Connect with us

Uudised

Sa oled rohkem hiidlane kui meie

Adi Mets
Laupäeval õnnestus allakirjutanul osa saada Tallinna hiidlaste seltsi kevadisest kokkusaamisest – mind kutsuti rääkima Hiiu Lehest ja oma tööst.
Majauksel võttis külalisi vastu üks tavakohaste kokku­saamiste korraldajaid – alati meeldivalt sõbralik Kõrgessaare vallavanem Lembit Kaibald.
Nimelt on seltsi liikmed valinud enda seast ühe linna­pea ja neli vallavanemat, nii nagu nad seni on ametis ka Hiiumaa omavalitsustes. Küsimata ununes, kas pärast Hiiu valla teket üks vallavanem uuest aastast ametist ka lahti lastakse või jäävad kodusaarel pärast Kõrgessaare ja Kärdla ühinemist kaduvad ametikohad seltsis ikka alles.
Seltsile on valitud ka presi­dent. Praegu on selles ametis Raissa Kokkota, kes igapäevaselt töötab Tallinna ülikooli majandusainte lektorina. President vabandas ehtsa koolmeistri kombel, et üle hulga aja kokku saanud pealinnahiidlased kipuvad esineja kuulamise asemel omavahel juttu rääkima. Huvi kodusaarel toimuva, sh omavalitsuste ühinemise vastu siiski tunti ja aega jätkus nii kuulamiseks-küsimiseks kui omavahelisteks jutu­ajamisteks. Igatahes kolm tundi läks kui lennates.
President meenutas pärast sügisest kokkusaamist manalateele lahkunuid ja õnnitles sünnipäevalapsi ning luges ette seltsi aruande, mis üksmeelselt ka kinnitatud sai.
Üllatusesinejaks oli viieliikmeline naisansambel, mis juhendaja Sirje klaveri saatel harjutanud kord nädalas seltsi sügisesest kokkusaamisest peale.
Mina rääkisin sellest, kuidas ma Hiiumaale sattusin ja jäin, jutustasin, kes ja kuidas teevad Hiiu Lehte, jagasin lehe esimese peatoimetaja, muhulase Anu Pallase meenutusi sellest, kuidas mullu 15. tegevusaastat tähistanud ajaleht sündis. Näitasin seina peale pilte Hiiumaa elust ja inimestest, kes ajakirjaniku fotoka objektiivi ette jäänud ja kutsusin kõiki kodusaarele tagasi kolima. Kuulati huviga ja esitati hulk küsimusi, aga pihku sain ma publiku siis, kui lugesin ette 14 ajakirjaniku tööaasta jooksul tõsielust kuuldud-kogutud nalju.
Paljud tulid tänama ja omalt poolt hiiu nalju jagama. Üks raamatukoguhoidjana töötanud daam pakkus Hiiumaa ajaloo kohta infot, mida ta vanast ja haruldasest raamatust leidnud. Mitmed tulid rääkima, kust kandist nad on pärit ja kelle suguvõsast, meenutati Hiiumaal juhtunut, saadeti tervisi kodusaarele, näiteks Valter Voolele ja Jüri Padule – kardan, et kõik ehk ei jäänud meeldegi. Erilise komplimendina võtsin väikese kahjutundega öeldud sõnu: “Sa oled rohkem hiidlane kui meie olemegi, sina elad ikka Hiiumaal!”
Üle saja hiidlase liitva seltsi liikmetest oli huviklubi Raavis saali silma järgi otsustades kogunenud üle 60. Lauad olid hea ja paremaga kaetud – enamus võileibu ja kooke seltsiliikmete endi poolt tehtud-küpsetatud ja kodust kaasa võetud.
Saali kõrval asuvas toas müüsid Hiiumaa tarbijate ühistu töötajad Hiiu Pagari saiu-leibu-kooke ja sel kaubal oli väga hea minek.
Ka minu kaasa võetud 40 eksemplari Hiiu Lehte läksid kaubaks nagu soe sai, paljud ütlesid ka, et leht on juba tellitud.
Küsisin oma lauakaaslastelt, mida võiks lehe sisupoolelt muuta või parandada, kuid sain vastuseks, et ajaleht meeldib sellisena nagu see praegu on ning seda oodatakse igal teisipäeval ja reedel kui olulist sidepidajat kodusaarega.
Järgmisel aastal täitub tegusal Tallinna hiidlaste seltsil 25. tegevusaasta, neist viimased viis on toimetatud mittetulundusühenduse vormis.
HARDA ROOSNA
Hiiu Lehe peatoimetaja

Veel lugemist:

Uudised

Talv on käes ja kui hoolimata kummitavast hinnatõusust on endal kõht täis ja tuba soe, võib tekkida tahtmine aastaringselt õues elavaid linde kuidagi aidata....

Uudised

Kaks Hiiumaa malevkonna kaitseliitlast viidi haiglasse pärast Kõpus toimunud autoõnnetust. Ülejäänud kuus pääsesid õnnetusest vigastusteta. 

Uudised

Mitu kuud Kärdla sadamas kirgi kütnud moodulhotellid teisaldati eile. SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Kai Kallas ütles kolmapäeva päeval, et õhtuks on need sadamast...

Uudised

Reedel esitleti Nelja nurga galeriis Hiiumaa aukodaniku, Erkki-Sven Tüüri portreed. Valla aukodaniku tiitliga käib koos võimalus tellida portree, mille teostajaks valis helilooja Tüür kunstnik...