Connect with us

Uudised

Rattanädalavahetusel soleeris Sander Saar

Hergo Tasuja
Laupäeval ja pühapäeval Ristnas ja Emmastes korraldatud Hiiumaa rattanädalavahetuse saab paigutada õnnestumiste hulka – topeltvõidu võttis Sander Saar.
Hiiumaa rattanädalavahetuse avapauk kõlas laupäeval Ristnas Radarimäe nõlval. Kui enne starti sahistati, et peaküsimus on, kas Rein Taaramäe teeb soolosõidu, siis tegelikkus oli teine. Kaugeima Neeme Sõidu võitis hoopis Sander Saar, kes sõidu algfaasis koos Eesti ühe edukama profiratturi Rein Taaramäega eest ära sõitis.
Olümpiakrossi formaadis toimunud mägirattasõidul, kus osalejatel tuli kuus korda läbida kuuekilomeetrine ring, sai võitja selgeks viimasel ringil. 20aastane Saar suutis ühel metsasirgel eest ära pedaalida ja kui vahe sees, ei tekkinud Taaramäel enam võimalust seda kinni sõita. Finišisse jõudis Saar ajaga 1.19.00,9 ja Taaramäe kaotas täpselt 30 sekundiga.
“Jäin ühe kännu taha korraks kinni ja kohe tekkis vahe sisse. Püüdsin järele võtta, aga juba ta läinud oligi,” sõnas Taaramäe finišijärgselt. Lisades, et Saarel on sellisel maastikul sõidul temast kõvasti rohkem kogemust ka.
Võidumees Sander Saar oli põhimõtteliselt nimekama konkurendi kommentaariga nõus. “Metsalõikudel on mul rohkem kogemust ja seal õnnestus eest minna,” sõnas Saar. Kolmas oli Mihkel Laine, kes omakorda Taaramäele kahe minutiga kaotas. Hiiumaa noormees, alles 14aastane Karmo Kutser oli viies. Naistest oli parim Merilin Metsalu.
Võistlus läks korda
“Olen päevaga väga rahul,” lausus Rein Taaramäe, kel jagus korraldajaile vaid kiidusõnu. “Rada oli väga kihvt ja vaheldusrikas. Eks sellise põneva maastikuga raja saabki ainult saartel teha,” lisas maailma mainekamal rattasõidul Tour de France´l 11. koha teeninud mees.
Rada meeldis ka kohalikele. Matkasõidu koos tütrega läbinud Urmas Selirand ütles, et Radarimägi oli rattaga sõitmiseks päris järsk, aga ega kõik pole sportlased ja pea kihutama. “Samas jäi rahulikult sõites aega kaunist ümbrust jälgida.”
Ristna põhisõidu lõpetas 45 ja matkasõidu, mille raames läbiti üks võistlussõidu ring, 12 võistlejat. Rajameister oli Hugo Osula.
Pühapäeval peeti Emmaste 13. rattamaraton, kus sõideti kolm 15kilomeetrist ringi. Kui Ristnas säras terve päeva vältel päike, siis Emmastes oli sombune, aga jalgrattasõpru see ei heidutanud. Põhi- ja matkasõidu stardis oli üle saja inimese, kellest lõpetas 97. Matkasõit oli nagu esimeselgi päeval üks võistlussõidu ring.
Topeltvõit Ristnas teenitud võitu kaitses edukalt Sander Saar, kes 45 km distantsi läbis ajaga 1.25.10,2. Keskmine kiirus koguni 31,7 km/h. Kui esimesel päeval sõitis Saar suure osa rajast koos Taaramäega, siis Emmastes pani ta oma paremuse selgelt maksma. Ta edestas teisena lõpetanud Mihkel Lainet minutiga. Põneva heitluse hõbedale kaotas vaid kolme sajandikuga Toomas Elling.
Cofidise profimeeskonna punases võistlusvormis ilmselt karjääri viimase sõidu teinud Rein Taaramäe lõpetas viiendana. Parim hiidlane, Jaanus Nõmmisto oli kaheksas. Naistest oli kiireim 2001. aastas sündinud Indra Kutser. Raja koostasid Tõnis Saarnak ja Jaan Kallisma.
Hiiumaa rattanädalavahetuse peakorraldaja Mihkel Reile arvas, et nädalavahetusega saab rahule jääda. “Algus sai nüüd tehtud. Loodetavasti toimub Hiiumaa rattanädalavahetus järgmisel aastal teist korda. Meie eesmärk on tekitada järjepidevust ja traditsiooni,” lausus Reile, kes ise aastal 2005 Emmaste rattaralli võitis.
Mis olid aga põhjused, et uudse võistluse korraldamine ette võtta? Reile tõi välja, et soov on likvideerida nö. hall laik Eesti rattakaardil. Pikemas plaanis võiks võistluse korraldamine viia ka Hiiumaa kohaliku rattaklubi loomiseni.
“Kindlasti on üks põhjus ka see, et Hiiumaalt on praegusel hetkel sirgumas mitu arvestatava tasemega noorratturit,” tunnustas Reile õde-venda Kutsereid ja Robin Pruuli. Ta lisas, et kuna ta on juuripidi saarega seotud, siis oluline on tuua Hiiumaale külastajaid ka väljaspool turismihooaega.
Olulise ajendi andis aga rattanädalavahetuse korraldamiseks suursponsor Mootor Grupp, mille omanikud Reilele selle mõtte pähe panid ja ürituse läbiviimist toetasid.
“Ma tänan kõiki, kes osalesid Hiiumaa rattanädalavahetusel ja kes aitasid kaasa selle õnnestumisele,” ütles peakorraldaja Mihkel Reile.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...