tagatakse liinivedu vähemalt selle aasta tasemel.
Valitsuses põhimõttelise kokkuleppe saanud 2019. aasta riigieelarve plaani järgi saavad Saaremaa ja Hiiumaa järgmisel aastal lennuühenduse pidamiseks üle kahe korra rohkem vahendeid ehk 5,53 miljonit eurot ja edaspidi kolmel aastal 5,73 miljonit eurot. Sel aastal oli lennuühenduste pidamiseks ette nähtud 2,6 miljonit eurot.
Majandus- ja taristu­minister Kadri Simson ütles saadetud pressiteates, et regionaallennundus on riigile üheks regionaalarengu prioriteediks. “Korralike lennuühenduste arendamine ning töös hoidmine on saarte elanike liikumisvõimaluste tagamiseks vältimatud kulutused,” lausus Simson.
Hiiumaa visiidi ajal andsid Hiiumaa vallajuhid ministrile edasi hiidlaste soovi, et uue lennuoperaatori hankega ei tõuseks lennuki­pileti hind. Samuti sooviti, et aastaringselt ja iga päev toimuks Hiiumaa liinil kaks reisi mõlemal suunal. See tähendaks, et ka laupäeval ja pühapäeval oleks sõiduplaanis nii hommikune kui õhtune reis. Praegu on nädala­vahetusel üks reis päevas, laupäeval ainult hommikune ja püha­päeval õhtune reis. Saarlased aga küsivad senise 19kohalise lennuki asemel suuremat, 33kohalist.
Kui saarlaste suurem lennuk on enam-vähem kindel, siis see, kui palju järgmisel lepinguperioodil Hiiumaa liinil lende teha saab, selgub pärast pakkumuste avamist, selgitas Hiiumaa valla ühistranspordispetsialist Piret Sedrik.
Pakkumuste esitamise tähtaeg on 17. oktoober. Augustis  esitasid lennuhankel osalemise taotluse AS Airest, AS Transaviabaltika ja OÜ NyxAir, ühistaotluse tegid AS Nordic Aviation Group ja selle tütarfirma OÜ Regional Jet.
Laevareiside arv kasvanud
Parvlaevaühenduse kohta ütles minister Simson, et siseriiklikel laevaühendustel tagatakse liinivedu vähemalt tänavusel tasemel. Maanteeameti andmetel teeb vedaja, OÜ TS Laevad Heltermaa–Rohuküla liinil tänavu 5390 reisi, Virtsu–Kuivastu liinil 15 152 reisi ja Sõru–Triigi liinil 1524 reisi.
Seega tegi TS Laevad Hiiumaa liinil tänavu 118 reisi rohkem kui aasta varem, kui tehti 5272 reisi. 297 võrra on suurem ka mandri ja Muhumaa vaheliste reiside arv.
Kui ajas tagasi vaadata, siis 2013. aastal kirjutas Hiiu Leht, et Hiiumaa liinil tehti 4980 reisi. Tollal ütles Hiiumaa ettevõtjate liidu esimees Tanel Malk, et see on paar­sada reisi enam kui aasta varem, kuid ideaalne oleks, kui reiside arv jõuaks 5300ni nagu see oli enne 2009. aasta majanduskriisi. Kõnealusel aastal oli liinil üks suur ja üks väiksem laev, nüüd kaks suurt.
Sõru–Triigi liinil tehakse tänavu 1524 reisi. Mullu maist detsembrini tehti sel liinil 1110 reisi. Selgituseks, et praeguse vedaja OÜ Kihnu Veeteed leping kehtib 2017. aasta maikuust.
Kasvab ka piletitulu
Maanteeameti ühistranspordi osakonna juhtivekspert Mika Männik ütles, et tänavu kaheksa kuuga laekus kahel liinil kokku piletitulu 191 000 eurot rohkem kui mullu.
Kogu eelmise aasta pileti­tulu Rohuküla–Heltermaa liinil oli 3 miljonit eurot, Virtsu–Kuivastu liinil 7,8 miljonit eurot.
Sõru–Triigi liini eelmise aasta kaheksa kuu piletitulu oli 182 000 eurot. “Kui võrrelda 2017. ja 2018. aastal perioodi maist augustini, on sellel liinil näha kuueprotsendilist piletitulu tõusu,” lisas Männik.
Parvlaevaühenduste dotatsioon oli tänavu 20,9 miljonit eurot, mullu 17,2 miljonit eurot. Laevade kulud kaetakse piletitulust ja riigi toetusest – mida rohkem laekub pileti­tulu, seda väiksem on toetuse osakaal kulude katmisel.
Valitsuses põhimõttelise kokkuleppe saanud 2019. aasta riigieelarve plaani kohaselt kasvab kogu ühistranspordi dotatsioon tänavuselt 92 miljonilt eurolt järgmisel aastal 101 miljoni euroni.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...