Jälgi meid

UUDISED

Saadikud aitavad saare väärtustega samastuda

Hiiumaa vald
Aasta jooksul on arenduskeskus ja vald tunnustanud Hiiumaa saadiku tiitli ja särgiga 15 saarega ühel või teisel moel seotud inimest. Välja jagamata on veel 85 särki ning kandidaate saab jätkuvalt soovitada.
Praegu kannavad moe­disaineri Reet Ausi kujundatud Hiiumaa kujutisega särke muusikaõpetaja Timo Lige, tele- ja raadiosaatejuht Jürgen Pärnsalu, ajaloolane Helgi Põllo, produtsent Kadri Tikerpuu, tele- ja raadioajakirjanik Märt Treier, ehtekunstnik Kaia Saarna-Lauri, Hiiumaa kino eestvedaja Arno Kuusk, ettevõtja ja saadikute särgi idee autor Ott Pärna, ettevõtja Evelin Ilves, IT-ettevõtte Veriff asutaja Kaarel Kotkas, näitleja Margus Tabor, maadleja Heiki Nabi, filmi- ja tele­produtsent Kiur Aarma,meisterkokk Angelica Udeküll ja helilooja Erkki-Sven Tüür.
Taaskasutust väärtustaval põhimõttel loodud särki number üks kannab idee autor Ott Pärna. Tema käis ühel arenguseminaril välja mõtte, hakata tunnustavaid ja sümboolseid kingitusi koos saadiku tiitliga välja jagama inimestele, kes saart oma radadel alati hea sõnaga meeles peavad.
Arenduskeskuse juht Liis Remmelg ütles, et saare saadikute kaudu on hea edasi anda Hiiumaaga seotud väärtusi, milleks on loodus, vaikus ja turvalisus. “Inimeste lugude kaudu on nendega lihtsam samastuda. Võib-olla me ei kõneta kõiki, kuid see polegi vajalik,” ütles ta.
Särgi-tunne
Särgisaajate tunded seda pälvides on olnud positiivsed. Ehtekunstnik Kaia Saarna-Lauri, kes hiljuti koos abi­kaasaga tagasi Hiiumaale elama tuli, ütles, et see on talle suur tunnustus, kuid samas kohustab ka edas­pidi tubli olema ning andma põhjust enda üle uhke olla. “Eriti hea on seda särki kanda nüüd, kui tean, et olen tagasi,” ütles ta.
TV3 Duubel ja Star FMi hommikuprogrammi saatejuht Jürgen Pärnsalu, keda võib näha ka “Padjaklubi” seriaalis näitlemas, kirjeldas särgi-saamise tunnet kui uhket ja liigutavat: “Armastan oma kodusaart ja selle inimesi, see oli justkui kinnitus sellele, et armastus ei ole ühepoolne.”
Tele- ja raadioajakirjanik Märt Treier jäi küsimuse peale esiti kohe täitsa vakka ning lausus siis, et ei saa sellele telefonis vastata, sest see vajab põhjalikumat sõnastamist.
Mõni minut hiljem saabus meilile tema vastus: “See oli üks liigutav lugu. Olen ju aastaid tahtnud saarele hea sõber olla ja kui keegi seda tahtmist on märganud, siis saab tunne sellest ainult paremaks minna. Selga olen särgi pannud ainult korra, siis, kui saarel mandrilt tulnud külalisi vastu võtsin. Millalgi tahtsin selle tähtsa särgi mandrile viia, aga kuidagi ununes maha. Las ta siis olla. Raadios tööd tehes ei olegi kõige tähtsam, milline särk kõhtu katab. Niisiis, aitäh, kallis Hiiumaa.”
Hiiumaa-tunne
Mitmed särgikandjad mainivad oma Hiiumaa-tunde kirjeldustes rahu, vaikust ja aja teistmoodi kulgemist. Treier julgustab hiidlasi endale truuks jääma ning mitte kiirustama moodsal maailmal sabas jooksmisega. Kiur Aarma räägib soojalt oma Värssu kodurannast ning sellest, kuidas ühest küljest on Hiiumaal küll alati midagi teha, kuid teisalt jälle on mittetegemist just siin kõige toredam teha. “Siin jääd vaatama, kuidas lind käib või kuidas tuletornid õhtuti plingivad,” kirjeldab ta aja teistmoodi kulgemist. Lisaks soovitab ta kõigil, kel on Eestis kaks elamist, panna oma A-elukohaks Hiiumaa saar. “Mina tegin niimoodi umbes 20 aastat tagasi. Tasuta trollisõidust on üllamaid väärtusi!”
Arenduskeskusel ja vallal on plaanis välja anda 100 särki ning uute saadikute infot avaldatakse reedeti. Saadikute lood on tutvumiseks üleval maakonnaportaalis Hiiumaa.ee ning sealsamas saab teha ettepanekuid, kes veel võiks seda tiitlit väärida.

Veel lugemist:

UUDISED

Tele- ja raadio­ajakirjaniku Märt Treieri raamat “Eluolulised lood” püsib Rahva Raamatu müügi­hittide esi­kümnes – üleeelmisel nädalal lausa teisel, sel nädalal kuuendal kohal. “Aitäh, head...

PERSOON

Esmaspäeval oli sünnipäev Hiiumaa saadikul, raadio- ja teleajakirjanikul Märt Treieril, kes praegu veel raadiotööl pealinnas, aga igatseb juba väga tulla saarele, mille käekäik talle...