Connect with us

Uudised

Täistuules hooaeg lõppes ühise peoga

Kati kukk
Kati Kukk
Kati Kukk
kati Kukk
Purjetajad võtsid hooaja kokku lau­päeval Kärdla sadamas Yachts Service hallis toimunud peol. Parimad selgitati kuues kategoorias, tänati treenereid ja toetajaid.
Peo algul tutvustasid õhtu­juhid Tenno Telvik ja Helika Villmäe publikule aasta parimate nominente. Seejärel jagasid noorpurjetajad laiali hääletussedelid ja häälte­lugemise toimkond lõi tulemused kokku. Õhtu teises pooles kuulutati välja lõppenud purjetamis­hooaja parimad.
“Hämmastav, kuidas siin jätkub energiat ja tahtmist ellu viia ettevõtmisi, mis esmalt paistavad teostamatud ja ometi saavad teoks purjetamise ja mereelu edendamiseks Hiiumaal,” tõdes peol külalisena viibinud Eesti jahtklubide liidu president Egon Elstein.
Parim sportlane
Parimaks sportlaseks valiti vaid 16aastane Jorgen Kuivonen, kes on praegu ainus Eesti meistrivõistlustel (EMV) purjetav Hiiumaa noorsportlane.
Auhinda, diplomit ja lilli vastu võttes tänas Kuivonen tunnustuse eest, koos temaga said tugeva aplausi ka nominendid, MMil pjedestaali­kohti saavutanud surfar Boris Ljubtšenko ja Optimist-klassis seilavad Martin Põllu ja Joosep Grahv.
JK Dago kommodoor Meren Tamm ütles, et Jorgen on noorematele heaks eeskujuks ja see on tegur, mis noorte purjetamisharrastusele, aga seeläbi ka jahtklubi tulevikule suurt mõju avaldab. Treenides küll peamiselt Tallinna jahtklubis, esindab Jorgen võistlustel ka jahtklubi Dago.
Lõppenud hooajal tõusis Kuivonen purjetamise EMV sarja koondtabelis Laser 4.7 klassis kokkuvõttes neljandaks, oluliseks saavutuseks oli esikoht Tilgu regatil. Laser 4.7 kõrval harjutab Kuivonen sõitu ka Laser Radial klassis.
Parim meeskond
Parima meeskonna valimisel kogus enim hääli Celia meeskond, kes kapten Rauno Pielbergi juhtimisel tegi sel hooajal eduka läbimurde Eesti tasemele. Esimest korda osaleti Muhu Väina regatil ja kohe tulemuseks kolmas koht oma võistlusklassis. Olime ka ise nii hea tulemuse üle üllatunud, tõdes jahi omanik ja meeskonnaliige Sven Kriggulson.
Kolmas koht saadi Eesti avamere karikasarjas, kohalikel võistlustel aga tõusis Celia kindlaks liidriks.
Tiitlile lisab kaalu seegi, et nominentideks olid JK Dago suured jahid, mis saavutanud rahvusvahelistel võistlustel kõrgeid kohti: jahi Olympic meeskond (kapten Tiit Vihul) ja Postimees Sailing Team meeskond (kapten Sven Nuutmann). Postimees ST jaoks jäi see hooaeg jaht Loreida pardal kahjuks küll viimaseks.
Parim merematkaja
Parimaks merematkajaks hääletati halulaev HiiuIngel, kui hooaja pikemaid merereise ette võtnud ja põnevaid sihtkohti külastanud alus. Lõppenud hooajal kogunes laeva logiraamatusse suisa 1100 meremiili. Pikemateks sõitudeks olid osavõtt Klaipeda merepäevadest ja Helsingi puulaevade võistlusest Tervasaaren Tynnyri.
MTÜ Halulaev eestvedaja Ain Tähiste sõnul täidab HiiuIngel nii merekultuuri tutvustavaid, hariduslikke, meelelahutuslikke kui ka esindus­ülesandeid.
Korraldajad olid nominentideks esitanud ka seiklus­himulised noored mets­kaptenid August Johannes Vanaselja ja Gert Martin
Kadastiku – ühise nimega Tiim Kélóna.
Nominendiks oli ka jaht Valentina, mis kapten Enn Randmaa käe all tegi hooajal ringi peale nii Hiiu- kui Saare­maale, külastades teekonnal
kõiki sadamaid ja tehes kõrvale­põike ka Pärnumaa uusimasse väikesadamasse Varblas.
Aasta uustulnuk
Tiitli “Aasta uustulnuk” sai jahi Kira esimest hooaega sõitnud meeskond kapten Tauno Telviku käe all.
Auhinda üle andes tõi Meren Tamm esile, et lisaks headele võistlustulemustele on meeskonna pühendumine ja võistlus­vaim ka kogenenumatele purjesportlastele entusiasmi süstinud.
Uustulnuka kategoorias olid nominentideks ka jaht Merilane, kapten Raigo Pajula, ja puupurjejaht Katya, kapten Hanno Kiil. Mõlemal jahil on seljataga ilusate sõitudega hooaeg.
Aasta vabatahtlikud
Selle nimetuse pälvis tandem Martin Berkmann, Peeter Mamontov, kes võistlus­ametnike tiimis osalenud nii kohalikel kui Eesti meistrivõistlustel ning saavutanud ülevabariigilise kuulsuse kui osavaimad märgipaadi mehed.
“Martin on teinud Kärdla Purjutuuri kõigi üheksa etapi võistlusrajad, mistõttu on lühi­radade seeriavõistlus teinud olulise arenguhüppe,” märkis Meren Tamm.
Aasta vabatahtliku nominentideks olid abitreener Ott Saar, võistlussekretär Kai Kallas, Sõru Merekooli toetaja Erik Mell ning August Johannes Vanaselja ja Gert Martin Kadastik, kes on purjetajate asendamatud abilised Sõru sadamas.
Aasta tegu
Aasta teoks valisid kohalolijad suurinvesteeringu JK Dago noorpurjetajate paadiparki. JK Dago juhatuse liikme Sven Nuutmanni eestvedamisel õnnestus leida eraisikutest ja ettevõtetest toetajaid sellises mahus, et klubi sai soetada kaheksa vähekasutatud Optimist paati, iga purjetamistreeneri unistuse, RIB tüüpi kaatriVSR 5,8R ning haagise, kuhu kaheksa paati ja kaater korraga peale mahuvad.
Varustuse oluline täiendus aitas jahtklubil treeninguid alustada lisaks Kärdla sadamale ka Orjaku sadamas. Nuutmanni sõnul oli investeeringusumma 40 000 eurot vajalik, et viia Hiiumaa noorte purjetamine järgmisele tasemele: “Nüüd võib öelda, et Dago paadipark on Eesti tasemel hea konkurentsi­võimega.”
Aasta teo kategoorias kandideerisid ka võistluste Oti regatt ja Dago regatt arenguhüpe, Sõru Merekooli laste ja noorte purje- ja merelaager ning täiskasvanute võistlus RS QUEST-klassis ehk Sõru Hülgeregatt.
Seitse korraldajat
Peo korraldasid seitse mere ja purjetamisega seotud Hiiumaa organisatsiooni: JK Dago, Sõru merekooli selts, Hiiu purje­laeva selts, Hiiumaa vaba­tahtliku merepääste selts, MTÜ Halulaev, OÜ Yachts Service ja valla SA Hiiumaa Sadamad.
Koostööd tehti kogu purjetamis­hooaja jooksul ja siit kasvas ka mõte koos hooaja lõppu tähistada.
“See, et hooaja lõpetamise peol on seitse korraldajat, on päris erandlik, tavaliselt tähistavad jahtklubid seda igaüks omaette,” ütles Meren Tamm. “Tegime kõvasti eeltööd, et tänavuse peo programm niimoodi üles ehitada, et kohalviibijad tunneksid – see on meie kõigi pidu, ülehiiumaaline.”
Tamme sõnul kaalusid korraldajad tõsiselt, kas praegusel koroonaviiruse leviku ajal pidu üldse pidada. Korraldajad pidasid nõu nii terviseameti kui kohaliku kriisikomisjoni esindajaga, samuti jälgiti riigi kehtestatud korraldusi ja piiranguid ning registreerunutele pandi südamele, et peole tuldaks vaid täiesti tervena.
“Kogusime kõigi peoliste kontaktid juhuks, kui siiski peaks tulema peoga seonduv viirusjuhtum ning Terviseamet soovib nendega kontakteeruda,” lisas Tamm.

Veel lugemist:

Uudised

Kui paar nädalat tagasi pakkusid jahimehed, et vast on Hiiumaal elanud karu Saaremaale läinud, siis reedel sai Valgu kandis kinnitust, et loom pole ära...

Taskuhääling

Hiiumaal toimub neil päevil 16 riigi osalusel miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2024. Miinijahtimisest ja mereväest rääkis köik jütud ära Eesti Mereväe miinisõja divisjoni ülem Ott...

Huudised

Eelmisel nädalal Kõrgessaares Utoopia Nr 9 külalistemajas avastatud vargus lahenes tänu vihjetele ja pühapäeva hommikul jõudis Toivo Pildi teos Utoopi seinale tagasi. “Pilt oli...

Uudised

Nelja Nurga Galeriis avati 4. aprillil Maret Kukkuri esimene isikunäitus “Fragmendid“. Näitus koosneb Itaalias veedetud aastate (2017–2022)  jooksul tehtud kahekümnest  fotost, mis on temaatiliselt...