Connect with us

Uudised

Purjutuuri võitja saab rändkarika

HPS
Kärdlas on kodusadama leidnud juba päris palju jahte ning sellest mõte hakata korraldama võidusõitude sarja – homme stardib tänavuse Kärdla Purjutuuri viimane, kuues etapp.
Kuues etapp on pikem kui viis varasemat, sest purjetatakse Kärdlast Orjakusse, varasemad sõidud tehti Kärdla lahel. Etapp kestab orienteeruvalt kümme tundi ja on 35 meremiili pikk. Start antakse Kärdlast kell 9 ja Orjakusse jõutakse kella 19ks.
Eriline on see, et kuuendat etappi saab jälgida reaalajas veebis, sarnaselt Muhu Väina regatiga, kus etapil osalevate purjekate “täpikesed” kaardil liiguvad Kärdlast Orjaku sadama poole.
Viimasel etapil selgub ka sarja üldvõitja. Praegu on 9 punktiga liidripositsioonil Dolly, mille kapten on Einar Aru ja teisel kohal kapten Raul Randmaa Valentina, millel kogunenud 16 karistuspunkti.
Kärdla sadama kapten Sven Kriggulson, kes ka ise tuuri kaasa teeb, kiitis Hiiu purjelaeva seltsi algatust, öeldes, et oli seda ammu oodanud. Kui selline ettepanek seltsi poolt tuli, oli ta sellega igati päri: “See annab rohkem põhjust merel käia.”
Kriggulson tõdes, et Hiiumaal on praegu olukord, kus purjekaid rohkem kui purjetajaid. Nii tuleb merel kõigil kõiki ülesandeid täita ja ta isegi on sarjas osalenud lausa kahe alusega, Jenny ja Celiaga. Celiaga on ta teinud kaks viimast sõitu, millest üks tuule otsasaamise tõttu tühistati.
Kärdla sadam pani omalt poolt tänavuse sarja võitjale välja rändauhinna – klaasist purjekakujulise karika. “See tähendab, et karikas peaks edasi rändama ja kui purjelaeva seltsis initsiatiivi jätkub, siis kindlasti tehakse seda sarja edasi,” ütles Kriggulson, kes ise seltsi ei kuulu.
Kõik kaardid lahtised
Üldvõitja selgub lõplikult alles laupäeva õhtul Orjaku külamajas, kuna pärast etapi lõppu on seal  kavas ka väike purjetamisteadmiste kontroll. Samas toimub ka osalejate autasustamine ja võistlusseeria lõpupidu, mis algab kell 21.
“Hiiu purjelaeva seltsi liikmetel tekkis selle suve hakul mõte pakkuda veelgi rohkem põhjust merele minna ning nii oma oskusi kui purjeka võimeid proovile panna,” rääkis seltsi eestkõneleja Meren Tamm, kust idee alguse sai.
Võrreldes suuremate jahtklubide niinimetatud purjetamise kolmapäevakutega on Kärdla kohalik võistlus vähem ametlik ja mitte nii tippsportlik. “Samas on meil siiski soov pakkuda võistluskogemust ja võimalust oma purjetamis­oskusi lihvida,” lisas Tamm.
Olenevalt tuulest seatakse lahele vastutuult stardiliin ja võistlusrada nii, et jahid saaksid purjetada võimalikult erinevates tuuletingimustes – proovida nii vastu- külg- kui taganttuult. Nii harjutades paranevad ka sõiduoskused.
Võistlusseeriat ette valmistades lootsid korraldajad, et hea, kui neli viis alust kokku saavad, praeguseks aga on võistlemas käinud tervelt 14 erinevat purjejahti, nende seas ka jahtklubi Dagö uhke alus Eesti Meedia ST.
Kärdla Purjutuuri korraldajate eesmärgiks on tutvustada purjetamist kohalikus kogukonnas, kutsudes ka sõpru ja merekaugemaid inimesi meeskondadega liituma ja kaasa lööma.
“Osalejad on Kärdla Purjutuuri ellukutsumist väga soojalt tervitanud ja tunnustanud ja rõõmsad, et neil nüüd päris oma võistlusseeria olemas on,” ütles Meren Tamm.
Võistlusseeria nimepanekul saadi inspiratsiooni hiiu keelest, milles purjetamise kohta öeldakse “purjutamine” ja purjede kohta “purjud”.

Veel lugemist:

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...