Connect with us

Ahto ilmajutud

Pühapäev tuleb troopiline

Foto: Ahto Veensalu. Sellist taevast võib tuleval nädalal kohata pea iga päev.

Eelolev nädalavahetus ja uue algus tulevad kiirete muutuste tuules. Esmalt on mõõdukalt soe, siis jõuab päevaks-pooleteiseks kõrbekuumus, millele järgneb äike. Jääme kuuma ja jaheda õhumassi piiri peale, seega võib ilmaolusid tulla seinast seina. Esmalt toon välja kõige tõenäolisema variandi, seejärel kirjeldan põgusalt teist varianti. 

Täna (04.08) oleme Rootsi kohal pesitseva madalrõhkkonna võimuses. Sajuhooge on, aga tõenäoliselt on need nõrgemad ja hajusamad. Tuul puhub edelast ja on mõõdukas, rannikul maksimaalsed puhangud 13…15 m/s. Sooja on päeval 18…21°C.

Laupäeval (05.08) haarab võimu lühiajaliselt lõunas tugevnev kõrgrõhuhari. Taevas muutub selgemaks, sajuhooge näha ei ole. Kui neid ka tuleb, on need nõrgad ja õuesolemist ei sega.

Tuul puhub ikka läänest-edelast ning nõrgeneb. Soojakraade on öösel 16…18°C, päeval 18…21°C.

Pühapäeval (06.08) muutub ilm huvitavaks. Lõunast jõuab meile troopiline ja niiske kuumus. Soe front ühes kuumusega ületab suurema osa Eestist juba öötundidel, uue õhumassiga käib kaasas ka vihm ja äike. Päev tuleb vähese või vahelduva pilvisusega. Niiskust on õhus palju ja õhumass kuum, seega ei saa välistada äikesepilvede arengut eelkõige pealelõunasel ajal. Neist pilvedest võib tulla ka rahet. Tuul puhub idakaarest ja puhanguid on 10 m/s ümber, äikesepilvede all mõistagi ka tugevamaid.

Öösel on sooja 16…18°C, päevaks jõuab kuumus ka Eesti lääneossa ja Hiiumaal on sooja oodata ennelõunal kuni 21°C, pärastlõunal ja õhtul 24…28°C, rannikualadel on mõistagi pisut jahedam.

Esmaspäeval (07.08) areneb selles kuumuses Poola kohal äge madalrõhkkond, mis võtab suuna põhja suunas ja liigub Lõuna-Rootsi kohale. Keeris tõmbab kaugelt ookeanilt kaasa ka jaheduse ning kontrast kahe õhumassi vahel saab olema terav. Öösel on ilm veel enamasti sajuta, pärastlõunal jõuavad vihm ja äike Hiiumaale. On mudeleid, mis näitavad, et äike saab olema tugev ja mõneti ohtlik, samas mõni teine mudel jälle nii ohtlikku ei näita. Valmis tuleks olla igal juhul. Mõlemal juhul on võimalik ka rahe. Tuul pöördub kagusse, õhtul ka lõunasse ja pisut tugevneb.

Öö on troopiline. Sooja on 22…24°C, ennelõunal 24…28°C, värskema õhu saabumisel langeb taas 20°C piirimaile.

NB! Nii pühapäeva kui esmaspäeva prognoos võib veel kalduda ühte või teise suunda. Võimalikud on õhumassi jõudmise ja lahkumise kellaaegade muutused. Pühapäeval võib kuumus saabuda veidi hiljem, kuid õhtuks on kuumus igal juhul kohal. Esmaspäeval võib see samuti veidi hiljem lahkuda, mis tooks kaasa tugevamaid vihmavalinguid ja äikest.

Kokkuvõtlikult ei ole tegu vähemasti Lääne-Eestis millegi katastroofilisega, vaid ütleks, et tähelepanuväärse ilmaga. Arvestada võiks, et õhumass on troopilist päritolu ja niiske, seega vanematel ja nõrgema tervisega inimestel võib nii pühapäeval kui esmaspäeval olla tavapärasest raskem õues viibida. Seda just tavatult kõrge kastepunkti ehk “lämbuse” tõttu.

Veel lugemist:

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Uudised

Sel suvel Kärdla sadamasse neli konteinerhotelli paigaldanud ettevõtja StayBliss OÜ viib hooned minema, aga lubab kulud sihtasutuselt sisse nõuda. Moodulmajade kohaleveoks, paigaldamiseks, kommunikatsioonide väljaehitamiseks...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...