Connect with us

Ahto ilmajutud

Raju oli suve lõppakord

Foto: Ahto Veensalu. Sellist pilti võib tuleval nädalal ilmarindel kohata.
Kolmapäevane raju tõi Kagu- ja Ida-Eestis kaasa pea 20 000 elektrikatkestust. Pimedas küll ei näinud midagi, kuid radaripiltide ja tekkinud kahjustuste järgi saab üsna kindlalt öelda, et sealtkandist käis öö esimeses pooles üle mitu keeristormi, lisaks on teateid 3…4 cm raheteradest ja väga tugevatest pilvealustest puhangutest, mis olid üle 30 m/s.

Paistab, et see oli suve lõppakord, midagi nii ekstreemset see hooaeg enam ei tule.

Küll aga tuleb veel äikest, vihma ja ka sügistormide hooaeg on ju veel ees. Eeloleva nädalavahetuse ilm tuleb aga üsna sajune ja “harju keskmise” soojaga. Huvitava faktina tooksin veel välja esmaspäevase tugeva saju mõõdetud sajukogused Hiiumaa erailmajaamades, täpsemalt siis kolm kõige enam vihma saanud paika: Jausa (52,6 mm), Kõmmusselja (43,18 mm) ning Nurste (38,61 mm). Lisaks võtta arvesse eelmise nädala Paladel mõõdetud 63,3 mm. Neid sajukoguseid illustreerib hästi asjaolu, et Hiiumaa augusti sajunorm on 70…75 mm.

Täna (01.09) saavad koolijütsid kooliteed alustada paraku hoovihmade saatel. Nende täpseid tekkekohti on raske ette näha, kuid nendega peaks arvestama kogu päeva vältel. Hilisõhtuks areneb Läänemerel juba uus osatsüklon ja vihmapilvedele tuleb järgnevaks ööks lisa. Tuul puhub lõunast ja edelast ning on küllaltki nõrk. Sooja on päeval 16…18°C.

Laupäeval (02.09) liigub see noor osatsüklon üle Lääne- ja Loode-Eesti põhja-kirde suunas. 

Vihmahooge tuleb ette nii öösel kui päeval, kusjuures on ka äikese võimalus. Mõni sajuhoog võib ka üsna tugev olla. Puhub läänekaare tuul ning veidi tugevneb, kuid keeris ei ole väga aktiivne ja üle 12…14 m/s puhanguid ette ei tohiks tulla. Sooja on öösel 13…16°C, päeval 16…19°C.

Pühapäeval (03.09) jääme sellesama eemalduva osatsükloni meelevalda. Sajuhooge on taas nii öösel kui päeval, kuid need on nõrgemad. Äikesevõimalus on, kuid üsna väike. Tuul puhub jätkuvalt läänekaarest ja on nõrk. Soojakraade on öösel 13…16°C, päeval 16…18°C.

Esmaspäeval (04.09) üritab valdusi laiendada lõunapoolne kõrgrõhkkond. Põhja-Soomes asuv madalrõhkkond aga osutab visa vastupanu ja nii jääme kahe rõhkkonna vahele, kus areneb ka hoogsajupilvi ööpäevaringselt. Tänastel andmetel sadu tugev ei ole. Tuul puhub läänekaarest ja kahe rõhkkonna vastasseisu tõttu paisub tugevamaks ja rannikualadel on puhanguid 14…17 m/s. Õhk püsib mahe ja sooja on öösel 14…17°C, päeval 16…19°C.

Teisipäeval (05.09) võitlus “kahe kange” vahel jätkub. Tänastel andmetel annab veidi järgi kõrgrõhkkond ja nii saab põhjapoolne madalrõhkkond liikuda Venemaa aladele ja võtta suuna kagusse ja meile lähemale tulla. Vihmahooge on üsna palju öösel, päeva peale keeris eemaldub kaugemale idanaabrite sisealadele ja meil enamus sajuhooge lõppevad.

Tuul pöördub loodesse ja pisut nõrgeneb. Soojakraade on öösel 13…17°C ja see jääb samasse vahemikku ka päevasel ajal, kuna loodest jõuab jahedam õhumass.

Ka järgnevad päevad näivad praeguste prognoosmudelite järgi tulevat üsna ühetaolised – veidi tuult, igapäevaseid sajuhooge, soojakraade enamasti alla 20°C.

Veel lugemist:

In Memoriam

Urve oli ja ta jääbki osakeks Hiiumaa loodusest ja kindlasti inimeste mälestustesse helge, noorusliku ja targa naisena, kirjutab Karin Poola. Urve ise on öelnud...

Pääste

Esmaspäeval kell 10.34 teavitati häirekeskust, et Kärdlas Põllu tänaval on põlema süttinud katlamaja. Päästjad selgitasid välja, et põleng on korstna ja seina vahel ning...

sport

Laupäeval toimunud Paluküla maastikujooksu põhidistantsil olid parimaad Anni Kingsepp ja Karl Johan Kastein. Osalejaid jagus ka lühematele radadele jooksma ja matkama. Täpsemad tulemused leiab...