Connect with us

Uudised

Urmas Paet kohtus pealinnahiidlastega

RAIVO TEEMETS
Tallinna hiidlaste seltsi selle sügise kokku­saamine toimus tormisel laupäeval huvialaklubis Raavis Raua tänav 2, mis meie kõigi üllatuseks osutus oluliseks kohaks ka meie seekordse külalise Urmas Paeti jaoks.
Vali tuul ja taevast kallav vihm olid ilmselt põhjuseks, miks seekord oli kohale tulnud tavapärasest vähem kaasmaalasi. Kokkusaamise avas nagu ikka seltsi president Advig Kiris, kes tervitas kokkutulnuid ja teatas, et külalise Urmase Paeti saabumine viibib.
Järgnes tavapärane seltsi hümni laulmine. Juubilare, keda seekord õnnitleti, oli seekord päris palju, 11, auväärsem neist keeleteadlane Paul Kokla, kel täitus augustis 90 eluaastat.
Advig Kiris andis kuulajatele infot Vaapo Vaheri raamatu “Hiiumaa kirjanduslugu” kohta. Tegu on väga mahuka teosega: kaks köidet, lehekülgi 1777 ja üle 700 foto. Raamat tutvustab Hiiumaaga seotud tuntud ja vähemtuntud kirjutajaid ning on mõeldud kõigile. Õhku jäi küsimus: kust saab seda väärt raamatut osta?
Järgnes arutelu, kuidas peaks seltsi koosviibimisi edaspidi sisustama. Kas oleks vaja midagi muuta? Kui jah, siis mida ja kuidas? Otsustati, et jääme siiski senise praktika juurde, aga ka see pole lihtne, sest järjest raskem on leida, kes oleks nõus esinema tasuta või väikese raha eest.
Kaljo Daum tõi mitu näidet seltsi algusaastatest, mil tuldi lihtsalt sellepärast, et taheti esineda. Kord peeti Pühalepa valla jõulupidu ja külla oli tulnud muusikakoor Viimsist, 31 inimest. Pakkuda polnud neile muud kui tanguputru sularasva ja hapupiimaga. Külalised jäid rahule. Dirigent võttis algul ühe supilusikatäie, pärast sõi veel kolm taldriku­täit!
Nüüd on teised ajad ja seltsi mitmed head plaanid on jäänud katki just raha pärast, mida pillimängijad ja lauljad esinemise eest küsivad.
Külaline saabus!
Kohale jõudnud Urmas Paet tervitas kõiki rõõmsal meelel ja ütles, et oli meeldivalt üllatunud, kui talle tehti ettepanek esineda Tallinna hiidlastele.
Paet tutvustas end: sündinud 1974. aasta aprillis, ema pärit Virumaalt, isa Saaremaalt. Huvitav fakt: esimesed viis eluaastat elas ta puu­majas, mis asus just selle koha peal, kus paikneb praegune Raua tänav 2 hoone. Olümpia eel läks maja lammutamisele ja perele anti korter Lasnamäel. Praegu elab Paet perega Nõmmel. Lõpetanud on ta Tallinna 42. keskkooli (praegu Kadrioru Saksa gümnaasium) ja Tartu Ülikooli. Abikaasa Tiina Paet töötab Eesti keele instituudis. Peres kasvab kolm tütart. Paet on töötanud Eesti Raadios, Postimehes, olnud Nõmme linnaosa vanem, kultuuriminister, üheksa aastat välisminister ja aastat 2014 Euroopa Parlamendi saadik. On ka Eesti Reformierakonna aseesimees.
Paet ütles, et otsest seost tal Hiiumaaga pole, pigem on side emotsionaalne. Aastal 2011 sattus ta esimest korda sõitma kaugemale Kõpu tuletornist. Teda lummas sealne omapärane loodus ja rahu. Käik lõppes sellega, et nüüd on tal sealkandis suvekodu ja ta ise suvehiidlane. Mõnda aega ei julgenud ta oma saar­lastest sugulastele iitsatada, et tal on suvekodu Hiiumaal (Naer saalis). Kahjuks sattub ta oma töökohustuste tõttu Hiiumaale palju harvem kui ise sooviks.
Edasi rääkis külaline oma tööst Euroopa Parlamendis, kus ta on väliskomisjoni liige, julgeoleku- ja kaitsekomisjoni liige ning väliskaubandus­komisjoni asendusliige.
Eelmises koosseisus olid tema jaoks kõige olulisemad kolm raportit, mille autor ta oli: ELi kaitsepoliitika raport, ELi küberkaitse raport ja ELi Arktika-poliitika raport.
Töö Euroopa Parlamendis on pingeline. Täiskogu istungeid on igas kuus üks nädal. Palju tuleb reisida. “Seetõttu on mu ökoloogiline jalajälg suur,” naljatas Paet. Brüsselis elab ta hotellis, mis on mugavam, kuid arvas, et ehk edaspidi üürib  korteri. Kodu on ikka Nõmmel, mitte Brüsselis, kuna töövorm on paindlik ja võimaldab ka Eestis olla.
Me olime naabrid
Pärast ettekande lõppu astus Urmas Paeti juurde Helju Kaibald, kes tuli lagedale veel ühe huvitava faktiga: tema elas ka omal ajal samas puumajas, kus meie esineja oma lapsepõlves. “Ma mäletan sind küll: olid selline ilus väike blond ja viisakas poiss,” teatas Helju Kaibald ja kohtumisrõõm oli vastastikune!
Kohalolijad kuulasid sisukat ettekannet suure huviga, sest Urmas Paet on hea esineja, laia silmaringi ja väga põhjalike teadmistega poliitik. Tänutäheks talle olid kohalolijate tugev aplaus, seltsi meeneklaas ja lilled. Vaatamata ajanappusele leidis eurosaadik aega istuda meiega kohvilauas ja vestelda soovijatega. Suur tänu, et ta leidis aega oma tihedas ajakavas meiega kohtuda! Juba järgmisel hommikul vara pidi ta lendama Ameerika Ühendriikidesse.
Tallinna hiidlaste seltsi järgmine kokkusaamine otsustati läbi viia laupäeval, 18. jaanuaril 2020.

Raivo Teemets
THS pressiesindaja

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla sadamas peetaval merenodi laadal saab osta nii paate, purjeid, riideid kui ka ajaloolist merekraami. Laat kestab sadamas kella 17-ni.

Teema

Kahe saarel tegutseva perearsti vaheline erimeelsus suve alguses vabaks jäänud nimistu asendamise üle on viinud olukorrani, kus tohtreid püüavad lepitada nii vallavalitsus kui ka...

Uudised

Aktiivse saunateemalise tegevuse eest andis Eesti Maaturismi Ühing andis neljapäeval Saaremaal peetud turismikonverentsil Hiiumaale üle saunapealinna tiitli. Eesti Maaturismi ühingu poolt veetava üle-eestilise sauna-aasta...

sport

Reedel peeti Kärdlas traditsiooniline heategevuslik teatejooks, millega toetati Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse toetusfondi kaudu liikumisvõime kaotanud lapsi.  Aastast 2008 peetud jooksul oli seekord 13 500...