Connect with us

Uudised

Rahvahääletusel paarkümmend sisukat ettepanekut

KÄROLYN KIVISTIK
Rahvahääletusel saab valida kaasava eel­arve 22 ettepaneku vahel, mille maksumus tuhat kuni paarkümmend tuhat eurot.
Tähtajaks laekus 29 ette­panekut, millest Hiiumaa valla hindamiskomisjon suunas rahvahääletusele 22. Objektide seas, mida soovitakse rajada või korrastada, on külakiiged, mängu- ja sportimiskohad, aga näiteks ka saunaehitus ja rahvatantsu­rühma käised.
Valla arenguspetsialist Aivi Telvik ütles, et rahvahääletusele jõudnud ette­panekud on sisukad, osutavad kas probleemidele, edendavad kultuuri, tervist ja sporti või rikastavad kogu­konda ning tänas vallavalitsuse nimel kõiki, kes võtsid vaevaks ettepanekuid teha.
Telvik selgitas, et rahvahääletusele ei pääsenud ettepanekud, millel ei olnud välja toodud maksumust või esitatud hind oli tõendamata.
Ka oli mõne ettepaneku välja toodud maksumus tegelikust madalam, kuna ei sisaldanud kõiki idee ellu­rakendamiseks vajalikke kulutusi. Telviku sõnul olid need seotud peamiselt kergliiklusteede ja parkimis­kohtade rajamisega.
Ta tõi näiteks Emmaste kooli multifunktsionaalse bussiootekoha ja katusega rattaparkla rajamise, mis kaasavast eelarvest välja jäi. “Komisjon leidis, et tuleb lasta poolelioleval idee­konkursil lõpuni kulgeda, siis valitakse parim lahendus, mida asutakse ellu viima,” ütles Telvik. Komisjon soovitas sama ettepaneku teha uuesti sügisel, et selle saaks ära teha järgmise aasta kaasavast eelarvest.
Osavallad viivad mõned ideed ise ellu
Emmaste osavald rajab järgmisel aastal väljaspool kaasavat eelarvet valla raamatu­kogu juurde parkimisvõimaluse, samuti korrastab valla päevakeskuse hoone juurde viiva tee, parkla ja maja sisse­käigutee.
Käina osavald tegeleb väljas­pool kaasavat eelarvet eeluuringuga kergliiklustee ja valgustuse rajamisega Padarimäelt Käina koolini. Veel sooviti Selja teeristi pinki, mis seal kunagi oli, aga enam mitte. Käina osavald lubas ka selle ära korraldada.
Hinnasilt küljes
Igal osavallal on ettepanekute elluviimiseks 10 000 eurot. Tosina ettepaneku n-ö hinnaks ongi 5000–10 000 eurot. Kolm ületasid ka osavalla maksimaalse eelarve 10 000 eurot ja ettepaneku tegijad on lubanud puuduva summa katta muudest vahenditest. Näiteks mänguväljaku rajamiseks Kärdla linnaparki on vaja ligi 11 500 eurot. Ette­paneku autorid on lubanud, et puuduolev summa kogutakse muudest allikatest.
Kõige kulukam, üle 17 000 euro on Loode-Hiiumaa külade seltsile kuuluva seltsi­maja katuse vahetamine. Ettepaneku tegijad lubavad lisaraha seltsi poolt kogutud fondist ja osa töid loodetakse ära teha oma jõududega.
Odavaim aga on tervisepargi rajamine Ristkraavi metsa. Ettepaneku autor on välja pakkunud et see võiks maksta umbes 1000 eurot, lisaks vabatahtlik töö ja materjalide taaskasutus. Sama palju, 1000 eurot maksaks ka Kodukandi külade päeva läbiviimine Kassaris.
Hääletusel osalemisest
Kõige rohkem, kuus ette­panekut läks hääletusele Kõrgessaare osavallast. Käina, Emmaste, Kärdla ja Pühalepa osavallast on igaühest hääletusel neli ettepanekut. Kõigi nendega saab tutvuda volis.ee keskkonnas, kus saab oma lemmikutele ka hääle anda.
Hääletusel saab osaleda iga vähemalt 16aastane isik, kelle elukoht on hääletuse ajal Eesti rahvastikuregistri andmetel Hiiumaa valla territooriumil.
Hiiumaa valla kaasava eelarve menetlemise kord, mille volikogu võttis vastu eelmise aasta novembris, näeb ette, et kaasava eelarve ettepanekute poolt saab hääletada vaid elektrooniliselt. Elektrooniliselt hääletamiseks tuleb end identifitseerida isikutunnistusega või mobiil-IDga elektroonilises keskkonnas VOLIS. Hääletada saab elektrooniliselt ka osavallavalitsuses, kuid sealgi IDkaardi ja pin-koodi alusel. Aivi Telviku sõnul hääletamise korda enne järgmist kaasavat eelarvet ei muudeta.
Hääletada saab kuni kolme ettepaneku poolt ning paremus­järjestus koostatakse osavaldade kaupa.
Rahvahääletus algas kolma­päeval ja kestab 29. märtsini.

 

Hiiumaa valla
kaasava eelarve ettepanekud
Emmaste osavald
Emmaste tenniseväljaku renoveerimine
Harju-Rätsepa tuuliku juurde uue külakiige ehitamine, tuuliku katuse tõrvamine ja piknikulaua paigaldamine
Istumisalad Sõrule
Nurste krossiraja korrastamine
Käina osavald
Kassari mänguväljak
Käina välijõusaal
Bussiootepaviljon Käina kooli juurde
Külade päeva läbiviimine Kassaris
Kõrgessaare osavald
Käised tantsurühmale Ungrulust
Kõrgessaare aleviku spordiväljaku kasutusvõimaluste laiendamine
Reigi pastoraadi rekonstrueerimine ja uuringute läbiviimine
Sauna eesruumi väljaehitamine Kõrgessaare vallamajja
Loode-Hiiumaa Külade Seltsile kuuluva seltsimaja katuse vahetamine
Valitsejamaja renoveerimine
Kärdla osavald
Mänguväljak Kärdla linnaparki
Lasteaia õueala mänguvahendite soetamine (Kärdla)
Trummid Kärdla ehteks ehk Kärdla sillapiirete remont
Pühalepa osavald
Palade põhikooli discgolfi rada
Palade spordihalli jõusaali renoveerimine
Pühalepa madalseiklusrada
Tervisepark Ristkraavile
Tubala küla kiik

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...