Connect with us

Juhtkiri

Saarele elama!

Kuigi Hiiumaa omavalitsused ja maavalitsus on otsustanud ühineda kampaaniaga “Maale elama”, arvan, et meie puhul sobiks paremini moto “Saarele elama”.
Meid ei saa kuidagi võrrelda Mandri-Eestiga, saareelu lihtsalt on teistmoodi. Olles ise pikalt Hiiumaalt ära, tunnetasin, kuidas võib 25 kilomeetrit veelahet maailma muuta. Kui ma mingil põhjusel nädalavahetustel Hiiumaale ei saanud, polnud ka nädalavahetust, puhkust, vaheldust. Vesi tõmbab vahele ka emotsionaalse piiri ning sa suudad mõneks ajaks oma argimured jätta. Väidetavalt toimib see ka vastupidi (ehk kui argimured on Hiiumaal, jäävad need mandrile sõites maha).
Hiiumaa suurimateks plussideks on kindlasti turvalisus, puhas looduskeskkond koos mere ja metsaga, aga ka toimiv lennuühendus – 30 minutiga Tallinna kesklinna, millest enamus Eesti maakondi ei oska unistadagi. Ka müüt pikkadest praamijärjekordadest on möödanik, ohustades meid ainult suurte pühade ja massiürituste puhul.
Hiiumaa on kõige hõredamini asustatud maakond Eestis, seega on meil ruumi. Ma olen vahel nalja visates küsinud, et mis juhtub Hiiumaal, kui elanike arv peaks siin kolmekordistuma – vastus on, et siis tuleks mulle hommikuti tööle sõites kolme auto asemel vastu üheksa autot. Minu töölesõidumaa on 30 kilomeetrit. Samas naudime Hiiumaa rahu ja vaikust ning peaksime endalt küsima: miks me üldse tahame inimesi saarele juurde? Mida vähem inimesi, seda rahulikum ja vaiksem?
Hiiumaa arengustrateegias oleme kirjeldanud maakonna jaoks erinevaid stsenaariume – etnomuuseumist (ääremaast) tehnoloogiasaareni. Ilmselt on tõde kusagil vahepeal ja meil tuleb tänapäevast tehnoloogiat kasutades luua jätkusuutlik, loodussõbralik elukeskkond, kus inimestel on hea elada ja piisavalt võimalusi ennast teostada  läbi töö ja hobide, kasvatada lapsi, veeta vaba aega,  vastu võtta külalisi.
Hiiumaa jaoks on olulisteks märksõnadeks rohemajandus ja taastuvenergia. Nende sõnade taga on saare oma taastuvate ressursside parem ja targem kasutamine, nende suurem väärtustamine läbi inimtegevuse. Selleks ootame väga juurde teotahtelisi rohelise mõtteviisiga inimesi. Rohkem inimesi tähendab enam kvaliteetseid avalikke teenuseid alates juuksurist ning lõpetades hariduse ja tervishoiuga. Kiirelt arenevad kommunikatsioonivõimalused lubavad inimestel pidada kahte kodu, teha üha rohkem kaugtööd ja pikendada nädalalõppe – ka need inimesed on saarele teretulnud.
Koos tuleb meil mõelda, kuidas võimalikult paljud kestliku ja rohelise mõtteviisiga inimesi saaksid ennast Hiiumaaga siduda ning seeläbi meie kõigi elukeskkonda ja -kvaliteeti parandada.
Riho Rahuoja
Hiiu maavanem

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...